YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eker'den Başbuğ yorumu
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanmasını değerlendirdi.
Eker'den Başbuğ yorumu
07 Ocak 2012 / 16:27 Güncelleme: 07 Ocak 2012 / 16:30

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanmasına ilişkin olarak, ''Türkiye bir hukuk devleti, mahkeme kararı olmadan kimsenin suçlu ilan edilmesi doğru değil. Ama kimsenin de suç işleme imtiyazı yoktur'' dedi.

Diyarbakır'da bulunan Bakan Eker valilikte organize sanayi bölgesinin sorunlarının ele alındığı toplantının ardından Kaplan City Salonu'nda düzenlenen AK Parti Kayapınar ilçe kongresine katıldı.

Burada gazetecilerin Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanmasına ilişkin sorularını yanıtlayan Eker, buna siyaset mekanizmasının karar vermeyeceğini belirterek, şöyle konuştu:

''Türkiye bir hukuk devleti, mahkeme kararı olmadan kimsenin suçlu ilan edilmesi doğru değil. Ama kimsenin de suç işleme imtiyazı yoktur. Ortada bir iddia ve delil var. Savcılar ve ilgili mahkeme ifadesini alıyor ve tutuklama kararı veriyor. Sonuç, mahkemenin sonucunda çıkacak. Türkiye demokrasisini geliştiriyor, öyle değerlendirmek lazım. Kimsenin suç işleme imtiyazı yok. Siyaset mekanizması buna karar veremez. Siyaset mekanizması Türkiye'nin demokratikleşmesi ve sivilleşmesi ile ilgili düzenleme yapıyor. Kim yargılanır, kim yargılanmaz onun kararını biz değil, sivil insanlar değil, yargı karar verir. Kimin suç işlediği düşünülüyor, kiminle ilgili delil varsa savcılar ve mahkemeler harekete geçer, incelemesini yapar. Gerek görürse süreç işler. Bu siyaset kurumunun vereceği bir karar değildir.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler