YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ecevit mezarı başında anıldı
Ecevit mezarı başında anıldı
01 Kasım 2010 12:13
Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, vefatının 4. yılında kabri başında anıldı.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, törende Ecevit'in mezarına çelenk koydu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu, Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Türker, buradaki konuşmasında merhum Ecevit'in ''Demokratik Sol Parti''yi kurduğu günlerde ''İki kişilik parti'' eleştirilerini dikkate almadığını, zaman içerisinde halkayı büyüttüğünü ve iktidara kadar geldiğini anlattı.

Ecevit'in görüşlerinin ve Demokratik Solculara bıraktığı mirasın, kendilerinin varlığı, Türkiye'nin ise ihtiyacı olan görüş ve değerler olduğunu dile getiren Türker, ''Şimdi herkes çok iyi anlıyor ki Bülent Ecevit haklıydı. Bülent Ecevit'in döneminde, sizin Başbakanlığınızda terör sıfırdı, terörü sıfır teslim ettik. Bugün terör yalnız kırda, dağda değil, İstanbul'un göbeğine kadar uzanabilmekte ve kimse farkına varmamakta'' diye konuştu.

Türkiye'nin ekonomik açıdan bugün tamamen dışarıya bağımlı hale geldiğini öne süren Türker, ''Cumhuriyet'in kazanımları olan bütün iktisadi değerlerinin satıldığını, özelleştirilen bu değerlerin ortaklarının, ya yabancılar ya da ismi belli olmayan, yolsuzluktan nemalanan kişiler olduğunu'' iddia etti.

''Biz Demokratik Solcular her birimiz birer Ecevit'iz. Her bir Demokratik Sol Partili var oldukça, Demokratik Sol Parti de Ecevit de yaşayacaktır. Demokratik Sol Parti'yi yaşatmak, Ecevit'i de yaşatmaktır'' diyen Türker, kasım ayının ilk haftasını ''Ecevit'i Anma ve Anlama Haftası'' ilan ettiklerini, bu hafta boyunca yurdun dört bir yanında Ecevit'i anlatacaklarını belirtti.

Bülent Ecevit'in vefatından sonraki ilk seçime girmediklerini ancak 8 ay sonraki seçime gireceklerini bildiren Türker, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Tekrar bayrağımızı dalgalandıracağız, güvercin her yerde var olacak. İnanıyoruz ki halkımız da şu anda DSP'nin varlığına ihtiyaç duyuyor. DSP'nin ilkelerini koyarken 'inançlara saygılı laiklik' dediniz. Sizinle beraber çalıştım. Gerçekten inançlara saygılı ama çağdaşlıktan yana bir laiklik özlemi içinde olduğunuzu gördüm. Bugün laiklik tehlike altındadır. Maalesef tehlike altında olmadığını söyleyenler de çıkmaktadır ama görüyoruz ki birçok atamada özellikle bazı simgeler öne çıkarılmakta. Aslında artık üniversitelerde başörtüsü-türban tartışması bitmişti ama yine birileri kaşımakta ve bu kaşımanın perde arkası artık laikliği kenara çekip, yerine başka simgelere dayalı devlet anlayışı getirilmek istenmektedir. Biz Demokratik Solcular buna meydan vermeyeceğiz.''

Vatandaşlara Anayasa değişikliğine yönelik tavırlarını anlattıklarını belirten Türker, ''Demiştiniz ki bu ülkede bir gün ya faşizm gelir ya da din esaslı devlet. Maalesef bu ikisi bir arada geliyor'' dedi.

Hedeflerinin, DSP adına ülkeyi yönetmeye başladıklarını Ecevit'e müjdelemek olduğunu ifade eden Türker, Parti Meclisi üyesi Ziya Odabaşı'nın aynı saatlerde Sivas'ta toprağa verildiğini ancak DSP'lilerin birliğini yaşatmanın en önemli dilekleri olduğunu da sözlerine ekledi.

Törene, DSP yöneticileri, milletvekilleri ile partililer katıldı. Törene katılanlar, Ecevit'in mezarına karanfiller bıraktı.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler