YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eğitim Sen'den KPSS eleştirisi
Kopya iddiaları nedeniyle ertelenerek 31 Ekim tarihinde gerçekleştirilen KPSS'ye yönelik bir eleştiri de Eğitim Sen'den geldi...
Eğitim Sen'den KPSS eleştirisi
13 Kasım 2010 / 15:30 Güncelleme: 13 Kasım 2010 / 15:45

Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, ''Sınav sadece güvenlik sorununa indirgenmiştir. Adayların sınava hazırlık döneminde yoğun emek harcadığı ve geleceğinin bu sınava bağlı olduğu gerçeği göz ardı edilmiştir'' dedi.

Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, Eğitim Bilimleri alan sınavının sonuçlarının açıklanmasından sonra YÖK, ÖSYM ve MEB tarafından cevaplanması gereken birçok soru bulunduğunu belirtti.

KPSS'deki kopya iddialarının hala çözümlenemediğini belirten Kılıç, şunları kaydetti:

''Sadece kopya şaibesine odaklanılarak sürece yaklaşılması, gençlerimizin hayatını kuşatan ve umut tacirliğine dönüştürülen KPSS'nin bilimsel olmayan niteliğinin üzerini ve eğitim sistemimizin nasıl bir enkaz haline getirildiğinin üzerini örtmektedir.''

YÖK'e bağlı bir kurum olan ÖSYM üzerinden yürütülen merkezi sınavların örgütlenmesi hizmetinin iyi işlemesi için YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'a gerekli eylem ve işlemlerin yapılması sorumluluğunun düştüğünü ifade eden Kılıç, söz konusu iddiaların kanıtlanması sonrasında ortaya çıkabilecek kişisel ve kurumsal ilişkilerin boyutunun aynı zamanda siyasal bir sorumluluğu da beraberinde getireceğini öne sürdü.

Kılıç, açıklamasında ''Sınava giren gençlere dağıtılan kalemlerin kırılması, silgilerin iyi silmemesi ve cevap anahtarına zarar verebilecek sertlikte olması ile dağıtılan poşetlerin içerisinde sadece bir tane peçete olması ve adayların potansiyel suçlu haline getirilerek başka illerde sınava girmeye zorlanması gibi sorunların sınav stresi altındaki adayları olumsuz etkileyeceği düşünülmemiş ve tüm adaylar resmen cezalandırılmıştır'' ifadesine yer verdi.

Sınavın sadece güvenlik sorununa indirgendiğini iddia eden Kılıç, şunları kaydetti:

''Çünkü adayların sınava hazırlık döneminde yoğun emek harcadığı ve geleceğinin bu sınava bağlı olduğu gerçeği göz ardı edilmiştir. Sınavın iptal edilmesi sonrasında psikolojik baskı altına giren gençlerimiz bu uygulama ile tam anlamıyla bir kez daha cezalandırılmıştır. Kaldı ki bu uygulamaların merkezi sınavların hepsinde hayata geçirileceği düşünülürse, yüz binlerce gencimizin mağdur olacağı da başka bir gerçektir. Yaşananlar karşısında Milli Eğitim Bakanlığı'nın sessizliği ise manidardır. Basına da yansıyan birçok örnekte görüldüğü üzere güvenlik gerekçesiyle öğretmenlerimiz ikinci kez cezalandırılmış ve rencide edilmiştir. YÖK ile sınavdan sorumlu kurum ve kuruluşlar kopya skandalının sorumlularını ortaya çıkarmak yerine tüm adayları potansiyel bir zanlı durumuna düşürmüşlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenler rencide edilirken suskunluğa bürünmesi kabul edilemez bir durumdur.

Öğretmen atamaları açısından da MEB, yaşananların sorumluluğunu üzerine alarak hareket etmek zorundadır. Bu kapsamda da 2009 ve 2010 KPSS sonuçlarına göre ayrı ayrı branş sıralamalarını yayınlayarak şeffaflık adına bir adım atmalıdır.'' (A.A.)

GENEL UYARILMIŞLIK SIFIR.
 // BORA ERTÜRK
SİVAS TA SABAH SAATLERİNDE GİRDİĞİMİZ SINAVDA,200 KİŞİLİK AMFİ SINIFLARDA ,ISITMA SİSTEMLERİ ÇALIŞMAYAN ,ÜŞÜYEREK,TİTREYEREK GİRDİĞİMİZ ,BU SINAVDA OLAĞAN BAŞARISININ ÇOK ALTINDA BAŞARI GÖSTEREN BENİM GİBİ BİR ÇOK ADAYIN EMEKLERİ HEBA EDİLDİ.BİZ SORULARLA DEĞİL,SOĞUKLA UĞRAŞTIK.BUNLARI GÖZ ARDI EDİP TE SINAVI BU TARİHE ERTELEYEN ZİHNİYET UTANSIN.KURULUŞLAR UTANSIN....
13 Kasım 2010 18:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler