YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Egemen Bağış AB'ye meydan okudu
Bakan Bağış, Avrupa Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Oettinger'in, bazı Avrupalı liderlerin yakın gelecekte Türkiye'nin AB üyeliği için''sürünerek Ankara'ya gidecekleri' sözlerine yanıt verdi.
Egemen Bağış AB'ye meydan okudu
20 Şubat 2013 / 18:29 Güncelleme: 20 Şubat 2013 / 22:10

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Günter Oettinger'in, Brüksel'de düzenlenen bir etkinlik sırasında Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin yaptığı ve Alman Bild gazetesine yansıyan açıklamalarını değerlendirdi.

''Sürünerek mi gelirler, diz mi çökerler bilmem. Kesin olarak bildiğim bir şey varsa mutlaka dize gelecekler'' ifadesini kullanan Bağış, ''Türkiye kendisine art niyetle yaklaşanları dize getirecek güce ve tezlere sahiptir. Merak etmesinler, Türkiye misafirperverdir. Kapısına geleni süründürmez, diz çöktürmez. Ama Türkiye'ye karşı çaresizlikten dizlerinde derman kalmayanlara da gerekli fizik tedaviyi uygular'' diye konuştu.

Günter Oettinger'in açıklamalarının önemli olduğunu belirten Bağış, ''Oettinger'in Avrupalı yetkilileri aklın emrine çağırması önemlidir. Umarız bu çağrı adresini bulur. 10 yıl, 20 yıl sonrasına gerek kalmadan olumsuz senaryolar boşa çıkar. Biz bunu samimi olarak istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz. O yüzden dimdik ayaktayız. AB de alnı ak, başı dik olarak yoluna devam etmek istiyorsa yönünü Türkiye'ye çevirsin'' dedi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler