YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
El Fetih ve Hamas imzaladı
El Fetih ve Hamas imzaladı
03 Mayıs 2011 15:29
Filistin'de Batı Şeria'yı yöneten El Fetih ile Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas arasında sağlanan anlaşma Kahire'de imzalandı.

Filistin'deki başlıca iki grup El Fetih ve Hamas'ın temsilcilerinin Mısırlı yetkililerle görüşmeden sonra anlaşmaya imza attığı belirtildi.

Anlaşma, bir geçici hükümet kurularak, bir yıl içinde Filistin başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılmasını öngörüyor.

Mevcut yasalar uyarınca, 11'i Batı Şeria'da, 5'i de Gazze Şeridi'nde 16 ayrı seçim bölgesinden oluşan Filistin'de seçimler, karma seçim sistemine göre yapılıyor.

RESMİ TÖREN YARIN

El Fetih ile Hamas arasında 4,5 yıldır süren kanlı-bıçaklı dönemi sona erdiren tarihi anlaşmaya ilişkin resmi tören yarın Kahire'de yapılacak.

Törene Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal, diğer Filistinli parti ve örgütlerin liderleri ile bazı bağımsız isimlerin yanı sıra çok sayıda yabancı konuk ve gözlemci katılacak.

Filistin basınına göre, Mısırlı bir yetkili, Arap ülkeleri dışişleri bakanlarının yanı sıra Çin, Rusya, Türkiye ve bazı Avrupalı liderlerin de imza törenine davet edildiklerini söyledi. Davetliler arasında BM Genel sekreteri Ban Ki-mun ile Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve AB Dış Politika ve Güvenlik Özel Temsilcisi Catherine Ashton da bulunuyor.

Mısırlı yetkiliye göre, Filistinli diğer gruplardan törene davet edilenler arasında İslami Cihat Genel Sekreteri Ramadan Şallah, Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi lideri Nayif Havatme, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi-Genel Komutanlık örgütü Genel Sekreteri Ahmed Cibril, Filistin Ulusal İnisiyatifi lideri Mustafa Barguti bulunuyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler