YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ekipleri de yanlış yönlendirmiş
Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği kazada delilleri kararttığı öne sürülen emekli yarbayın kurtarma ekiplerine de liderlik yaptığı ortaya çıktı. Yarbay kurtarma ekiplerini kaza alanı yerine başka bir tarafa yönlendirdi...
Ekipleri de yanlış yönlendirmiş
01 Ekim 2011 / 09:35 Güncelleme: 01 Ekim 2011 / 09:35

Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazası ile ilgili soruşturmada, kaza kırım ekibini yanlış yönlendirdiği iddia edilen emekli yarbayın, arama-kurtarma faaliyetlerinde yanlış yönlendirmelerde bulunduğu ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) raporuna göre emekli yarbayın arama kurtarma faaliyetlerinde ekip lideri olarak görevlendirildiği belirtilirken, enkaza 30 dakikalık bir mesafe kalınca arama kurtarma grubunun Keş Dağı'na yönlendirildiği belirtildi. Emekli yarbay tarafından Keş Dağı'na yönlendirilen gruba, gerekçe olarak da 'enkaza sivil ekipler yerine askeri ve resmi ekiplerin ilk olarak ulaşması'nın gösterildiği tespit edildi.

GÖREVLi ALBAY, E.G.'Yi EKiP LiDERi YAPTI

Kaza kırım ekibini yanlış yönlendirdiği iddia edilen emekli yarbayın Acil Durum Yönetimi (ADY) Eğitim Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. ortağı olan E.G. olduğu ileri sürüldü. DDK raporunda emekli yarbay E.G.'nin arama-kurtarma birimlerinin ekip başkanı olduğu belirtildi. Raporda; Elmalı Köyü Güneyi ve Keş Dağı eteklerindeki arama-kurtarma faaliyetleri ile ilgili olarak emekli yarbay ile ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor: "Tam o sırada Göksun İlçe Jandarma Komutanlığı'na ADY yöneticisi E.G. gelmiş, görevli albay, E.G.'nin emekli bir yarbay olduğunu ve bir önceki gün bölgede operasyona katıldığını, bu nedenle ekip komutanı olması gerektiği talimatı vermiştir" deniliyor.

DAĞDA KÜFÜRLÜ TARTIŞMA ÇIKTI

Cumhurbaşkanlığı DDK raporuna göre, emekli yarbaya, BBP tarafından Bursa'dan özel bir uçakla getirtilen 16 kişilik Bursa Dağcılık arama-kurtarma, Erzurum'dan gelen 29 kişilik Sivil Savunma, 5 kişilik Osmaniye Sivil Savunma ekibi ve sahip olduğu ADY şirketinin arama-kurtarma üyelerinin liderliği verildi. Göksun İlçe Jandarma Komutanlığı'ndaki bir albay tarafından arama-kurtarma ve sivil savunma ekiplerinin liderliğine getirtilen emekli yarbay ile emrine verilen ekipler arasında küfürlü tartışmaların çıktığı belirtildi. Raporda şu çarpıcı bilgiler yer aldı: "ADY Yöneticisi E.G., 'orası çığ parkurudur gitmeyin' diye ekipleri uyarmış, sivil savunma ekipleri ile ADY ekibi arasında küfürlü bir tartışma yaşanmıştır. Erzurum ekibi iki ayrı koldan saat (arama kurtarma) AK faaliyetine başlamış, ancak hava şartlarından dolayı Keş Dağı'na çıkamamış, köye geri dönmüş ve enkazın bulunması üzerine Göksun ilçe spor salonunda dinlenmeye geçmiştir."

EKiBi iŞLEVSiZ HALE GETiRDi

DDK raporunda bir başka dikkat çeken konu ise emekli yarbayın emrine verilen ve BBP tarafından özel bir uçakla getirtilerek arama-kurtarma faaliyetlerine katılan 16 kişilik Bursa Dağcılık ekibi tarafından yapılan tespitler oldu. Bursa Dağcılık ekibinin hazırladığı raporda ADY grubu ile ilgili olarak şu ifadeler yer aldı: "6 kişilik ekibin hiçbirisinin dağcılık deneyimi olmadığı, performanslarının düşük olması, malzemelerinin uygun olmaması nedeniyle ekibi yavaşlattığı, çok sık molalar vererek ve her an E.G.'den talimat aldıkları, ekibi işlevsiz hale getirerek zaman kaybına yol açtıkları yönünde izlenimler edindikleri ve bu nedenle de faaliyetin sağlıksız koşullarda yürütüldüğünü rapor ettikleri görülmüştür."

KAYIP CİHAZLAR BULUNAMADI

Helikopterden parça sökerken görüntülenen muvazzaf askerleri gözaltına alan savcılık bunların sorgulamasını sürdürürken bir taraftan da kaybolan 'karakutu'yu arıyor. 5 ilde eşzamanlı yapılan operasyonlarda şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan arama faaliyetlerinde helikopterin beyni olarak tabir edilen Argus 5000 CE ile Skymap IIIC cihazları bulunamadı. Askerlere, sökülen parçaları kime verdiklerinin sorulduğu öğrenildi. Ankara'da Ulaştırma Bakanlığı'nda yapılan aramalarda ise bu cihazlarla aynı özellikteki pekçok cihaza el konularak Malatya'ya gönderildi. Savcılık bilirkişilere bu cihazları inceletecek.

 

Muvazzaflar sorgulandı

Şüpheli helikopter kazasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında önceki gün gözaltına alınan 11 muvazzaf askerden 7'si Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nca sorgulandı. Geri kalan 4 askerin adliyeye sevk edildiği, sorgularının sürdüğü belirtildi. İfadesi tamamlanan askerlerden hava teknik astsubayı A.Ö. ise savcılıkça serbest bırakıldı. Soruşturmada 5 ayrı kentte operasyon başlatılmış ve 11'i muvazzaf asker toplam 16 kişi gözaltına alınmıştı. Sorgulanan askerler arasında Muhsin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin enkazı başında görüntülenen askerlerin de olduğu öğrenildi. Muvazzaf askerlerin ifadelerinin tamamlanması sonrası Malatya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde 5 sivilin sorgusuna başlanacağı belirtildi. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler