YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eksi 20 derecede Mehmetçikten büyük operasyon
Teröristlere karşı düzenlenen operasyonlara Tunceli'de yer alan Munzur Vadisi Milli Parkı içinde devam edildi. 1 metreyi aşan kar ve eksi 20 derecelik soğuğa rağmen düzenlenen operasyonda PKK'lılara ait çok sayıda sığınak ve barınak imha edildi.
Eksi 20 derecede Mehmetçikten büyük operasyon
10 Şubat 2016 / 17:52 Güncelleme: 10 Şubat 2016 / 18:11

Tunceli'de iki gün önce ilk yerli üretim olan ANKA insansız hava aracının Munzur Vadisi içinde Bali Deresi ile Venk Köprüsü arasındaki sarp dağlık alanda canlı hareketliliği tespit etmesinden sonra başlatılan operasyonla birlikte Kobra helikopterleri, bölgeyi yoğun ateş altına aldı.

Bugün sabah erken saatlerinden itibaren de bölgeye özel eğitimli birliklerle kara operasyonu düzenlendi. Operasyon kapsamında Kirpi tipi zırhlı araçlar ile bölgeye taşınan profesyonel askerler, belirlenen noktalara konuşlandırıldı. Munzur Vadisi'nin Venk Köprüsü, Bali Deresi civarı, Sarıtaş bölgeleri ile vadinin hakim tepeleri ve iç kesimlerine giren askerler, birçok sığınak ve barınak tespit ederek bu bölgeleri kontrol altına aldı.

Kobra'lar bombaladı

Sikorsky helikopterlerin de destek verdiği operasyonda Kobra helikopterler, kar kalınlığının yaklaşık 1 metreyi aştığı vadinin en üst tepeleri ile sarp ve derin vadilerin iç kesimlerindeki mağara ve barınma alanlarını bombaladı.

Komandolar da bölgede

Tunceli 4'üncü Komando Tugay Komutanlığı ve 51'inci Motorlu Piyade Tugayı'na bağılı çok özel eğitimli birlikler, Venk Köprüsü civarında yaptıkları yol araması sırasında, Tunceli-Ovacık karayoluna 7 büyük ve 3 küçük mutfak tüpünden oluşan tahrip gücü çok yüksek, yaklaşık 500 kiloluk el yapımı patlayıcıyı bularak etkisiz hale getirdi. Dedektör köpeklerin de kullanıldığı operasyonda bazı PKK sığınakları ve tuzaklanan patlayıcılar da bu dedektör köpekler tarafından tespit edildi.

Bölgede hava sıkacklılığı yer yer eksi 20 dereceyi bulurken, her türlü kış şartlarına dayanıklı kıyafetler ile operasyona çıkan askerlerin sırtlarında yaklaşık 30 kilo teçhizat taşıdıkları görüldü. Venk Köprüsü bölgesinde tespit edilen birçok PKK sığınak ve barınağında bulunan bol miktardaki yaşam malzemesi de askerler tarafından imha edildi. Sığınaklar civarında tuzaklanan iki adet el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirildi.

foto-491.jpg

 

elif ozcan
 // elif ozcan
Allah yar ve yardimciniz olsun inşaallah....
10 Şubat 2016 20:48
 // Fenerli
ALLAH yardımcınız olsun satılmış pkklıların sonu yakın serin leşlerini...
10 Şubat 2016 18:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler