YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eğer yemin etseydim...
Post-modern darbe olarak nitelendirilen 28 Şubat süreciyle ilgili tartışmalara bir yenisi daha eklendi.
Eğer yemin etseydim...
06 Mart 2012 / 09:30 Güncelleme: 06 Mart 2012 / 09:39

18 Nisan 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi’nden İstanbul milletvekili seçilen Merve Kavakçı, o dönem devletin zirvesinden parti yöneticilerine, yemin etmesi durumunda askerin darbe yapacağı uyarısının yapıldığını söyledi.

Kanal A’da yayınlanan Haber Merkezi programına konuşan Fazilet Partisi eski İstanbul milletvekili George Washington Üniversitesi öğretim üyesi Merve Kavakçı İslam, 99 seçimlerinde milletvekili seçildikten sonra Fazilet Partisi’ne ve kendisine yönelik linç kampanyası yürütüldüğünü söyledi. “Devletin en üst kurumunu temsil eden Cumhurbaşkanı Demirel’in beni ajan provokatörlük gibi bir iftirayla karalamasıyla bütün kurumların ve medya güçlerinin desteği ile beraber benden kötü örnekleme çıkarma prosedürü başladı” diyen Kavakçı, mazbatasını aldıktan sonra kendisine dokunanın yandığı, yanında bulunma cesaretini gösterebilecek eş-dostun hemen takip edildiği, fişlendiği bir taciz dönemine girildiğini söyledi. Konuşmasına “Babamı sahte peygamber ilan ettiler, ailemizin her bir ferdine karalama kampanyası başlatılmıştı” diyerek devam eden Kavakçı, “orada yapılan benim şahsımda Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bütün dindar insanlara yapılan bir linç kampanyasıydı, bu İslam’a olan bir düşmanlıktı” dedi.

Kavakçı yemin krizi sırasında Türkiye’nin bir darbe atlattığını da söyledi. Üstelik bu uyarı Fazilet Partisi yönetimine devletin zirvesinden dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den gelmişti. Kavakçı “O günlerde askeriyeden dönemin Cumhurbaşkanı aracılığıyla bizim parti yönetimimize bir uyarı yollanmış, ‘eğer meclise girer, yemin ederse müdahale ederiz’ diye asker Cumhurbaşkanı uyarmış” dedi. Kavakçı 2 Mayıs 1999’da yemin günü TBMM’de yaşananları “adı konmamış bir darbe” olarak nitelendirdi.

“28 Şubat sürüyor mu, bitti mi, bin yıl sürecek mi?” tartışmalarına ise Kavakçı “28 şubatı ben ve benim gibi inancından dolayı örtünen insanlar çok canlı bir şekilde yaşamaktalar. 28 şubat çok canlı ve bitmedi. Bugün için o kamusal alandaki kadınlar için ne olacağı ile ilgili bir gelişme görmüyoruz.” şeklinde cevap verdi.

Merve Kavakçı ayrıca, milletvekili seçildiği dönemde kendisine yönelik linç kampanyası yürüten dönemin siyasi aktörleri Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Meclis Başkanı Yıldırım Akbulut, Meclis Başkanvekili Ömer İzgi’ye tüm DSP’li milletvekilleri hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Merve Kavakçı İslam basında yer alan “Kavakçıya iade-i itibar” başlıklı haberlerle ilgili ise “itibarı iade edilmesi gereken ben değilim, ben itibarimi kaybetmedim hiçbir zaman, hatta partimin çekincelerine rağmen o milleti temsil için elimden geleni gösterdim, o itibarı millete vermek gerekiyor. Bırakılan yerden devamın sağlanması gerekir eğer bir onarma o cenahta düşünülüyorsa.” dedi.  Kavakçı “aktif siyasete katılacak mısınız?” sorusuna ise “akademisyenliğini tadını aldım, kesinlikle düşünmüyorum, başörtülü kadınları gür bir sesle savunmaya devam edeceğim” yanıtını verdi. Kanal A Haber Merkezi/ Osman YILMAZ
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler