YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekşi'nin eşinden kampanya...
Ekşi'nin eşinden kampanya...
19 Şubat 2011 14:08
Oktay Ekşi'nin eşi Prof. Dr. Aysel Ekşi'den AK Parti karşıtı kampanya...

Prof. Dr. Aysel Ekşi, Diş Hekimi Zafer Fortacı, Prof. Dr. Zerrin Bayraktar, Eczacı Özden Gönül tarafından başlatılan ‘Seçim Gönüllüleri Projesi’ Levent Kültür Merkezi’nde kamuoyuna duyuruldu. Çalışmaları hakkında bilgi veren Aysel Ekşi, Seçim Gönüllüleri Projesinin hiçbir kişi ve kuruluşla bağlı olmadığını, milletvekili genel seçimine kadar devam edecek bir beraberlik içinde olduklarını söyledi.

Projenin Türkiye’de Haziran 2011'de yapılması planlanan milletvekili genel seçimlerine yönelik çalışmalar yapmak üzere bir araya gelen gönüllülerden oluştuğunu ve siyasi bir yapılanma olmadığını savunan Ekşi, “Bu projede kim ve hangi gruplar yer alır? Tüm sivil toplum örgütlerinin üyeleri gönüllü kişi ve gruplar, sanatçılar ve dileyen her yurttaş gönüllü olarak çalışmalara katılır. Gönüller aynı zamanda dernek, vakıf ve parti üyesi olabilir. Ama bu bizi hiç ilgilendirmez. Projenin hedef ve amaçlarına uygun olan herkese açık olan bir gönüllüler beraberliğidir.” şeklinde konuştu.

Projenin amaçları hakkında bilgi veren Ekşi şöyle konuştu: “Ülkemizde demokratik rejimin, ulusal menfaatlerimizin ve üniter yapımızın bozulma tehlikesi ile karşı karşıya olmasından endişe duyan Türkiye’nin yönetiminden memnun olmayan gönüllülerin seçim öncesi işbirliği yaparak seçmenleri bilinçlendirmesidir. Bunu nasıl yapacağız? Bunu deneyerek yapıyoruz. Bazı şeylere başladık diye düşünüyoruz.”

'HALKLA YÜZ YÜZE KONUŞACAK GRUPLARI 30 KİŞİLİK GRUPLAR HALİNDE EĞİTECEĞİZ'

Projenin 6 gruptan oluştuğunu hatırlatan Ekşi, bunları şöyle sıraladı: “Şuna inanıyoruz; herkesin yapacağı şeyler var. Herkes kendini bu 6 gruptan birine yerleştirebilir. Kendimizi ve çevremizdeki bu konuya duyarlı insanları bu 6 gruptan birine yerleştirebiliriz. Birinci grup, Alan Çalışma Grubu yani Halka Gitme Grubu. Bu grubun işlevi; ülkemizde halkla sohbet etme, yüz yüze konuşmak. Karşı karşıya geldiğimiz problemler konusunda onları uyarmak. Tekrar tekrar gitmek. Her grubun başındaki liderler kendilerini açıklıyorlar. Ama orada katılım ve paylaşım son derece önemli. Bu alan çalışmasına katılacak arkadaşlar gereğinde kapı kapı dolaşarak kahvehanelere giderek toplu yerlerde konuşmalar yaparak bu konuşmaları yapacaklar. Biz geçen yıllarda Zafer Kotracı ile birlikte ulusal sivil toplum kuruluşları birliği çatısı altında genel seçimde kahvehanelere gittik. Bu insana zor gibi geliyor ama samimi olduğunuz oranda ‘biz halkız, biz buraya halk olarak geldik, çocuklarımızın geleceği için geldik ve sizlerle konuşmak istiyoruz’ dediğimiz zaman, ‘buyurun bacı, buyurun kardeşim’ dediler ve bize kahvehanelerinde yer açtılar. Bu önce insana çok zor gibi görünüyor ama Türk milleti konuşmayı ve eleştiriyi seviyor. Kapılar açılabiliyor. Ama bu kapıların açılabilmesi için buraya gidecek ve alan çalışması yapacak gönüllülerin içinde biz bazı kolaylıklar sağlamaya çalıştık. Bunun için 6 grup var dedik, 6 gruptan birisi Alan Çalışması Grubu. Halkla sohbet etmek, onlarla yüz yüze konuşma grubu. Ama bu grubun bu işi çok daha sağlık ve güven içinde yapabilmesi için bir eğitim grubunun çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu eğitim grubu alana gidecek gönüllülerin halka nasıl yaklaşabileceği konusunda, onlarla iletişim kurma becerileri konusunda pratik önerilerde bulunacak. Biz bir pilot çalışma olarak buna birkaç ay öncesinde başladık. Bazı arkadaşlarımız profesyonel yöneticilerden yardım ve eğitim aldılar. Önümüzde çok ciddi bir zaman kısıtlaması var. Bu nedenle bu profesyonel eğitimcilerden aldığımız öneriler doğrultusunda bütün bu konuda yer almak isteyenleri 30 kriter kişilik gruplar haline getirerek, 30’ar kişilik gruplar halinde eğitmeyi amaçlıyoruz.”

Üçüncü grubun yer belirleme grubu olduğunu kaydeden Aysel Ekşi, “Nereye ve ne zaman gidileceği son derece önemli. Geçen yıllarda bu konuda çok zorluk çektik. Nereye ve ne zaman gidileceği bilinmediği için çok zorluk çektik. Oysa bir takım anahtar kişiler var, anahtar yerler var. Onların önceden belirlenmesi ve gideceğiniz yerin neresi olacağı ve ne zaman gidileceği oraya kimlerin toplanabileceği teke tek mi konuşulacağı yoksa bir gruba mı konuşulacağı son derece önemli.” diye konuştu.

Ekşi diğer grupları da şöyle sıraladı: “Dördüncü grup, ne söyleyecekleri grubu. Hepimizin bir takım şeyleri aramızda konuşmamız söz konusu. Ama bunlardan halkın niteliklerine göre, bulundukları yerlere göre hangi konuları ele almamız daha doğru olur, hangi konularda tartışmamaya girmememiz doğru olur bu nedenle konuşmaları derli toplu bir araya getirmeye çalışıyoruz. Bu arkadaşların destek gruplarını almalarını çok önemsiyoruz. Ülkemizde çok sayıda öğretmen, çok sayıda doktor, psikolog, pedagog var. 'Biz ne yapmak istiyoruz?’ diyorlar. Bunların hepsini davet ediyoruz. Özellikle doktorlarımız çok ciddi sorunlar içinde. Daha önce sağlık taraması yapmak istiyorlardı ama sağlık taramaları da yasaklandı. Yinede doktorlar ‘bizim yapabileceğimiz çok şey var’ diyorlar. Şimdiden hasta muayene etmeye başladılar. Sağlıkla ilgili konuşma yapmaya başladılar. Son grubumuz sandık gözlemcileri grubu. Seçmenlerin sandığa gitmelerini sağlamak, geçerli oy kullanmalarını seçim sırasında gözlemcilik yapmalarını sağlamak son derece önemli.”

Ekşi konuşmasının sonunda katılımcılara toplantı bitiminde herkesin kendisini bir gruba koymasını istedi. Panelde Zafer Fortacı ve Erdal Atabek’te birer konuşma yaptı. (Cihan)

elit .el.it....kişiler?
 // bilal yaldıran
evet kendilerini üstün tabakadan sayan yada gören bu kişiler ? yada insancıklar kendileri sosyal yaşantılarının verdiği rahatlık ve zevk alışkınlıklarını eleştiren insanlara cahil gerici yaftasını yapıştırmakda ve yurdum insanına ise aşağılayıcı kin dolu olmaları sebebiylede devamlı saldırıda bulunmaktadırlar .senin tercihine saygı olacak eee benimkine gelince .seninkine uymadığı için saygı duyulmuyacak öylemi benim sevdamı sen anladığın zaman el.it ...
19 Şubat 2011 22:30
akp karşıtı ne demek?
 // ismail uyar
AKP karşıtı kampanya demek oktay ekşi ve muhterem eşleri için acaba CHP'li olmak anlamına mı geliyor? Zaten ezelden beridir bu insanların analarına küfür eden, dinleriyle inançlarıyla uğraşan hep onları rencide eden onları aşağılayan chp kampanyalarından başka ne söyleyebilirler ki?
...
19 Şubat 2011 17:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler