YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekmeğe zam geldi
Ekmeğe zam geldi
13 Ekim 2010 10:59
Fırıncılar Federasyonu ekmeğe yüzde 15 zam yapılacağını açıkladı...

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, oda başkanlarıyla yaptıkları Yüksek İstişare Kurulu toplantısı sonucunda, ekmeğe azami yüzde 15'in üzerinde olmamak kaydıyla zam kararı aldıklarını söyledi.

Balcı, federasyon genel merkezinde Türkiye genelinde uygulanacak 'ekmek fiyatları' ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Ekmek fiyatlarının 2008 yılından bu yana değişiklik göstermediğini, fırıncı esnafının, çalışanların büyük özveride bulunduğunu kaydetti.

Ramazan ayı öncesinde maliyet girdilerinin artması, çalışanların ücret artışı nedeniyle fiyat değişikliğinin zorunlu kıldığını öne süren Balcı, artışı en az seviyede tutmaya gayret gösterdiklerinin altını çizdi. Oda başkanlarıyla yaptıkları Yüksek İstişare Kurulu toplantısı sonucunda ekmeğin kilogramına azami yüzde 15'in üzerinde olmamak kaydıyla zam kararı alındıklarını söyleyen Balcı, "Un fiyatlarındaki artışın durulmasında yüzde 15 artış oranında etkili oldu. Un fiyatlarındaki artışın devam etmesi halinde bu zam kararı daha yüksek orana çıkacak." dedi.

Federasyon Başkanı Balcı, kilosu 2,5 liradan satılan ekmeğin, 2 lira 80 kuruştan fazlaya satılamayacağını belirterek, 2011'in sonuna kadar ekmeğe bir daha zam yapmalarını temenni etmediklerini söyledi. "Bu zam halk ekmek içinde geçerli olacak mı?" sorusu üzerine de "Halk ekmeğin mevzuatı farklı. Ona zam yapılabilmesi için diğer yetkili makamların karar alması lazım." cevabını verdi. (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler