YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Egemen Bağış'tan AP'ye çok sert cevap!
Egemen Bağış'tan AP'ye çok sert cevap!
13 Haziran 2013 14:52
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye hakkında alınan kararla ilgili olarak çok sert bir açıklama yaptı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, konuya ilişkin değerlendirmelerinin yer aldığı bir açıklama yaptı. Yazılı açıklamasında Bağış, "Son günlerde Batı medyasında ve Avrupa içerisinde bazı yetkililerin ve parlamenterlerin oldukça cesur ve akli melekelerini kaybetmiş gibi sorumsuz açıklamalar ve yayınlar yaptıklarını görüyoruz" ifadesini kullandı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle'nin Türkiye'nin AB üyeliğine daha çok sahip çıkılması gerektiği, 23. ve 24. fasılların açılması gerektiği yönündeki pozitif, yapıcı mesajlarının Türkiye tarafından önemsendiğini belirten Bağış, şunları kaydetti:

"Avrupa içinde aklıselim ve objektif duruşunu kaybetmeyen dostlarımızı takdirle takip ediyoruz. Ancak Avrupa Parlamentosu'nda bazı parlamenterlerin medyatik olmak uğruna saçmalama özgürlüklerini de doyasıya kullanma hevesleri ortadadır. Ama saçmalamak da bir özgürlüktür, bu özgürlüğe saygı duyuyoruz. İnşallah o kaybettikleri melekeleri en yakın sürede bulmaları için de kendilerine dua ediyoruz. Orantısız, dengesiz ve mantık dışı açıklamalar yapmak, parlamento kürsüsünü bu tür akıl tutulmasına alet etmek her şeyden önce Avrupa Parlamentosu’nun güvenilirliğine ve imajına zarar veriyor. Avrupa Birliği yetkililerinin de buna alet olmak yerine dur demeleri daha akılcı bir yol olur."

Bağış, Türkiye’nin iç meseleleriyle ilgili bu kadar rahat ve cesur konuşmanın bedeli olduğunu bazı parlamenterlerin anlaması gerektiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Ulusal ve uluslararası kirli planlara alet olup bunların manipülasyonlarına, iftiralarına kanmasınlar. Bu yanılsamayla gaza gelip durumdan da kendilerine vazife çıkarmasınlar. Türkiye muz cumhuriyeti değildir. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir, neyi nasıl yöneteceğini de kendi devlet geleneği içerisinde gayet iyi bilir. Bu geçici durum karşısında gaza gelip bugün sadece Hükümetimizi değil Türkiye Cumhuriyeti'ni de hedef almanın maliyetlerini umarım hesaplamışlardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni şiddet uygulamakla suçlamak kimsenin haddi değildir. Hele hele bu konuda sicili bozuk olan sözüm ona ülkelerin ve bazı Avrupalı siyasetçilerin böyle bir iddiada bulunmaları kabul edilemez. Türkiye’de devlet şiddeti yoktur. Çevre hassasiyetiyle eylem yapanların arkasına sığınarak hukuku, asayişi ayaklar altına alanlara müsaade edilmemesi vardır."

Bu oyunun ulusal ve uluslararası uzantılarını çok iyi bildiklerine işaret eden Bağış, "Güvenlik güçlerimiz içerisinde müdahalenin dozunu abartanlar için zaten soruşturmayı bizzat başlattık. Hükümet olarak bu sorunu bile demokrasiyi güçlendirecek bir mekanizmayla çözmenin arayışında olduk ve gösterilere konu olan Topçu Kışlası için referanduma gitmeyi öngörebileceğimizi söyledik" ifadesini kullandı.

Bağış, şunları kaydetti:

"Bu her şeyden önce demokrasiye, millet iradesine duyduğumuz güvenin bir tezahürüdür. Türkiye’de şu anda Avrupa’nın en reformcu ve güçlü hükümeti ve dünyanın en karizmatik, en güçlü liderlerinden biri işbaşındadır. Eğer dertleri buysa hiç kusura bakmasınlar. Tayyip Erdoğan’ın liderliği altında eziliyor olmak bu ezikliği yaşayanların sorunudur. Avrupa ülkelerinde en masum gösterileri bile bir şiddet sarmalına dönüştürenlere sessiz kalan da Avrupa Birliği, Türkiye’de Vandalizm'e karşı güvenlik güçlerimizin haklı mücadelesini farklı yansıtan ve orantısız değerlendiren de Avrupa Birliği. Aynı şekilde Suriye’de her gün yüzlerce insan katledilirken sesini yeterince yükseltemeyen de Avrupa Birliği Biz hangi Avrupa Birliği’ne inanacağız Bu oyunun yurt içinde ve yurt dışındaki uzantıları hiç boşuna heveslenmesinler. Recep Tayyip Erdoğan’ı faiz lobisine de uluslararası şebekelere de yedirtmeyiz. Buna kimsenin gücü yetmez. Türk milleti buna izin vermez. Sel gider kum kalır. Gösteriler gelir geçer. Peki bu geçici duruma, bu kirli kampanyaya alet olup Türk halkının onurunu zedeleyici davranışlarda bulunanlar o zaman yüzümüze nasıl bakacak. Rüzgar ne kadar sert eserse essin, kayadan alacağı sadece tozdur. Sele kapılıp gidenler için de rüzgarla savrulup gidenler için de yapabileceğimiz bir şey yoktur."

Bazı parlamenterlerin ve yetkililerin, Avrupa Birliği sürecini askıya almanın Türkiye için hala caydırıcı bir tehdit olduğunu düşünmelerini "saflık" olarak nitelendiren Bağış, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye ile ilişkilerin askıya alınması Türkiye için değil, Avrupa Birliği için bir tehdittir. Biz her şeye rağmen Avrupa Birliği reform sürecindeki kararlığımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bu kararlılığın bir tezahürü olarak 15 Haziran 2013 Cumartesi günü Bakanlığımızın ev sahipliğinde Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin,Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanımız Sayın Muammer Güler'in, yani dört bakanın katılımı ile Reform İzleme Grubu toplantımızın hazırlığı içerisindeyiz. Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin kendi mecrasında ve olması gerektiği zeminde ilerlemesi herkes için en iyi seçenektir. Biz bu seçeneği tercih eden taraf olarak sonuna kadar reform sürecindeki kararlılığımızı muhafaza edeceğiz. Bu çerçevede, yakın dönemde planlanmış bazı olumlu gelişmelerin de önünü tıkayan bir tutum takınmanın Türkiye-AB ilişkilerini geri dönülemeyecek bir yola sokacağı konusunda uyarıyoruz."

 

AA

22:47
 // umut durgun
Avrupa bekle biraz daha, az kaldi yakinda lideriniz TURKIYE olacak ALLAH'in izniyle......
13 Haziran 2013 22:47
yevmiyeli çapulcular
 // venhar yıldız
üç kuruşla tuttukları paralı askerlerini ne zaman çekecek acaba Avrupa ve Amerika gezi parkından?...
13 Haziran 2013 Perşembe 20:59
19:35
 // Vazgeçin bu AB sevdasından
Yeter artık, bu ecnebi oyunlarını daha nekadar duyacağız. Tümüyle ab ile olan ilişkiler dondurulmalıdır. Hatta, bu üyelik sevdasından derhal vazgeçilmelidir....
13 Haziran 2013 19:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler