YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Eğer bir savaş yapacaksak...'
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 'Eğer bir savaş yapacaksak bence insanlık onurunu rencide eden yoksulluğa, yoksunluğa karşı da mücadelemizi yükseltmemiz lazım.' dedi.
'Eğer bir savaş yapacaksak...'
31 Mayıs 2011 / 16:36 Güncelleme: 31 Mayıs 2011 / 16:41

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, eğer bir savaş yapılacaksa, bunun insanlık onurunu rencide eden yoksulluğa, yoksunluğa ve yoksullaştırmaya karşı mücadele için yapılması gereketiğini söyledi.

Baydemir, tarihi Sur ilçesinde Dicle Vadisi Projesinin 1. etabı olan Fiskaya Şelalesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bütçelerinin bol olmasını istediklerini, bir yıl içerisinde projenin bir etabını değil, 14 etabını bitirebilmeyi umduklarını belirtti.

Kentin tüm dinamiklerinin ortak çabasıyla gelecek kuşaklara, projenin tamamını bırakmayı umut ettiklerini anlatan Baydemir, Fiskaya Şelalesi Projesinin Dicle Vadisinin florasına zarar vermeyeceğini, tam tersine besleyecek tarzda ele alındığını kaydetti.

Ulusal ve uluslararası dinamiklerle gerçekleştirdikleri bir proje yarışmasında birinciliği alan projelerin tümünü kentin envanterine kaydettiklerini anlatan Baydemir, gelecek yerel yönetimlerin zaman kaybına uğramadan bu projeleri hayata geçirebileceklerini bildirdi.

Fiskaya Projesinin aynı zamanda yoksulluğa ve yoksunluğa karşı kavgayı başlatma mücadelesi olduğunu ifade eden Baydemir, şöyle dedi:

''Eğer bir savaş yapacaksak bence insanlık onurunu rencide eden yoksulluğa, yoksunluğa ve yoksullaştırmaya karşı da mücadelemizi yükseltmemiz lazım. Proje sayesinde turizm potansiyeli yükselecek. Gelecekte yoksulluğu ortadan kaldırmanın en önemli aktörlerinden biri olacak.''

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Sevinç de Dicle Vadisi Projesinin 1. etabı olan Fiskaya Şelalesinin ardından diğer etapların da kamulaştırma ve kaynak temini şeklinde uygulanmasına devam edileceğini belirtti.

Fiskaya Projesinin keşif bedelinin 3 milyon 432 bin 146 lira olduğunu anlatan Sevinç, projeye Karacadağ Kalkınma Ajansı ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasının desteklediğini bildirdi.

Fiskaya Projesinin toplam 12 bin metrekarelik alanda peyzaj düzenleme çalışmasını içerdiğini aktaran Sevinç, şelalenin 974 metrekare alana sahip, 2 gölet, seyir teras ve kent terasını içerdiğini belirtti.

Daha sonra temel atma töreni yapıldı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler