YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ecevit'le ilgili şok dilekçe
Ecevit'le ilgili şok dilekçe
29 Nisan 2011 20:57
Başbakan Erdoğan Sultanbeyli'de halka seslendi. Erdoğan, konuşmasında CHP milletvekili adayı Sinan Aygün'ün Ecevit için "başbakanlık yapamaz"yazılı mahkemeye verdiği dilekçeyi okudu.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eski Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı, CHP milletvekili adayı Sinan Aygün'ün, ''Bülent Ecevit'in başbakanlık yapamayacağını'' kayıtlara geçiren kişi olduğunu belirterek, ''Sinan Aygün, hatırası önünde Ecevit'in memnu haklarını iade etmiş midir  Sayın Kılıçdaroğlu'na ithaf olunur bir belge. Hadi güle güle kullan, herhalde bu sana epeyce yeter'' dedi

Erdoğan, Ulaştırma Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yatırım ve hizmetlerinin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Samsun'daki mitingde, kendisine, ''Sen kim, Ecevit kim  Ecevit'in tırnağı bile olamazsın sen. Ecevit'in adını ağzına almak için önce abdest alman lazım'' diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu'na ''Ağzımızın temizliği filan senin haddine değil'' diyen Başbakan Erdoğan, ''Sayın Ecevit'in ismini ağzımıza aldığımız zaman abdest almamız gerekiyormuş. Abdest birilerinin ismini ağza alırken alınmaz. Abdesti, bizim dinimizde ya namaz kılarken ya da edeben Kuran okurken alırsın'' ifadesini kullandı.

Mevlana'nın ''Edebi olmayan yalnız kendine kötülük yapmış olmaz, belki bütün dünyayı ateşe vermiş olur'' sözlerini anımsatan Erdoğan, ''Millet sandıkta, bu dilin, bu üslubun, bu seviyesizliğin, edilen bu kötülüğün hesabını zaten soracak. Onun için ben sizi milletime havale ediyorum'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na bir hatırlatmada bulunmak istediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Çok ilginçtir. DSP Antalya örgütünün suç duyurusunda bulunduğu afiş var biliyorsunuz. CHP'den büyük bir tepki geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun mitinginde, afişten dolayı doğrudan şahsımı hedef alarak, 'Sen kim, Ecevit kim  Sen Ecevit'in tırnağı olamazsın. Adını ağzına alırken önce abdest al' dedi.

CHP, Ecevit'i, Atatürk ve İnönü'den sonraki tarihsel lideri olarak savunacaksa görevin bazı yeni partilelere karşı da icra edilmesi gerekecek. Zira CHP'nin, AK Parti afişine konu olan Ecevit'i 'Başbakanlık yapamaz' diye mahkeme kayıtlarına geçiren milletvekili adayları var.

5 Temmuz 2002'de bugün CHP'nin Ankara milletvekili adaylarından Sinan Aygün'ün, o zaman ATO Başkanı olduğunu anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Aygün'ün elindeki dilekçeyi, Ankara Adliyesi'nin hukuk tevzi bürosuna bırakıyor. Ve yapılan dağıtımda, Ankara 16. Sulh Hukuk Mahkemesine gönderilen dilekçesinde Aygün, Başbakan Ecevit'in sağlık durumunun kişisel ihtiyaçlarını bile karşılamaya elvermeyecek kadar bozuk olduğunu, makamına da gelmediğini, toplantılara katılamadığını, ekonomiyi yönetemediğini belirtiyor ve ekliyor 'yurt dışında Turkiye'yi temsil edemiyor' diye.

Dilekçesinde, 'Başbakanın üstlendiği ağır görevler dikkate alındığında, Sayın Bülent Ecevit'in sorumluluklarını yerine getirip getiremeyeceğinin tespitinin gerekli olduğu düşünülmektedir' diyen Aygün, Medeni Kanun uyarınca Ecevit'in vesayet altına alınmasını talep ediyor.

Medeni hukuk uyarınca kendisini yönetmekten aciz, akılca zayıf ve benzer durumda bulunan kişilerin vesayet altına alındığını hatırlatalım. Ne dersiniz  Artık CHPli olan Sinan Aygün, hatırası önünde Ecevit'in memnu haklarını iade etmiş midir  Sayın Kılıçdaroğlu'na ithaf olunur bir belge. Hadi güle güle kullan. Herhalde bu sana epeyce yeter.''

''TORUNUMUZ BİLE OLSA....''

Konuşmasında YGS'ye de değinen Erdoğan, ''Oğlumuz bile, torunumuz bile olsa, bir tek kişinin bile kayrılmasına göz yummayız. Bir milyon 700 bin gencin geleceğini ilgilendiren bir mevzuda hiçbir soru işaretinin cevapsız kalmasına müsaade etmeyiz'' dedi.

Ortada sadece iddia bulunduğunu, çıkar sağladığı ispat edilen bir tek kişi bulunmadığını vurgulayan Erdoğan, ''Buna rağmen, günlerdir gençler üzerinden Hükümetimize aleyhte kampanya ile saldırıyorlar. Gençlerimiz buna aldanmasınlar, gençlerimiz rahat olsunlar ve ikinci sınava gönül huzuruyla hazırlansınlar'' diye konuştu.

Erdoğan, bir süre önce Sultanbeyli'ye gelen ve spor salonunda toplantı yapan Kılıçdaroğlu'nun, en çok 2B arazisinin Sultanbeyli'de olduğunu söylediğini anımsattı. Sultanbeyli'nin yüzde 22'sinin 2B kapsamında olduğunu dile getiren Erdoğan, ''Ey Kılıçdaroğlu, kendine iyi kılavuzlar bul. Kılavuz noktasında yanlışların var. Bak sıkıntıya düşüyorsun. Bunları iyi öğren. Birisi sana bir şey fısıldadığı anda bunu konuşma. Bak nedir ne değildir, ama böyle bir derdi yok. Dedik ya daha çırak olamadı'' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun SSK'da 8 yıl genel müdürlük görevi yaptığını anımsatan Erdoğan, onun döneminde vatandaşın istediği hastaneye gidemediğini, kuyruklarda çile çektiğini ve eczanelerden ilaçlarını alamadığını anlattı.

Başbakan Erdoğan, ''Şimdi çıkmış fakir fukara garip gurebaya sahip çıktığını söylüyor. Ya biz seni genel müdürlüğünden tanıyoruz. Sen benim o zaman vatandaşımın hakkını hukukunu korumadın ki. Ben de bir sigortalıydım o çileleri ben de çektim. Sen sadece yeğenlerine yakınlarına sigortada şurada burada iş bulmaya devam et, ama şimdi bulamazsın geçti o iş'' diye konuştu.

Sultanbeyli'ye 400 yataklı bir hastane yapacaklarını, yeri belirlenen ve proje safhasında olan bu hastanenin inşaatını, Toplu Konut İdaresinin yapacağını ve süratle biteceğini kaydeden Erdoğan, sadece 2B arazileriyle ilgili değil, tüm Sultanbeyli arazilerinin yüzde 95 ile ilgili çalışmaların ön hazırlıklarının bittiğini vurguladı.

Erdoğan, Maliye Bakanına gerekli talimatı verdiğini, bu çalışmaları hızlandırdıklarını ve belediyeyle irtibatlı olarak en kısa zamanda Sultanbeyli ile ilgili tapu dağıtım işlemlerini yapacaklarını, geri kalan yüzde 5'i de kamulaştırmayla çözeceklerini söyledi.

Konuşmanın ardından Başbakan Erdoğan, hizmetlerin toplu açılışını gerçekleştirdikten sonra 1890 Ardahan Çıldır doğumlu 121 yaşındaki Yadigar Aslan ile görüşerek bir süre sohbet etti.

Başbakan Erdoğan, ardından yeni hizmete açılan Sultanbeyli belediye binasını ziyaret etti.

 

RANTİYECİLER OLMAYACAK

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesinde, rantiyeciler, kendilerinden başkasını insan olarak görmeyenler, kendilerinden başkasına hak, hukuk tanımayanlar olmayacağını ifade ederek, ''Bu proje su gibi temiz, deniz kadar berrak, sonsuz ufuklar kadar açık ve aydınlık bir proje olacak'' dedi.   

Erdoğan, Ulaştırma Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Sultanbeyli'deki toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan, bugün, bu toplu açılış töreniyle, Sultanbeyli'ye, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı üç büyük yatırım ile Ulaştırma Bakanlığının inşa ettiği yol ve kavşak yatırımlarını kazandırdıklarını söyledi.

Sultanbeyli'de, önceki belediye binasının Sultanbeyli'ye yakışmadığını, 1700 metrekarelik bir alandan ibaret olduğunu, modern ya da klasik bir mimariye sahip bulunmadığını belirten Erdoğan, Sultanbeyli büyüdükçe, bu binanın ihtiyacı karşılayamaz hale geldiğini dile getirdi.

Erdoğan, bugün açılışını yaptıkları yeni Belediye Hizmet binasının, 5 katlı, 5 bin metrekarelik bir alanda, hem modern bir çalışma ortamı, hem de vatandaşlara daha kaliteli hizmet sunacak bir mimari anlayışla tasarlandığını ifade etti.

Bugün Sultanbeyli'ye, 530 kişilik bir de kültür merkezi kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, salonlarıyla, otoparklarıyla, modern ofisleriyle, Sultanbeyli'ye yakışan bir hizmet binasını  resmen açtıklarını söyledi.

Hem Sultanbeyli'nin hem de genel olarak İstanbul'un trafiğini rahatlatacak bir hizmeti de yine resmen açtıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Gaziosmanpaşa ilave altgeçidini tamamladık, buradaki trafiği yeraltına aldık. Altgeçidin üzerine de güzel bir çevre düzenlemesi yaptık, Sultanbeyli'ye harika bir meydan kazandırıldı.

Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğümüz tarafından, Sultanbeyli'nin TEM otoyolu bağlantısını da bugün resmi olarak hizmetinize sunuyoruz. Çok çile çekti Sultanbeyli. Daha önce, Sultanbeyli, Samandıra ve Sancaktepe, Samandıra kavşağını ortak kullanıyordu. Araç sayısındaki artış nedeniyle bu kavşak yetersiz kalmaya başladı. Biz de otoyoldan Sultanbeyli'ye yeni bir çıkış tasarladık ve bunu inşa ettik. 18 ay gibi kısa bir sürede bu kavşağı tamamladık. Sultanbeyli'de yaşayan kardeşlerimizin, hızlı, konforlu ve daha tasarruflu şekilde istedikleri yere ulaşmalarını sağlıyoruz.''

TEM otoyolunun, Çamlıca-Gebze arası  yan yolları ile kavşak kollarının toplam uzunluğunun 90 kilometre olduğunu ifade eden Erdoğan, projenin toplam maliyetinin 380 milyon TL olduğunu, bu proje kapsamında 6 adet köprülü kavşakla, 16 adet köprünün bulunduğunu belirtti.

Erdoğan, bugün itibariyle 5 adet köprülü kavşakta, 12 adet köprünün tamamlandığını, bu yıl kalan Mecidiye kavşağı ile 4 adet köprüyü de yıl sonuna kadar tamamlayacaklarını anlattı.

KANAL İSTANBUL

Başbakan Erdoğan, İstanbul'un, Türkiye nüfusunun yaklaşık 5'te birine ev sahipliği yaptığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yani, Türkiye'deki her 5 kişiden biri İstanbul'da yaşıyor. İstanbul, Türkiye'nin özetidir. İstanbul, İstanbul olduğu kadar, Anadolu'dur, Trakya'dır, 81 vilayetimizdir. İstanbul'a yapılan her hizmet, aslında 81 vilayete, Türkiye'ye yapılmış hizmettir. İstanbul, aynı zamanda, Türkiye milli gelirinin yüzde 40'ını üreterek, Türkiye'nin can damarı olduğunu ortaya koyuyor. Bizim İstanbul aşkımızın, sevdamızın altında işte bu anlayış yatıyor. Birileri, bizim İstanbul'a yaptığımız yatırımlara bakarak, Anadolu'yu, Trakya'yı ihmal ettiğimizi, tüm yatırımları İstanbul'a yaptığımızı zannediyorlar. İstanbul'dan dışarı hiç çıkmadıkları için, Anadolu'yu, Trakya'yı hiç tanımadıkları için, oralarda neler olduğunu, nelerin yapıldığını, nasıl eserlerin yükseldiğini görmüyorlar. Şundan emin olun, İstanbul'a ne yapıyorsak, aynı oranda diğer 80 vilayete de yapıyoruz. 80 vilayete ne yapıyorsak, hangi eseri, hizmeti kazandırıyorsak, aynı oranda İstanbul'a da onu yapıyoruz.''

Başbakan Erdoğan, Kanal Projesi'ne ilişkin de ''Bu projede rantiyeciler olmayacak, bu projede kendilerinden başkasını insan olarak görmeyenler, kendilerinden başkasına hak hukuk tanımayanlar olmayacak. Bu proje su gibi temiz, deniz kadar berrak, sonsuz ufuklar kadar açık ve aydınlık bir proje olacak. İstanbul'dan İzmir'e otoban yapıyor, Körfez'i dünyanın en uzun ikinci asma köprüsüyle geçiyoruz. Peki bunlar ne yapıyor  8,5 yıldır Anayasa Mahkemesi'ne tünel kazıyorlar. Tek yapabildikleri bu...''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler