YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Efkan Ala: Her şey 'One Minute'dan sonra başladı
İçişleri Bakanı Efkan Ala, 17 Aralık darbe girişiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail'e 29 Ocak 2009 tarihinde 'One Minute' demesinden sonra başladığını söyledi. İşte Ala'nın 2009'u uzanan açıklamları...
Efkan Ala: Her şey 'One Minute'dan sonra başladı
17 Aralık 2014 / 09:46 Güncelleme: 17 Aralık 2014 / 09:54

İçişleri Bakanı: Türkiye'nin güçlenmesi, bazı dış odakları rahatsız etti ve iç odaklarla komplo hazırladılar. Süreci 'One Minute'tan itibaren ele almak lazım. Kimine başbakanlık, kimine bakanlık vaat edilmiş

17 Aralık sabahı ülke şok bir haber ile uyandı. Dört bakanın oğlu sabahın erken saatlerinde gözaltına alınmıştı. İddialar havada uçuşurken işin aslı çok geçmeden anlaşıldı. Devlet içine çöreklenmiş bir yapı, emniyet ve yargıyı kullanarak hükümete darbe girişiminde bulunuyordu. 17 Aralık darbesinin en yakın tanığı, dönemin Başbakanlık Müsteşarı, İçişleri Bakanı Efkan Ala, darbe girişimini bütün detayları ile Sabah gazetesine anlattı.

İşte Ala'nın gözünden 17 ve 25 Aralık darbe girişimi:

17 Aralık sabahı telefonunuz çaldı, ne dediniz, nasıl bir teşhis koydunuz?

Aslında 17 Aralık, çok önceden başlamış bir sürecin aşamalarından biri. O yüzden süreci biraz daha geriden, "One Minute"tan itibaren ele alalım, her şey orada başlıyor. Bu aklı dışarıda ve eli içeride olan bir darbe girişimidir.

Paralel Yapı ne zaman belge, bilgi toplamaya başlıyor?

29 Ocak 2009'da One Minute oluyor ve aynı yıl içinde bu yapı aldığı talimat doğrultusunda yasa dışı belge, bilgi toplamaya ve telefon dinlemelerine başlıyor... O yüzden bu tarihten itibaren ülkemizde yaşanan bazı olayları kronolojik olarak hatırlarsak 17 Aralık'ı daha iyi anlarız. 2009 içinde hükümet demokratik açılım sürecini başlatıyor ve arkasından Habur olayı oluyor. Aynı yıl Mavi Marmara saldırısı yaşanıyor, tabii Paralel Yapı'nın bu konudaki tavrı malum. Sonra İzmir casusluk soruşturması çıkıyor. Tasfiye etmek istedikleri herkesi bu sepetin içine koyuyorlar. Eylül 2010'daki anayasa değişikliği referandumundan sonraki süreçte, 28 Şubat'ı tamamen bitiriyoruz. Aralıkta İrticai Faaliyetlere Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisi'nin yanı sıra 28 Şubat ürünü mevzuatın tamamını yürürlükten kaldırıyoruz.

Deniz Feneri, Oslo...

Nisan 2011'de 2023 hedeflerini açıklıyoruz. Haziran ayında genel seçimlerde yüzde 50 oy alarak tarihe geçecek bir başarıya imza atıyoruz. Ama bir aydan kısa bir süre sonra, 6 Temmuz'da Deniz Feneri soruşturması başlıyor, eylül ayında ise Oslo görüşmeleri basına sızdırılıyor. Türkiye'de sivil iktidarların ele almaya cesaret edemediği 3 temel alan var. Bunlardan birincisi din ve vicdan özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılmasıdır. İkincisi Kürt sorunu ve üçüncüsü ise uluslararası alan... AK Parti Sarıkız, Ayışığı, Balyoz ve Ergenekon gibi darbe teşebbüslerini, e-muhtıra, 367 kararı ve kapatma davası gibi saldırıları geri püskürtüp bu 3 konuda doğrudan inisiyatif almaya başladı. Bunların neticesinde de milletle inanılmaz bir siyaset ve gönül bağı kurdu. Oslo görüşmeleriyle terör konusunda inisiyatif başlatırken, öte yandan da uluslararası alandaki etkinliğini artırdı ve bu durum "one minute" ile somutlaştı.

MİT işini yapıyordu

Tüm bu gelişmeler bazı dış güçleri rahatsız etti ve yurt içindeki bazı odaklarla siyasi iradeye karşı komplolar hazırlandı. Hükümet bu arada 2023 hedeflerinin yanı sıra 2071 vizyonunu açıkladı. Üniversite giriş sınavında meslek liselerine uygulanan katsayı kalktı ve sonra da Başbakan'ın ofisindeki dinleme cihazları bulundu.

MİT Müsteşarı'nın ifadeye çağrılması sürecin parçası mı?

Elbette... Hükümetin terörle mücadelesini yürüten kurumların en başında MİT geliyor ve MİT'e yapılan bu saldırının esas hedefi bugün çözüm süreci olarak isimlendirdiğimiz politikayı sabote etmek. Bu sorunun, ülkenin ayağında pranga olarak devam etmesinin hangi ülkelerin işine geldiği ise çok aşikar. Zaten işi bunları yapmak olan MİT'in müsteşarını Oslo nedeniyle ifadeye çağırıyorlar.

4+4+4 ve Gezi olayları

Süreç nasıl devam etti?

Yapılan tüm saldırılara rağmen hükümet reformlarla yoluna devam etti. Mesela Kur'an-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatı seçmeli ders oldu, 4+4+4 sistemine geçildi ve Çözüm Süreci başlatıldı. 2013'ün mayıs ayında yaşananlara gerçekten çok dikkat etmek gerekir. Bu ayda IMF'ye olan borcun tamamı ödeniyor. İstanbul'a 3. köprü ve yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanının, canlı yayınla ihalesi yapılıyor. Nükleer santral görüşmeleri başlıyor. Ekonomiye katkısı 100 milyar doları bulan projelere start veriliyor. Bunların neticesinde ülkede çok olumlu bir hava hakim oluyor ve tarihimizin en düşük faiz oranını görüyoruz.

Bu arada PKK sınır dışına çekilmeye başlıyor. Ama yine mayıs ayı içinde önce Reyhanlı saldırısı gerçekleşiyor ve arkasından Gezi olayları başlıyor. Neticede Türkiye'nin yakaladığı bu güven iklimi berheva ediliyor. Sonra da PKK çekilmeyi durdurduğunu açıklıyor. Türkiye yılmıyor ve yoluna devam ediyor. Bütün dünyada ekonomik büyüme sıfıra yaklaşmışken Aralık 2013'te dört dörtlük büyüme (%4.4) açıklanıyor. Sayın Erdoğan'ın dirayetli duruşu ve siyasi öngörüsü ülkenin kısa zamanda bu kadar ağır saldırılara karşı durup yeniden toparlanmasını sağlıyor. Ama bunun üzerine 17-25 Aralık darbe girişimleri geldi.

21:34
 // burhan
sayin cumhurbaskanimiz zaten ab.ye iki sefer rest cekmistir bugunde konyadan gonderme yapti kapinizda kole degiliz siz kendi isinize bskn once aynaya bakin size mecbur degiliz dedi bu yeterli bi msj.dir bir hristyan kulubu olan AB.sasirdi TURKİYENİN bu yukselisini istemiyorlar...
17 Aralık 2014 21:34
duygusallıktan uzak...
 // Ömer
Sn.Cumhurbaşkanı çıkıp ab nin restine rest çekmelidir.aynen davostaki çıkış gibi.ikiyüzlülüğünüz ile yüzleşmedikçe (28 şubat,öğrenim hakkı,siyasi parti kapatmaları,yeşil sermaye adı altında mağduriyetler, inancı ve ifade özgürlüğü çerçevesinde açıklama yapan mütedeyyin insanların tutuklanması cezalandırılması vb, kendi düşünce ve hizmet anlayışında olmayanlara karşı tavırlarından ötürü)öz eleştiri yapmadıkça sizinle birlikteliğimizin imkansız olacağını açık ve net bir şekilde beyan etmelidir....
17 Aralık 2014 Çarşamba 10:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler