YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekmeğe zam var mı?
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, un fiyatlarında gerileme olmadığını ancak fırıncı esnafının bu yıl ekmeğe zam düşünmediğini açıkladı.
Ekmeğe zam var mı?
16 Kasım 2012 / 11:29 Güncelleme: 16 Kasım 2012 / 11:32

Değerlendirmelerde bulunan Balcı, Türkiye'de buğdayda bir sıkıntı yokken, un fiyatlarının yüzde 10 artmasının spekülatif olduğunu kaydetti.

Bu artışın geri alınması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) çalışma içerisinde olduğunu kaydeden Balcı, ''Un fiyatlarında gerileme olmadı, yükseldiği gibi duruyor. Ancak fırıncı esnafı olarak bu yıl ekmeğe zam düşünmüyoruz. Bu süreçte yılbaşına kadar ekmeğin kilogram fiyatının 3 lira 33 kuruşun üzerine çıkmaması için çalışıyoruz. Bakanlık ve TMO'nun un fiyatlarına müdahale çalışmasının netice vereceğini ümit ediyoruz'' diye konuştu.

Fırıncı esnafının elindeki un stokunu tükettiğini ve artan fiyatlar karşısında sıkıntıya girdiğini ifade eden Halil İbrahim Balcı, ''Fırıncı esnafı fedakarlık yapıyor. Gelir ve giderini ayarlamakta zorlanıyor'' dedi.

Türkiye'de ekmeğin kilogram fiyatının yaklaşık bir yıldır 3 lira 33 kuruş olduğunu vurgulayan Balcı, un fiyatında gerileme olursa ekmek fiyatını iki ay değil daha uzun süre muhafaza edebileceklerini dile getirdi. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler