YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Egemen Bağış'tan sanatçılara sert tepki
Egemen Bağış'tan sanatçılara sert tepki
26 Temmuz 2013 01:34
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Şimdi de sözüm ona sanatçılar bir liste hazırlamışlar. Türkiye'deki milli irade mitinglerine Nazi gösterisi benzetmesi yapacak kadar da alçaldılar. İşte milletimizin iradesine gösterdikleri saygı budur."

Bağış, İstanbul Anadolu Yakası Meyve Sebze Komisyoncuları İşadamları Derneği'nce İçerenköy'deki Meyve Sebze Hali'nde düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

Burada konuşan Bağış, iftara davet edilmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ramazanın İstanbul'da daha bir güzel ve anlamlı yaşandığını söyledi.

Kardeşlik, dayanışma, yardımlaşma ve beraberlik duygularının güçlendiği günlerin yaşandığını anlatan Bağış, "Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir" hadisini aktardı.

Türkiye'nin, dünyanın birçok bölgesine yardım eli uzattığının vurgulayan Bağış, "Türkiye, bugün nerede yardıma muhtaç bir kardeşi varsa, onu komşusu bilip yardımına koşuyor" dedi.

Bağış, Somali, Gazze, Arakan, Mısır ve Suriye gibi birçok yerde ramazanı zor şartlarda geçirenlere dua edilmesini istedi.

Türkiye'nin, yardım ettiği bu dost ülkeler için umut olduğunu kaydeden Bağış, "Türkiye'nin yardım yaptığı yerler el toprakları değil dostlar. Türkiye'nin bu zor durumda olan kardeşlerine karşı reddi miras yapması düşünülebilir mi  Günümüzde ne yazık ki dünyada sefaletin ve acının en fazla görüldüğü ülkeler hep Müslüman ülkelerdir. İnşallah bu ramazan, İslam alemine yeni bir sayfanın açılmasına vesile olur" diye konuştu.

Bütün dünyanın ihtiyaç duyduğu diyaloğun yine bu topraklardan neşet edeceğini anlatan Bağış, zahmetsiz rahmet olmadığını, dolayısıyla çekilecek çileler olduğunu söyledi.

Bağış, Mısır'da ordunun yönetime el koymasını, "Bazı demokrasi münafıkları, Mısır'ın şahsında bütün Ortadoğu coğrafyasına demokrasi ve özgürlüğü çok gördü" sözleriyle eleştirdi.

Suriye'de durumun daha da vahim olduğunu belirten Bağış, "Bir diktatörden diğerinin eline geçen ülke, bugün özgürlük ve var oluş mücadelesi veriyor" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin çevresinde olup bitenlere sessiz kalamayacağını söyleyen Bağış, şöyle devam etti:

"Bu, bizim devlet geleneğimize de tarihimize de insanlığımıza da terstir. Burada asıl yanlış olan Türkiye'nin müdahil olması değil, Batı'nın müdahil olmamasıdır. Suriye ve Mısır konusunda lal kesilmeleri, demokrasi taraftarlarının hayal kırıklığına neden olmuştur. Dünya, demokrasiyi içselleştirmiş ve özümsemiş bu ülkelerden daha fazlasını bekliyordu. Türkiye bu minvalde Mısır ve Suriye halklarına olan desteğine devam edecektir."

"Türkiye'nin güçlenmesinden rahatsızlar"

Bağış, Türkiye'nin bölgesindeki yükseliş ve gelişmesinden rahatsızlık duyanlar olduğunu belirterek, "Tekerlerine çomak sokulanlar Türkiye'yi cezalandırmak istiyor" dedi.

Gezi Parkı eylemlerini hatırlatan Bağış, "Çok değil daha 1-2ay önce Gezi olayları vasıtasıyla Mısır'da olanları Türkiye'de gerçekleştirmek isteyenler vardı. Bir nevi Türkiye'ye haddini bildirmek isteyen hadsizler dümene geçmeye çalıştı ama hamdolsun başaramadı. O karanlık zihniyetlerin dur durak bilemeden Türkiye'nin aleyhine çalıştıklarını görüyoruz" diye konuştu.

İngiltere'deki bir gazetede yer alan ilanı da değerlendiren Bağış, "Şimdi de sözüm ona sanatçılar bir liste hazırlamışlar. Türkiye'deki milli irade mitinglerine Nazi gösterisi benzetmesi yapacak kadar da alçaldılar. İşte milletimizin iradesine gösterdikleri saygı budur" dedi.

Türkiye'de bir dönemler halka hakaret edildiğini, başörtüsünün Nazi gömleğine benzetildiğini hatırlatan Bağış, "İşte şimdi aynı zihniyetin uzantıları ve işbirlikçileri, başka ülkelerden Türkiye'ye, hükümetimize karşı bildiriler yayınlamaya kalkıyor" ifadesini kullandı.

Bağış, millete karşı oyunlar oynandığını ancak halkın, "Biz inersek anarşi için değil, demokrasi için meydanlara ineriz" dediğini aktardı.

AK Parti'nin reformlara devam ettiğini belirten Bağış, "İşte artık son hazırlıklarını yaptığımız demokrasi paketi de bunun bir tezahürüdür. Ben şahsen bu paketin AB sürecimize de yeni bir nefes getireceğine inanıyorum. Çünkü bu paket özgürlüklerle dolu bir pakettir" diye konuştu.

Bağış, biraz sabır ve gayretle hep birlikte daha güzel günlere yürüme temennisinde bulundu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler