YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekrem Dumanlı'nın kardeşi de sorguda!
Paralel müdürlere taltif adı altında yapılan fahiş ödemelerden sonra, şimdi de göreve başlamadan ya da tatilde iken taltif alan paralel polisler ortaya çıktı. İlk olarak 27 paralel polise sahte belge ile taltif ücreti yazan 17 paralel polis sorguya alındı
Ekrem Dumanlı'nın kardeşi de sorguda!
23 Eylül 2014 / 09:18 Güncelleme: 23 Eylül 2014 / 09:26

Görevli olmadıkları, doktor izinli oldukları veya henüz ataması yapılmadığı halde 27 kişiye sahte belge düzenleyerek taltif dosyası hazırladığı iddia edilen şüphelilerin B.A, H.D, S.K, G.K, Z.A, D.G, H.Ş, O.K, G.T, V.Y, S.D.K, H.O, C.Ç, H.A, E.K, İ.Ç ve M.H’nın olduğu öğrenildi. Dün gözaltına alınan şüphelilerden 13’ü Ankara Emniyet Müdürlüğünde sorguya alındı. Şüpheliler 3’ü ise yurt dışında. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Paralel Yapı'yla mücadele kapsamında yürüttüğü soruşturmada çetenin yolsuzluğu de gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

“Haram yemedik” sloganlarıyla şov yapan çetenin sahte belgeler eşliğinde on binlerce liralık vurgunla devleti dolandırmış. Sadece Ankara Güvenlik Şubede 17 paralelci polisin, 27 arkadaşı için düzenlediği sahte belgelerle devleti on binlerce lira dolandırdığı tespit edildi.

Dumanlı’nın kardeşi sorguda

Paralel Yapı'ya mensup olduğu iddia edilen polislerin sahte belgelerle on binlerce liralık taltif aldığı belgelendi. Sadece Ankara Güvenlik Daire Başkanlığında 27 polise sahte belge düzenlenerek bir çok kez maaş taltifi verilmiş.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Alper Türközmen, “Sahte evrak düzenleyerek devleti dolandırdığı gerekçesiyle” 17 kişi hakkında gözaltı kararı uyguladı. Ankara merkezli 7 ilde sabah saat 6:30’da başlayan operasyonda 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’nın kardeşi olduğu iddia edilen Halil Dumanlı da yer alıyor.  

Savcılık soruşturmasında Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığında 22.03.2012 ile 04.12.2103 tarihleri arasında 27 personele “senelik izinli, mazeret izinde, geçici görevli, doktor raporlu ve henüz birime ataması yapılmamış” olmasına rağmen sahte evrak düzenlenerek maaş taltifi verildiği belirtiliyor.

Verilen taltiflerin 60 bin TL’yi bulduğu öğrenilirken haklarında gözaltı işlemi yapılan 17 polis “sahte evrak düzenlemek, kamu kurum ve kuruluşunu dolandırmak”la suçlanıyor.

17-25 Aralık darbe soruşturmalarından sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün görevlendirdiği müfettişlerin, Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik, Terör, Organize Daire Başkanlığı gibi birimlerde yaptığı araştırmalarda paralel çeteye mensup olduğu iddia edilen polislerin devleti dolandırdığı tespit edildi.

Sahte evrak düzenlediler

Sadece güvenlik daire başkanlığında 27 kişiye izinli oldukları ve henüz atamaları yapılmadığı halde, taltif adı altında sahte belge düzenlenerek on binlerce liralık yolsuzluk yapıldı.

Terör, Kaçakçılık, Organize ile diğer Daire başkanlıklarında inceleme devam ederken, Güvenlik Şube’deki yolsuzluklar için Ankara Cumhuriyet Savcısı Alper Türközmen soruşturma başlattı.

Araştırmada  29-31 Aralık 2011 tarihinde 31 ilde yapılan hukuk dışı eylemlerle ilgili Güvenlik Daire Başkanlığı Kamu Güvenliği Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Ö.C.K’nın 19 Ocak 2012’de Güvenlik Daire Başkanlığında göreve başlamasına rağmen 18 Nisan 2011’de iki maaşla taltif edildiği tespit edildi.

Yıllık izinde 2 maaş

Yine 2012 yılında 49 ilde Newruz Kutlamaları bahane edilerek 49 ilde yapılan yasadışı eylemler sırasında senelik izinde olan polis memuru M.S’ye de iki maaş taltif yazıldı. Yine başka bir polis memuruna da Hakkari Çukurca’da 19.10. 2011’de 24 askerin şehit edilmesinden sonra bir çok alınan önlemler kapsamında 23.11.2011’de göreve başlayan polis memuruna iki maaş taltif verildiği tespit edildi.

Soruşturma kapsamında şüphelilerin ifadelerine başvurulurken 27 kişinin banka hesaplarının incelenmesi içinde savcılığın talimat verdiği öğrenildi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler