YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Efkan Ala: Bu provokasyon onların işi
İçişleri Bakanı Efkan Ala, Lice’'de patlak veren heykel provokasyonunun “derin yapılar ile derin PKK’'nın iş birliği”nin sonucu olduğunu söyledi. Ala, “"Bu derin bir provokasyondur. Ucuz siyaset Türkiye'’ye bir şey kazandırmaz”" dedi.
Efkan Ala: Bu provokasyon onların işi
21 Ağustos 2014 / 09:45 Güncelleme: 21 Ağustos 2014 / 09:49

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Diyarbakır’ın Lice İlçesi Yolaçtı Köyü’nde PKK mezarlığına Mahsum Korkmaz heykelinin dikilmesi ve kaldırılması sırasında yaşanan olayların çözüm sürecini hedefleyen “derin bir provokasyon” olduğunu söyledi.

Ala, “Bu olay, sürecin olumlu sonuçlanmasını istemeyen, sürekli kandan ve problemden beslenen derin yapılar ile derin PKK’nın işbirliğinin sonucudur. Bu tür provokasyonlardan medet uman ucuz siyasetin Türkiye’ye kazandıracağı hiçbir şey yoktur” dedi.

Heykeli kaldırın emri Ala’dan

Savcılık, mahkeme ve İçişleri Bakanı Ala’nın  Jandarma Genel Komutanı ile ve Diyarbakır Valisi’ne verdiği heykelin kaldırılması talimatı  19 Ağustos’ta uygulandı. Jandarma heykeli kaldırırken bir grup PKK yandaşı güvenlik görevlerine saldırdı.

200-250 kişilik bir PKK’lı grubu da güvenlik güçlerine ateş açtı. Askerin karşılık verdiği olaylarda bir göstericinin ölmesinden sonra bir çok il ve ilçede olaylar çıkarıldı. Askeri karakollara taciz ateşleri açıldı. Van’da da güvenlik timine kurulan pusu da bir teğmen şehit oldu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, yaşananların ikinci aşamaya geçmek üzere olan Çözüm Süreci’ni hedef alan derin bir provokasyon olduğunu söyledi.

Ala, şunları söyledi:

“Bu derin bir provokasyondur. Türkiye büyük bir problemini çözmeye çalışıyor. Bu problem Türkiye’ye ağır maliyetler ödetmiş, çok büyük can ve mal kaybına sebep olmuş ve Türkiye’nin son 30 yılını bloke etmiştir. Böyle büyük bir problemi siyasi irade inisiyatif alarak ve kimseden yardım talep etmeden çözüm yoluna koymuştur.

İki müfettiş görevlendirdim

Bu olay, bu sürecin olumlu sonuçlanmasını istemeyen, sürekli kandan beslenen derin yapılar ile derin PKK’nın işbirliğinin sonucudur. Bu tür provokasyonlar eski Türkiye’nin, hatta eski bile değil küflenmiş zihniyetin yöntemleridir. Bu tür provokasyonlardan medet uman ucuz siyasetin Türkiye’ye kazandıracağı hiçbir şey yoktur. Konuyla ilgili siyasi irade tarafından gerekli talimat verilmiş ve gereği yapılmıştır.

Halkımız, feraset ve basiretiyle, bu tür olaylara şimdiye kadar prim vermemiş, bundan sonra da, bu tür olaylara yeltenecek olan müflis siyasete hiçbir prim vermeyecektir. Bu heykelin dikilmesine kadar geçen süreçte ihmali görülenler ve görevinin gereğini yerine getirmeyen görevliler hakkında tarafımdan soruşturma açılmış ve iki Mülkiye Başmüfettişi görevlendirilmiştir.” 

Heykel plastik çıktı

Ala’nın talimatıyla kaldırılan heykelin bronz veya kayadan değil plastikten yapıldığı ortaya çıktı.  

Bostancı: Lice özellikle seçildi

Heykel provokasyonu için Lice’nin özellikle seçildiğini belirten Meclis Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu Başkanı Naci Bostancı,şunları söyledi:

“1993’te burada yaşanan üzücü bir hadise var. General Bahtiyar Aydın’ın şehit edilmesi ardından Lice’de yaşanan olaylar. Dolayısıyla sivil kesimlerin devlete karşı daha mesafeli bir duruşu var. Ayrıca Lice denilince insanların aklına esrar kaçakçılığına ilişkin kırsaldaki girişimler geliyor. Bu özellikler Lice’yi provokatif eylemler için uygun hale getiriyor.

Nitekim son zamanlarda çözüm süreci ile ilgili eylemler denince burası hep akla geliyor. Bu heykel meselesi de bu bağlamda değerlendirilmeli. Örgütün içindeki belli bir kesimle iç ve dış odaklar bu tür provokatif eylemlerin peşinde. Örgütün kontrolleri dışında da unsurlar oluştuğunu gözlemliyoruz. Örgütün ana gövdesi çözüm sürecine ilişkin ‘bekle-gör’ politikası çerçevesinde bir yerde duruyor. Çözüm sürecinden memnun olmayan bir takım uluslararası güçler de bulunuyor. Onların kışkırtmaları da var.”

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler