YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Efsane komutandan 'siyaset'e yeşil ışık...
Efsane komutandan 'siyaset'e yeşil ışık...
Efsane komutandan 'siyaset'e yeşil ışık...
05 Mayıs 2008 / 17:03 Güncelleme: 05 Mayıs 2008 / 00:00


Denizli Pamukkale Üniversitesi'nde bugün düzenlenen kariyer günlerine konuşmacı olarak katılan emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, siyasete girebileceğinin sinyallerini verdi.


Pamukkale Üniversitesi'nin 800 kişilik Kültür ve Kongre Merkezi'ni tıklım tıklım dolduranlara, ‘Liderin Doğası’ konusunda sunum yapan Pamukoğlu, lider olmak için siyasete girmenin şart olmadığını vurguladı. Hürriyet'in haberine göre, siyasete girip girmeyeceğinin kararını da kendisinin değil halkın vereceğini söyleyen Pamukoğlu, “Benim siyasete girmem için halkın hazır olması lazım. Ben orta yolu sevmem. Uçta yer alırım, benim tarzım bu. Türkiye'de ağır sorunlar var, işimiz zor. Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihinde sorunlar hiç bu kadar ağır olmamıştı. Bağımsızlık hiç bu kadar elden çıkmamıştı. Yolumuz dağ yolu gibi engebeli, zorlu. Ülkeye sıkı bir dağcı lazım. Ben avcıyım. Dağlarda, ormanlarda gezerim. İlkokulda okurken 2 tüfeğim vardı” dedi.

Salona giremeyenlerin, konuşmasını dışarıda sinevizyondan dinlediği Pamukoğlu, liderin ruhsal, zihinsel ve beden gücünü verimli kullanıp, yatarıcı olması gerektiğinin altını çizdi. Liderin, kıyılarda omzuna ağ alıp balık avlamadığını, derin ve karanlık sulara açıldığını belirten Pamukoğlu, şunları söyledi:

“O sular soğuktur, derindir, karanlıktır. Lider güven aramaz, fırsat arar. Gerçek bir lider sınır, kural tanımaz. Yöneticilikle liderlik farklı şeylerdir. Kalıp adımı değildir lider. Lider, toplumun başının dik dolaşmasını sağlar. Doğadaki ağaçların, köpeklerin, kedilerin, kuşların bile iyi bir lidere ihtiyacı vardır. Liderlik, Amerikalılar'ın, İngilizler'in kitaplarında yazdığı özellikte olmuyor. Lider, cesaretli ve özgürlükçü olmalıdır. Ben, çocuklarımın derslerine, hangi üniversiteye gideceklerine, kiminle evleneceklerine karışmadım. Çünkü, özgürlükçüyüm. Türkiye'de parti liderleri var, gerçek lider yok. Lider öl dediği zaman binlerce insan ölür. Siyasi parti liderleri için kimse kendine iğne bile batırmaz.”

Konuşması, sık sık alkışlarla kesilen emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, Türkiye'nin gidişinin hiç iyi olmadığını, Ankara'nın çok zorlandığını, onurlu, ulusal politikalar uygulanması gerektiğini belirten terör konusuna da değindi. Dağlarda gezenlerin bulunması, ABD'nin Kürt devletini kurma ve Ortadoğu planının bozulması gerektiğinin altını çizen Pamukoğlu, “Kimsenin beğenmediği Talabani cumnurbaşkanı oldu. PKK'dan farkı olmayan Barzani, Kuzey Irak'ın sorumlusu oldu. Bu yara Türkiye'nin en büyük yarasıdır. Türkiye'de lider yok. Irak'a kara harekatı oldu, ‘7 gün içinde tıpış tıpış çıkarlar’ dedim çıktı. Çünkü, ülkeyi ulusal güçler yönetmiyor. Atatürk döneminde çocukluk gençlik yaşamışların coşkusu toplumda azaldı. Cumhuriyet tutkusu azaldı. Eskiden başı dik, gururlu, hesap sorabilen toplum vardı. İhtilallerle ABD emperyalizmine karşı çıkanlar susturuldu, işkence gördüler. O insanların haklılığı bugün görülüyor” diye konuştu.
Pamukoğlu, bir öğrencinin, “Ergenekon operasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna, “Ergenekon bir kavmin efsanesi. Ben başka Ergenekon tanımıyorum, kıymet vermiyorum” diye yanıt verdi. Pamukoğlu, konuşmasını alkışlarla bitirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler