YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekmeleddin İhsanoğlu Pensilvanya projesidir!
Gülen Hareketi'ne 40 yıldan fazla bir süre hizmet eden, bir dönem bu hareketin Gülen'den sonra 2'nci isim olarak anılan, ancak daha sonra hareketle yollarını ayıran Latif Erdoğan yine Türkiye'yi sarsacak açıklamalar yaptı.
Ekmeleddin İhsanoğlu Pensilvanya projesidir!
21 Haziran 2014 / 08:45 Güncelleme: 21 Haziran 2014 / 08:55

Gülen'in hayatının anlatıldığı, yüzbinlerce baskı yapan "Küçük Dünyam" kitabının da yazarı olan Erdoğan, 6 ay önce de ilk kez Sabah'a konuşmuş, Gülen Hareketi'nin iç yüzünü ortaya koymuştu.

Erdoğan, bu kez de 30 Mart seçimlerinin Gülen Hareketi'ne etkisini ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi.

Sabah'ın haberine göre; 30 Mart seçimlerinden sonra Fethullah Gülen'in ruh sağlığının bozulduğunu anlatan Erdoğan, şunları söyledi: 

Gülen'in ruh sağlığı bozuldu

Fethullah Gülen mağlubiyeti hazmedemeyen bir insandır. Hayatındaki en acı mağlubiyeti tattığı süreç 17 Aralık, 25 Aralık operasyonları ve akabindeki 30 Mart seçimleri olmuştur. Böyle bir hezimet beklemiyordu. Bu harekette bir travma meydana getirdi.

Yakınında bulunanlardan aldığım bilgiye göre bir ay kadar çok ciddi ruh sıkıntısı yaşadı. Sık sık "Keşke yapmasaydık" şeklinde şikâyette bulunduğunu duyuyorum. Sadece mağlubiyet değil, "Acaba yanlış mı yaptık" düşüncesi ruh dünyasında ciddi bir ıstıraba yol açmış. 

Muhalefetin aklına gelecek isim değil

Ekmeleddin İhsanoğlu CHP ve MHP'nin aklına gelecek bir isim değildir. Aydın Doğan ve Pensilvanya'nın desteklediğini biliyorum. Bu daha çok Pensilvanya'nın bir projesi... Ama teklif Gülen'den değil aracılardan gelmiştir. Doğrudan teklif Gülen'den gelseydi Ekmeleddin İhsanoğlu kabul etmezdi. Zira Gülen'e o kadar önem atfettiğini düşünmüyorum. 

Muhtar bile belirleyemezler

Gülen Hareketi'nin oy potansiyeli yoktur. Hareketin yapısının karşılığı devlettedir, toplumda değil. Artık devletteki gücünü kaybediyorlar. Bu potansiyelle hareketin bir muhtar seçimini belirleyecek bir gücü bile yoktur. 

İnsanların beynini yıkadılar

Gülen meseleyi itikat zeminine çekti. Nasıl yaptı bunu? Mollalar yetiştirdi. İlahiyat mezunu insanlar 3-4 yıl onun eğitiminden geçti ve beyni yıkandı. Artık onlar için din eşittir Fethullah Gülen'dir. Sonra bu mollalara toplum içinde itibar kazandırdı. Gülen, onlar üzerinden kendi itibar çıtasını yükseltti. Benim yüzüme haftada bir "Peygamberimizle görüşüyorum" dedi. Sonra bu "Allah ile görüşüyorum" şekline dönüştü. 

"Gül'den sonra İhsanoğlu tatlıdan sonra turşu gibi olur"

"İhsanoğlu ile Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı iken öncesinde ve sonrasında çok görüştüm. 'Yurtta sulh cihanda sulh' geleneğinden gelen birisidir. Dava adamı değildir. O yüzden Mısır'daki darbeye karşı çıkamamıştır.

Ahmet Necdet Sezer dönemi zorluklarla aşıldı. Abdullah Gül ve eşi zorlukla bu süreci aştı. Böyle bir mücadeleden sonra halk İhsanoğlu'nu niye kabul etsin? Gül'den sonra İhsanoğlu tatlıdan sonra turşu gibidir. Kimse artık ağzının tadını bozmak istemiyor. Devlet doğru refleksle, paralel yapıyı ve masum cemaat gönüllülerini ayırt ediyor.

Kazansa da askerler tutmaz

Gülen bu sonucu neden öngöremedi?

Ben Gülen'in siyasi öngörüsünde hiçbir zaman bir isabet göremedim. AK Parti kurulma sürecinin tamamen karşısındaydı. Hatta hareketteki arkadaşların o sırada sağda bir birleşme gayretleri içinde olduğunu biliyorum.

2002 seçimleri sürecinde bile AK Parti'nin kazanamayacağı düşünülüyordu. O süreçte ben ABD'de Gülen'in yanındaydım. Sürekli olarak, "AK Parti 500 milletvekili kazansa da askerler onu orada tutmaz" sözünü tekrarlıyordu.

Bir gün GYV'nin Başkanı Harun Tokak bana anlattı. Seçimlerden sonra Gülen, Tokak'a telefon açmış. "AK Parti gürül gürül geliyor, daha ne duruyorsunuz siz de gidin içinde bulunun" demiş. Bu siyasi öngörülerinin hepsinde eksiklik, yanlışlık ve isabetsizlik görüyoruz. 

"CHP ve MHP tabanı için yanlış tercih"

Ekmeleddin İhsanoğlu siyaset insanı değil. Ayrıca temsil etmeye hazırlandığı taban açısından çok yanlış bir tercih. O taban ile hiç alakası yok. Ne CHP ne de MHP'nin tabanının benimseyeceğini düşünüyorum. İsmi, çaresizlikten gündeme geldi.

Demek ki Tayyip Erdoğan karşısına kendi içlerinden çıkaracakları bir çatı adayları yokmuş. 

İhsanoğlu'nun cumhurbaşkanlığı seçimini kazanma şansı sıfır. Fethullah Gülen işin başından bu yana İhsanoğlu'nu destekliyordu. Gülen ile İhsanoğlu birbirini yakından tanır. Gülen'in İhsanoğlu'na karşı gizli bir kompleks içinde olduğunu biliyorum. Buna rağmen cemaatten Ekmeleddin İhsanoğlu'nun kayıtsız şartsız desteklenmesi istenecektir. 

 

SABAH

 

fetullahın en büyük hedefi cumhurbaşkanlığı
 // mtn dgrmnci
fetullah chp nin içine kılıçtaroğlunu anayasa mahkemesinin içinede hasim kılıcı sızdırdı ama asıl hedef cumhurbaşkanlığı orayada en önemli çok güvendiği adamı Ekmeleddin İhsanoğlunu getirecek eğer başarılı olunursa amerika ve israilin türkiye üzerindeki oyunayacakları planlar başarıya ulaşacak aslında başlangıçta akp de bu oyunun bir parcasıydı ama geri tepdi erdoğanın vicdanı artık elvermedi acaba kılıçtaroğlu bu kadar kolay chp lideri nasıl oldu tuhaf değilmi ve ekmeledini aday göstermesi...
21 Haziran 2014 Cumartesi 15:04
14:45
 // Ahmet
Ağzına sağlık....
21 Haziran 2014 14:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler