YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Edirne yolu sel nedeniyle kapandı
Edirne yolu sel nedeniyle kapandı...
Edirne yolu sel nedeniyle kapandı
13 Şubat 2010 / 09:08 Güncelleme: 13 Şubat 2010 / 11:38

Edirne'de dün gece başlayan ve aralıklarla devam eden sağanak nedeniyle Oğulpaşa Deresi'nin taşması sonucu Edirne-Kırklareli arasındaki D-20 kara yolu ulaşıma kapandı.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, son bir haftada metrekareye 76.4, son 24 saatte ise metrekareye 20 kilogram yağış düştü.

Aşırı yağışlar nedeniyle Edirne-Kırklareli arasındaki D-20 kara yolu üzerindeki Oğulpaşa Deresi'nin, Umutdere mevkisinde taşması sonucu kara yolu sabah saatlerinde ulaşıma kapandı. Ulaşım, Hasköy üzerinden D-100, TEM Otoyolu ile Sazlıdere köyünden sağlanıyor.

TUNCA NEHRİ'NİN TAŞMASI

Bu arada, Edirne merkeze bağlı Değirmenyeni köyünde, dün geceden bu yana Tunca Nehri'nin yaz seddelerini aşarak yerleşim yerindeki ev ve ahırların su altında kalması üzerine başlatılan su tahliye çalışmaları devam ediyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün geceki taşkın sonucu 7 evin su altında kalması üzerine evlerdeki eşyaların ve hayvanların başka bir yere taşındığını anımsattı.

Köyde taşkın altında kalan yerleşim yerinde 8 kamyon ve 4 kepçeyle çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Çetin, Tunca Nehri'nin debisinin yükselmeye devam etmesi nedeniyle taşkından etkilenen ev sayısının 8'e çıktığını ifade etti.

Yerleşim yerindeki suyun Tunca Nehri'ne akıtılması için köy yakınlarındaki seddenin açılarak su tahliyesine çalıştıklarını anlatan Çetin, ''Yerleşim yerindeki suyu tahliye ettikten sonra seddeyi yeniden taş atarak kapatacağız. Tek tesellimiz can ve mal kaybının olmaması'' dedi.

Köy muhtarı Güngör Yüksel de devletin desteğini almalarının sevindirici olduğunu ve selin yaralarının kısa sürede sarılacağını kaydetti.

Öte yandan taşkından etkilenen iki katlı evinin bir katının sular altında kaldığını söyleyen Ayşe Duran ise zararının yaklaşık 10 bin TL olduğunu belirtti.

Değirmenyeni köyünde su altında kalan evlerde su tahliye çalışmaları su motorları yardımıyla da sürdürülürken, köyde su altında kalan kerpiç bir evde yer yer çökmeler oluşmaya başladı.

Tunca Nehri'nin tehdit ettiği Avarız köyünde ise bazı ahırları su bastı. Üreticiler, yemlerin ve samanların su altında kaldığını ve taşkın karşısında çaresiz olduklarını bildirdi.

Diğer taraftan Süloğlu ilçesine bağlı Büyükgerdelli köyü içinden geçen derenin taşması sunucu da 1 ahır ile 4 evin bahçesini su bastı.

Su baskınında ahırdan hayvanları zor kurtardığını ifade eden Cevdet Çakar, zararının büyük olduğunu ifade etti.

Süloğlu Belediyesine ait iş makineleri sayesinde Büyükgerdelli köyündeki taşkının önüne geçilebildi.

Ayrıca, Tunca Nehri'nin taşması sonucunda sele maruz kalan tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yapıldığı Er Meydanı'nın bulunduğu alan ile Adalet Kasrı ve Balkan Şehitliği halen sular altında.

NEHİR DEBİLERİ

Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğünün verilerine göre, Tunca Nehri'nin Suakacağı debisi 197 metreküp/saniyeden 196 metreküp/saniyeye düşerken, Meriç Nehri'nin İpsala'daki debisi ise 1364 metreküp/saniyeden 2457 metreküp/saniyeye yükseldi.

Arda Nehri'nin Ivoylovgrad'daki debisi 176 metreküp/saniyeden 299 metreküp/saniyeye, Ergene Nehri'nin Yenicegörece'deki debisi ise 771 metreküp/saniyeden 1090 metreküp/saniyeye çıktı.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler