YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Eğer İsrail taciz ederse...
Eğer İsrail taciz ederse...
04 Eylül 2011 07:15
Ömer Çelik, İsrail’in Akdeniz’de Türk gemilerinin seyrüsefer güvenliğini taciz etmesi halinde gereken cevabı alacağını açıkladı...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, İsrail’in Akdeniz’de Türk gemilerinin seyrüsefer güvenliğini taciz etmesi halinde gereken cevabı alacağını açıkladı. Çelik, “Türkiye vatandaşları Akdeniz’de taciz edilirse Türkiye buna sessiz kalmaz” dedi. AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Çelik, BUGÜN’e önemli açıklamalarda bulundu. BM’nin raporunu eleştiren Çelik, “Ortada objektif verilere dayanan rapor yok. Bu rapor bütün BMmekanizmalarını bir kenara bırakarak komisyon başkanı ve yardımcısının ikinci sınıfmakalesi olabilir. Komisyon Başkanı’na ‘Haaretz gazetesinde bir başyazı yazın’ deselerdi böyle bir şey çıkardı” dedi.

ABD’YE SERT TEPKİ

Çelik, raporun yayınlanmasının İsrail tarafından geciktirildiğine dikkat çekerek “İsrail BMGenel Sekreteri’ne ‘Türkiye ile anlaşma arıyoruz’ dedi. Türkiye ile ortak noktaya varabilmekten önce kendi içinde ortak noktayı bulmaya çalıştı” görüşünü dile getirdi. ABD’nin İsrail ile Türkiye’nin anlaşamamasından üzüntü duyduğuna yönelik açıklamasına tepki gösteren Çelik, şöyle devametti:

“Üzüntü duyduk demek İsrail’in saldırganlığını cesaretlendirmektir. İsrail’in yaşama hakkı hiçbir devlet tarafından tehdit edilmiyor. İsrail kendi güvenliğini kendi saldırgan politikaları ile kendi yapıyor. İsrail cesaretlendirilirse ileride bunu ABD, İngiliz ve Fransa gemisine yapacaktır. İsrail hükümeti uluslararası gerçeklerden ve zamanın ruhundan kopuk bir hükümet olarak İsrail’in güvenliğini tehlikeye sokmuştur.”

BM TARTIŞMALI HALE GELDİ

Çelik, BM’nin tartışmalı hale geldiğini savunarak “Türkiye güçlü bir ülkedir. Uluslararasımekanizmalarda hakkını aramasını bilir. Türkiye kadar güçlü olmayan devletler nereye dayanacak. BMgüvenilir kurumolmaktan çıkıyor” uyarısında bulundu. AK Parti’li Çelik, Türkiye’nin Akdeniz’de vatandaşlarının güvenliğini koruma konusunda kararlı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Türkiye kimseye savaş ilan etmiyor. İsrail’in gerçekleştirdiği eylemtüm Akdeniz’i ateşe atan, güvenliği tehdit eden eylemdir. İsrail bundan cesaret alarak vahim olaylara imza atabilir. İsrail’den tehdit yönelmesi, seyrüseferi taciz eden olaylar yaşanması halinde büyük devlet olmanın gereklerini yerine getiririz. Türkiye saldırgan bir devlet değildir. Türkiye vatandaşlarına uluslararası sulardamüdahale edilirse Türkiye buna karşı sessiz kalmaz.”

Kılıçdaroğlu ilham verdi

AK Parti’li Çelik, CHP yöneticilerini açıklamalarına tepki gösterirken “İsrail saldırganlığı karşısında İsrail lehine kaygı duymak ana muhalefet partisini görevi değildir. BM raporu ana muhalefet partisi liderinin Chatham House’deki konuşmasından ilham almıştır” dedi. Kılıçdaroğlu Chatham House’deki konuşmasında “CHP iktidar olsaydı ne olurdu, biz Mavi Marmara gibi bir geminin Türk karasularından dışarıya çıkmasına izin vermezdik. İsrail ile ilişkilerin bozulmasını istemezdik” ifadelerini kullanmıştı.

doğru lafa kurban...
 // ibrahim çelikoğlu
Çelik,on yılda bir doğru laf etmiş.Yanlız gözünü açsın işi deve güreşine döndürtmesinler.Dürtükleyip kızdırır harbe soktururlarsa suçlu,saldırgandır diyeceklerdir......
04 Eylül 2011 14:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler