YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eğlence sektörü sigara yasağına uymuyor
Eğlence sektörü sigara yasağına uymuyor
30 Mayıs 2013 11:57
Bar, kafe, lokanta ve kahvehane gibi yerlerde yapılan araştırmaya göre, sigara yasağı yüzde 37,1 oranında ihlal ediliyor.

İstanbul'da yapılan araştırmada, bu işletmelerde sigara yasağının yüzde 37,1 oranında ihlal edildiği tespit edildi.

Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, yarınki Dünya Sigarasız Günü nedeniyle ikram sektöründe hizmet veren işletmelerde kapalı alanlarda sigara içme yasağının değerlendirilmesi amacıyla Marmara Üniversitesi ile Beşiktaş, Beyoğlu, Kadıköy ve Şişli ilçelerinde yaptıkları araştırmanın sonuçları hakkında bilgi verdi.

Araştırma çerçevesinde kafe, lokanta, kahvehane ve bar olarak hizmet veren 450 işletmede gözlem, 247 işletmede anket gerçekleştirildiğini kaydeden Dağlı, İstanbul’da en fazla ikram işletmesi bulunan söz konusu ilçelerde yüzde 37,1 oranında ihlal olduğunu, küllük ve benzeri cisimler dikkate alındığında bu oranın yüzde 49,5'e yükseldiğini söyledi.

Araştırmaya göre, bu yerlerin yüzde 66,2'sinde sigara yasaklarına ilişkin uyarı levhası var ancak bunların sadece yüzde 35,2'si yasaya uygun. İşletmelerin yüzde 37,6'sında kül tablası, yüzde 5,1'inde kül tablası işlevi gören kaplar bulunuyor. Buralarda meşrubat kutuları, çay tabakları, plastik altlıklar, su dolu pet bardaklar ve ıslak peçeteler küllük görevi görüyor.

En fazla ihlal barlarda

En fazla ihlal yüzde 81 ile barlarda oluyor. Bunu yüzde 54,5 ile kahvehaneler, yüzde 42,6 ile kafeler, yüzde 24,6 ile lokantalar izliyor.

Araştırmada, müşteri kitlesi öğrenci olan işletmelerde ihlal belirgin olarak yüksek bulundu. İhlal sıklığı buralarda, yüzde 34 civarındayken öğrencilerin yoğun olmadığı yerlerde bu oran yüzde 15.

İşletmelerin yüzde 42,7'sinin hiç denetim görmediği, ihlalin denetim görenlerde yüzde 40,8, diğerlerinde ise yüzde 17,5 olduğu saptandı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler