YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ehliyete artık el konulacak!
Ehliyete artık el konulacak!
26 Şubat 2013 15:44
Belçika’da yapılması planlanan mevzuat değişikliği ile trafik cezalarını ödememekte direnen sürücülerin ehliyetlerine el konulacak.

Yaza kadar uygulamanın yasal altyapısının hazırlanacağını duyuran Ulaşımdan Sorumlu Devlet Bakanı Melchior Wathelet, trafik cezaların tahsil edilmesi konusunda bir dizi yeni yaptırımlara imza atmaya hazırlanıyor.

1 Ocak 2013’te yürürlüğe giren yeni yasaya göre trafik cezasını ödememekte ısrar edenlerin cezaları yıllık vergi beyannamesine dahil edilerek devletçe mahsup edilecek. Uzmanlara göre borcunu ödeyemeyecek durumda olan kişilerin bunu belgelemesi halinde vergiden trafik cezalarının tahsil edilmesi yasal olarak mümkün değil. Bu uyarıyı dikkate alan Bakan Wathelet, yaz aylarına kadar kanunda yapmayı düşündüğü değişiklikle trafik cezasını farklı usulden ödenmesini sağlamak istiyor. Yakın gelecekte trafik cezasını ödememekte direnen sürücülere sekiz günden iki aya kadar ehliyetlerine el konulacak. Trafik cezalarına uzun süre ihmal edenlerden yüzde 35’lere varan yasal faiz eklenerek tahsil edilecek.

Belçika’da radara yakalandığı anda araç sahiplerinin direksiyon başında olmadıklarını iddia ederek cezadan kurtulabiliyorlardı. Mevzuat değişikliği ile birlikte bunun önüne geçilecek. Araç sahibi radara yakalandığında direksiyonda kimin olduğunu söylemek durumunda kalacak. Aksi takdirde ceza kendisinden tahsil edilecek.

 

CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler