YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de son durum...
Edirne'de son durum...
08 Şubat 2012 14:14
Tunca ve Meriç nehirlerinin debisinin artmasıyla oluşan taşkın nedeniyle Kapıkule ve Hamzebeyli sınır kapılarında araç kuyrukları oluştu.

Bulgaristan'ın Harmanlı bölgesindeki İvonova Barajı'nın çökmesi sonucu debileri artan Arda, Tunca ve Meriç nehirlerinde su seviyesi düşmeye başladı. Uzunköprü'de Ergene Nehri ile birleşen Meriç Nehri'nin debisinin ise İpsala ilçesinde yükselmeye başladığı bildirildi.   

İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada Meriç Nehri'nin debisinin 1450 metreküp/saniye olmasını beklediklerini söyledi. Nehrin yaklaşık 1500 metreküp/saniyeye kadar su taşıyabildiğini bildiren Gürbüz, önlemleri artırdıklarını kaydetti.

Kaymakam Gürbüz, Yunanistan'ın dün gece yaşanan fırtına nedeniyle Yunanistan'ın Kippi Sınır Kapısı'nı yaklaşık 10 saat kapatması sonucu İpsala Sınır Kapısı'nın da işlemez hale geldiğini belirtti. Gürbüz, sabah saatlerinden itibaren geçişlerin başladığını ifade etti.

Ulaşımdaki aksaklıklar

Bu arada nehirlerdeki taşkın nedeniyle Edirne kent merkezinde, Yalnızgöz, Kanuni ve Fatih köprüleri araç trafiğine kapalı tutuluyor. Tunca Köprüsü'nden ise küçük araçların geçişine izin verilmiyor.

Bulgaristan tarafındaki taşkın nedeniyle Kapıkule Sınır Kapısı'ndan büyük ve küçük araçlar, Hamzabeyli Sınır Kapısı'ndan ise 10 tonun üzerindeki araçların geçişine izin verilmiyor.

Geçişlerde yaşanan sorun nedeniyle iki sınır kapısında araç kuyrukları oluştu. Hamzabeyli'de tipi ve kar nedeniyle yolda kalan 4 tır ise trafik ekiplerince kurtarıldı.

Taşkın, tarım arazilerine zarar verdi

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, hava sıcaklığının eksi 6 derece olarak ölçüldüğü kentte, belediye ekipleri, yollarda tuzlama çalışması başlattı.

İl Özel İdaresi ekipleri de merkez ilçe ile Lalapaşa ilçesinde, kar yağışı nedeniyle kapanan 3 ayrı grup köy yolunda çalışma yürütüyor.

Öte yandan İl Özel İdaresi ekipleri, taşkın nedeniyle yolu kapalı olan Elçili köyündeki bir diyaliz hastasını da hastaneye ulaştırdı. Yetkililer, taşkın nedeniyle Saçlımüsellim, Elçili ile Değirmenyeni köylerinin yollarının kapalı olduğunu bildirdi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz da taşkının yaklaşık 10 köyde tarım alanlarına büyük zarar verdiğini ifade etti.  (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler