YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ekmek su kadar ihtiyacımız var'
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, "Ülkemizde artık biz, barışa, kardeşliğe, ekmeğe, suya, ihtiyacımız olduğu kadar ihtiyaç içindeyiz." dedi.
'Ekmek su kadar ihtiyacımız var'
27 Temmuz 2010 / 09:40 Güncelleme: 27 Temmuz 2010 / 09:48

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, "Ülkemizde artık biz, barışa, kardeşliğe, ekmeğe, suya, ihtiyacımız olduğu kadar ihtiyaç içindeyiz." dedi.

Bardakoğlu, Berat Kandili dolayısıyla Bolu'nun Göynük ilçesindeki Gazi Süleyman Paşa Camisi'nde düzenlenen Berat Kandili programına katıldı. Gazi Süleyman Paşa Cami'ndeki mevlide çok sayıda vatandaş katıldı.

Bardakoğlu, Berat Kandili'nin önemiyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. İslam âleminin Berat Kandili'ni tebrik eden Bardakoğlu, "İnşallah kandil gönül dünyamızda manevi bir bereketinde başlangıcı olur." dedi. Bardakoğlu, şöyle devam etti: "Bu gece Mübarek Berat Kandili gecesinde mübarek üç ayların tam ortasındayız. 45 günü geride bıraktık ve önümüzde Şaban ayının yarısı ile mübarek Ramazan ayı var."

Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, manevi gün ve gecelerin, manevi mevsimlerin, insanları soluklanmaya, durup düşünmeye ve hayatlarını gözden geçirip bir istikamet kazandırmayı emrettiğini, fırsat sunduğunu kaydetti. Bardakoğlu, "İnşallah Berat Kandili bir af ve mağfiret vesilesidir, rahmet vesilesidir." ifadelerini kullandı.

Mübarek gün ve gecelerin bereket geceleri olduğunu belirten Bardakoğlu, şunları kaydetti: "Bu bereket bize bağlıdır. Bizim o zamanı değerlendirmemiz, kendimize dönmemiz ve geleceğimizi yeniden inşa etmemiz. Dinimiz bize bir imkân vermiştir, tövbe imkânı. Tövbe ile biz geçmişimizi tamir ederiz, dua ile de geleceğimizi inşa ederiz. Böylece bu hayatın akışı içerisinde ve dünyanın hengâmesi içerisinde hevesler peşinde ömrümüzü tüketirken, zaman zaman bu fırsatları değerlendirir, iç âlemimize döner, kendimize döner, kendimizle buluşur, kendimizi tanır, rabbimizi tanırız. Mübarek Berat gecesinin, Berat Kandilinin hem gönül dünyamızda, hem ailemizde, hem milletimizde, hem İslam âleminde, huzura vesile olmasını, barışa, esenliğe, kardeşliğe vesile olmasını niyaz ediyorum."

BİRBİRİMİZİ İNSAN OLARAK SEVMEK ZORUNDAYIZ

"Ülkemizde artık biz barışa, kardeşliğe, ekmeğe, suya, ihtiyacımız olduğu kadar ihtiyaç içindeyiz." diyen Bardakoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; "Birbirimizi tanımaya, birbirimizi sevmeye, etnik kökenimiz ne olursa olsun, inancımız, dindarlık derecemiz ne olursa olsun, kültürümüz, bölgemiz, giyimimiz, kuşamımız ne olursa olsun birbirimizi insan olarak tanımak, birbirimizi insan olarak sevmek, birbirimizi bağrımıza basmak zorundayız. Biz bugünlere bu zenginlik içerisinde geldik. Bizim aramızdaki bu insanlık sevgisi ve gönül dünyamızdaki bu barış ve esenlik duygusu bir sermayemizdir ve bugünlerde bu mübarek kandil ikliminde kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi ve yüreğimizdeki insan sevgisini, tekrar hatırlamayı ve onun verdiği istikamet ile birbirimize kenetlenmeyi tavsiye ediyorum, dua ediyorum. Niyazım odur ki, inşallah bu mübarek gün ve geceler bizim içimizde kardeşlik tohumlarını, kardeşlik duygularını canlandırır. Birbirimizi sevmeyi daha çok sevmeyi bize öğretir. Ayrılık gayrılık gayretlerini boşa çıkaracak bir kararlılık bize aşılar."

Bu yılı Kur'an yılı ilan ettiklerini dile getiren Bardakoğlu, "Ülkemizin ve yurt dışındaki kardeşlerimizin olduğu, yurttaşlarımızın olduğu bölgelerde, binlerce Kur'an-ı anlama, Kur'an ile buluşma programları idrak edilecek. Kur'an-ı sadece okumayı, sadece dinlemeyi kastetmiyorum. Kur'an-ın manasını anlamayı ve Kur'anın getirdikleri ışığında hayatımızı yeniden tanzim etmeyi kastediyorum. Kur'an ile buluşmak demek, Kur'an-ı okumak, dinlemek, anlamak ve onun dediklerini hayatımıza yansıtmak demektir. Peygamber efendimizin güzel ahlakını tanımak demek, o ahlakı kendimize rehber edinmek, o güzel insanı, efendimizi hayatımıza rehber edinmek demektir." açıklamasında bulundu.

Bardakoğlu, Ramazan ayının sadece oruçla geçmesini değil, paylaşma duygusu, Kur'an ve sünnet ışığında geçmesini arzu ettiğini de sözlerine ekledi. CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler