YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Edirne'de şarbon karantinası
Edirne'de şarbon karantinası
16 Eylül 2011 14:45
Edirne'nin İpsala ilçesinde şarbon hastalığı tespit edilmesi nedeniyle ilçe karantinaya alındı.

Hayvancılıkla geçimini sürdüren Kadir Dursun'a ait Kumlar rampası mevkindeki ahırda bir inek aniden rahatsızlanarak öldü. İpsala Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, otopsi için ölen hayvandan aldıkları parçaları İstanbul Pendik Veterinerlik Araştırma Kontrol Enstitüsü'ne gönderdi.


Gönderilen parçada Şarbon hastalığı tespit edilmesi üzerine ilçe karantinaya alındı. İlçeye 15 gün hayvan giriş ve çıkışı yasaklanırken, kent girişine ''Dikkat Şarbon hastalığı vardır'' yazılı tabela asıldı.

İpsala Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Şarbon mikrobunun, doğada yıllarca canlı kalabildiği, insandan hayvana, hayvandan insana bulaşabildiği belirtildi. Bu nedenle İpsala'nın hayvan girişi çıkışına yasaklandığını ifade edilen açıklamada, kent merkezinde bulunan 1000 büyük baş hayvan, 1600 küçük baş hayvan ile 30 adet at ve eşeğin aşılanmasına başlandığı kaydedildi.

Hayvanların ağız ve burunlarından kan gelmesi halinde hayvana el sürülmemesi ve yetkililere haber verilmesi istendi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler