YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eker'den et fiyatlarındaki artışa açıklama
Eker'den et fiyatlarındaki artışa açıklama
10 Mart 2010 17:04
Tarım ve Köy İşleri Mehdi Eker, et fiyatlarındaki artışa ilişkin MHP'nni soru önergesini cevaplandırdı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ülkede yeterli besi hayvanı bulunduğunu, et fiyatlarının ihracata bağlı olarak artış gösterdiğini bildirdi.

Eker, MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin'in et fiyatlarındaki artışa ilişkin soru önergesini cevaplandırdı.

Bakanlık tarafından yürütülen ıslah ve destekleme uygulamaları sonucunda 2007-2008 döneminde kültür ırkı sığır sayısında yüzde 7,86 artış olduğunu belirten Eker, şunları kaydetti:

''Bakanlığımızca piyasa koşulları dikkatle takip edilmektedir. Üreticimizin ve tüketicimizin mağdur edilmemesi açısından gerekli tüm önlemler Bakanlığımızca alınmaktadır. Ülkemizde halihazırda yeterli besi hayvanı mevcut olup, besi materyali konusunda bir sıkıntı bulunmamaktadır. Et fiyatları, ihracata bağlı olarak artış göstermiştir. Bununla birlikte yapılan ıslah çalışmaları neticesinde birim hayvan başına gözardı edilemeyecek kadar verim artışları olmuştur.''

Doğu Anadolu Projesi kapsamında illerde kombine veya etçi ırklarla damızlık işletmesi kuranlara inşaat konusunda yüzde 30, makine ve gebe düve alımında ise yüzde 40 oranında hibe desteği verilmesinin Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırıldığını ifade eden Eker, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapanlara Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile yüzde 50 indirimli faizle 7 yıl vadeli yatırım, 2 yıl vadeli işletme kredisi kullandırıldığını bildirdi.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler