YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Efkan Ala: Elazığ'daki saldırıyı yapan teröristin kimliği belli oldu
İçişleri Bakanı Efkan Ala; " Elazığ'daki saldırı. bomba yüklü araçla yapılan intihar saldırısı. PKK'nın aracı nereden aldığı nasıl getirdiği götürdüğü berraklaştı. Bir takım hususlar ortaya çıktı." dedi.
Efkan Ala: Elazığ'daki saldırıyı yapan teröristin kimliği belli oldu
19 Ağustos 2016 / 16:09 Güncelleme: 19 Ağustos 2016 / 16:50

İçişleri Bakanı Efkan Ala, NTV canlı yayınında Funda Görey'in gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor..

Elazığ'daki intihar eylemi mi? Yeni bilgiler var mı?

Evet bu saldırı intihar saldırı bomba yüklü. 3 polisimiz şehit oldu 217 kişi yaralandı 115'i polis 102'si sivildi 83'ü hastanede 1 kişinin durumu kritik. 1 kişi başka bir ilde gözaltında. PKK'nın aracı nereden aldığı nasıl getirdiği götürdüğü berraklaştı. Bir takım hususlar ortaya çıktı. Diyarbakır'dan Elazığ istikametine doğru gideceği istihbarat bilgisi alındı o plakalı araç değil bu araç gelmiş patlatmış. Bomba yüklü araç ara yollardan Elazığ'a gelmiş. Nasıl yol buldu da girdi soruşturmacı görevlendirdim müfettişler inceleme başlattı.

''FETÖ-PKK BAĞLANTILI'' AÇIKLAMASI

FETÖ teröristlere yardım etti. Van'da 6-7 Ekim olaylarını hatırlayınız bir araç yanıyor emniyetin panzeri ile sapasağlam emniyet araçlarını götürüp o aracın üzerine atan polis memurlarını yakaladık. Onları görevden aldık işlerine son verdik.

15 Temmuz'dan sonra yeniden yapılandırma sürecine gidildi. Başbakan iç istihbaratın İçişleri Bakanlığı'nda dış istihbaratın MİT'de olacağını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı'ndaki istihbarat birimlerinin fonksiyonları yeniden ele alınıyor. Burada alternatifleri sunacağız. Diğer taraftan MİT'in şu andaki hem yapısı hem fonksiyonu eksiği fazlası ele alınıyor. Gerçekten aldığı istihbaratı değerlendirecek olan kurumsal yapı ihtiyacı gözetiliyor. Devletin istihbarat örgütlerinin aldığı istihbaratı değerlendirip devletin politikasına yol gösterecek değerlendirecek bir koordinasyon birimi oluşacaktır. Buna ihtiyaç var. MİT ağırlıklı olarak dış istihbarata bakacak ama iç istihbarattta ne kadar alanda görevli olacak onu tartışıyoruz. Şu kesin içerideki emniyet jandarma istihbaratı iç istihbarata bakacak ama değerlendirmeler sonucunda farklı kararlar da alabiliriz Başbakanlık'a bağlanması...

FETÖ ile mücadele için ayrı kurumsal yapı planlanıyor mu?

Elbette belli bürolar bu iş için takip edecektir.

TSK'DA YENİ YAPILANMA

MGK'da şu anda sivil irade ağırlıkta. MGK'nın yapısı şu anda gündemde değil.

EMNİYETTE FETÖ İHRAÇLARI

Şimdi kripto olarak gizlenmiş yeni soruşturmalarla ortaya çıkan 50-60 kişi oluyor. Buna dünyada söylenebilecek en son tanımlama cemaat olabilir. Bu bir gizli ve bir istihbarat örgütü gibi kurgulanmış gibisi fazla taş çıkartacak cinsten kurgulanmış. Polislere ilişkin daha da var tespit edilen. Yeni açığa almalar olabilir. 17-25 Aralık'ta 81 il emniyet müdüründen 74'ü bunlardandı. Daire başkanlarının tamamı bunlardandı onları da aldık. 5 bin civarında kişiye soruşturma açtık.

POLİSE AĞIR SİLAH YETKİSİ

Ağır silah alıyoruz, güç dengelenmeli.

 // Osman dağ
Bu ağır silahlarla dahada başarılı olmanızı dilerim her gördüğünüz haini beynini dağıtın üstelik bu cennet vatanın ekmeği nasip olmasın...
19 Ağustos 2016 17:04
 // Ysin
Lütfen yetkililer şu birgün denilen gazeteyide kapatsınlar memleket düşmanlığından başka bişeyyapmıyorlar...
19 Ağustos 2016 16:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler