YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"El Kaide dahil hiçbir grubu desteklemeyiz"
"El Kaide dahil hiçbir grubu desteklemeyiz"
21 Kasım 2013 19:50
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye'de insanlar öldürülüyor. Kim öldürüyor? Esad rejimi öldürüyor. El Kaide de dahil hiçbir grubu desteklemeyiz" dedi.

Bakan Davutoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Davutoğlu, hiçbir Türk bakanın El Kaide'ye sempati duymayacağını belirterek, eleştirilerin tutarlı olması gerektiğini söyledi. Bakan Davutoğlu, insanlık suçu ile itham edilmesinin yanlış olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nin aynı suçları işlediği iddialarının Meclis çatısı altında olmaması gerektiğini kaydetti. "Bir gün Ortadoğu halkı, Balkan halkları gibi kendi kaderlerini belirleyebilecek" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Hükümet alt yapı yapar, kanalizasyon yapar ama dış politika yapamaz. Hükümet dış politikada yapar. Tek bir konuda şu arkadaşımız karar verdi demedim. Bu arkadaşlarımız hiçbir zaman beni yalnız bırakmadılar."

Davutoğlu, 9 Ağustos 2011 tarihinde daha El Kaide ortaya çıkmamışken Hama'da taş üstünde taş bırakılmadığını söyleyerek, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ‘Bir sabah kalktık, düşman olduk' sözlerini hatırlattı. Davutoğlu, Halep'teki cami yok edildiğinde El Nusra’nın olmadığını söyleyerek, "Bir insan olarak, köklü devlet geleneğinden gelen devlet adamı olarak karar verir, Türkiye Devleti kapısına gelen misafirleri alır. Bu şerefi onurla taşımıştır" diye konuştu.

Bakan Davutoğlu, "Halep'te huzur olmadıkça Antep'te huzur olur muydu? Ne diyebilirdi Türkiye? Eğer biz Esad ile ilişkiyi sürdürseydik, o zaman da ilişkiniz var derdiniz. Biz kapımıza geleni zalime teslim etmeyiz. Mülteciler politikamız doğru mu? Ya mülteciyi alırsınız ya da kapının önüne koyarsanız" dedi.

Davutoğlu, Suriye'de insanların Esad rejiminden kaçtıklarını söyleyerek, "Suriye’de 150 bin insanın ölümü, 7 milyon insanın yer değiştirmesi, Ürdün, Lübnan'a sığınan insanlar neden kaçarak sığındılar. Suriye'de insanlar öldürülüyor. Kim öldürüyor? Esad rejimi öldürüyor. El Kaide de dahil hiçbir grubu desteklemeyiz" ifadelerini kullandı.
Cenevre 2 toplantısıyla ilgili olarak ise Bakan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Cenevre 2 bir an önce toplantı olması için çalışıyoruz. Bütün taraflarla çalışmalar yürütüyoruz. Uluslararası toplum geciktirdi farkında. Cenevre 2 sürecinin ucu açık olmayacak."

Daha sonra yapılan oylama ile Dışişleri Bakanlığı bütçesi Komisyon'da onaylandı.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler