YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ege Üniversitesi’nde gerginlik
Ege Üniversitesi’nde gerginlik
06 Kasım 2012 17:15
Ege Üniversitesi'nde YÖK'ün kuruluşunu protesto etmek isteyen grupa polisin müdahalesi sert oldu.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’ün kuruluşunu protesto etmek amacıyla Ege Üniversitesi’nde izinsiz gösteri yapmak isteyen bir grup sol görüşlü öğrenciye polisin müdahalesi sert oldu. Polisin biber gazı, plastik mermi ve jobla müdahale ettiği olaylarda öğrenciler de taşlı saldırı ile karşılık verdi. Çıkan olaylarda 30’a yakın öğrencinin gözaltına alındığı 2 polisin yaralandığı öğrenilirken yapılan aramalarda da bir adet kuru sıkı tabancanın bulunduğu iddia edildi.

6 Kasım 1981 yılında kurulan Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’ün kuruluşunu protesto etmek isteyen bir grup sol görüşlü öğenciler saat 12.00 itibari ile Edebiyat Fakültesi önünde toplanarak hükümet aleyhine çeşitli sloganlar attı. Fakülteden yürüyerek kampus içerisinde bulunan çarşıda basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere, izinsiz gösteri yaptıkları gerekçe gösterilerek güvenlik güçleri tarafından izin verilmedi. Öğretim görevlileri ve üniversitenin özel güvenlik görevlileri ile öğrenciler ve ekipler arasında gerginliğin yatışması adına bir süre görüşme sağlandı. Kısa süren uzlaşma dialoglarından umduklarını bulamayan öğrenciler protestonun anayasal hakları olduğunu belirterek polis barikatını aşmak istedi. Bunun üzerine tazyikli su, biber gazı, plastik mermi ve job kullanılan müdahalede öğrenciler de taşlı saldırı ile karşılık verdi.

ÖĞRENCİLER FAKÜLTE İÇİNDE KENDİLERİNİ KORUMA ALTINA ALDI

Ziraat Fakültesi yakınlarında yaşanan olaylarda öğrenciler eylemlerini devam ettirmek istediklerini söylemesi ekipler ve öğrenciler arasında kovalamacaya sebep oldu.

Edebiyat Fakültesi’ne giriş yaparak kendilerini koruma altına alan öğrencilerin bazılarının biber gazından etkilendikleri gözlendi.

30’a yakın gözaltının yaşandığı olaylarda 2 polisin yaralandığı ve yapılan aramalar sonrasında bir kuru tabancanın ele geçirildiği öğrenildi.

Üniversitede ekiplerin bekleyişleri devam ediyor. İha

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler