YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ebediyete intikalinin 69. yıldönümü
Ebediyete intikalinin 69. yıldönümü
Ebediyete intikalinin 69. yıldönümü
10 Kasım 2007 / 14:37 Güncelleme: 00 0000 / 00:00
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 69'uncu yıldönümü olan bugün çeşitli tören ve etkinliklerle anıldı.
ANKARA:

Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, protokole dahil devlet erkanının oluşturacağı kortej eşliğinde Aslanlı Yol'dan yürüyerek saat 09.05'te mozoleye çelenk koydu. Cumhurbaşkanı Gül başkanlığındaki kortejde TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Danıştay Başkanı Turgut Çörtoğlu, bakanlar, kuvvet komutanları, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diğer devlet erkanı yer aldı.

Gül ve beraberindekiler, burada Atatürk'ün manevi huzurunda 2 dakika saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Gül ve devlet erkanı daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Gül, burada Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı: "Aziz Atatürk, Ebediyete intikalinizin 69'uncu yıldönümünde sizi sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Cumhuriyetimizin temel değerlerine, ilke ve devrimlerinize, ideallerinize yürekten bağlı Türk milleti size minnettardır. Aydınlık geleceğe uzanan Türkiye Cumhuriyeti düşüncelerinizden feyiz alarak gelişmesini ve güçlenmesini sürdürmektedir. Millet ve devlet olarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşımaya, en büyük eseriniz Cumhuriyeti her alanda yüceltmeye, sonsuza kadar korumaya ve yaşatmaya kararlıyız. Türkiye Cumhuriyeti insanlığın ilerlemesine katkıda bulunan modern ve güçlü bir ülke olarak dünyadaki itibarını sürekli artıracaktır. Cumhuriyetimizin 84 yıllık gurur veren kazanımları bunun en güzel ispatıdır. Aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun."

Ata'ya ziyaretçi akını

Atatürk'ün 69'uncu ölüm yıldönümünde ebedi istirahatgahı Anıtkabir'e sevgi seli yaşandı. 10 Kasım dolayısıyla sabah saatlerinde gerçekleştirilen devlet töreninin ardından Anıtkabir, halkın ziyaretine açıldı. Anıtkabir'in ziyarete açılmasıyla birlikte başı, ilköğretim okullarından gelen öğrenciler çekti. Ellerinde Türk bayraklarıyla Anıtkabir'e gelen ziyaretçilerden bazıları dualar etti. Ata'nın kabrine kapanıp öpenler olurken, kimi ziyaretçiler de "asker selamı" ile Ulu Önder'e saygısını gösterdi. Anıtkabir, 10 Kasım nedeniyle kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan Atatürk portresi ve Türk bayrağından oluşan bir pano ve çiçeklerle donatıldı.

İSTANBUL:

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 69 yıl önce hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı'ndaki odasında düzenlenen törenle anıldı. Sarayın Harem Bölümü 71 numaralı odasında düzenlenen anma töreni, TBMM Başkanlığı, İstanbul Valiliği, Türk Silahlı Kuvvetleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının çiçek buketlerinin Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği yatağın üzerine bırakılmasıyla başladı. Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te sirenlerin çalmasıyla birlikte saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu. Tören sırasında, Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de saat 09.05'te hayata gözlerini yumduğu odada Türk bayrağı ile örtülü yatağın iki yanında askerler saygı nöbetinde bulundu. Nöbet sırasında hüzünlenen askerlerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Törenin ardından Atatürk'ün odasını ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, Dolmabahçe Sarayı girişinde uzun kuyruklar oluşturdu. Odanın ziyarete açılmasıyla birlikte çok sayıda öğrenci ve vatandaş, ellerindeki çiçekleri Ata'nın yatağına bıraktı.

Bu arada, Atatürk'ün katafalka konulduğu muayede salonuna kurulan dev ekranla vatandaşlar ve öğrencilerin de töreni izlemesi sağlandı. Ayrıca, üniversite gençliği tarafından kurulan Yeni Nesil Derneği üyeleri de dün saat 09.05'den itibaren saray binası önünde tutmaya başladıkları nöbete devam etti. Öte yandan, İstanbul'da saat 09.05'te vapurlar ve araçlar sirenlerini çalarken, vatandaşların da bulundukları yerlerde saygı duruşunda bulundukları görüldü.
Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde de tören vardı. Tören, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 1'inci Ordu Komutanlığı ile diğer kamu kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti çelenklerinin anıta konulmasıyla başladı. Törene katılanlar ve vatandaşlar, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nı okudu.

KKTC:

Büyük önder Atatürk için, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) de tören ve etkinlikler düzenlendi. Tüm ilçelerin merkezlerinde ve okullarda törenler yapılırken, bayraklar saat 09.05'te yarıya indirildi. Lefkoşa'daki ilk tören, Atatürk Anıtı'nda, çelenk konulmasıyla başladı. Tören, anıt özel defterinin KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun imzalamasıyla tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, anıt özel defterine şunları yazdı: "Yüce Atatürk, Ebediyete intikalinin 69'uncu yıl dönümünde, bir kez daha huzurundayız. Senin gösterdiğin yolda ilerleyen Türkiye Cumhuriyeti'nin her alanda verdiği destekle her gün daha güçlü, daha refah içinde bir KKTC yaratma yolunda adımlar atıyoruz. Dünya uygarlığı hedefine ulaşmak için, tüm gücümüzle çalışıyoruz. Ruhun şad olsun."

Selanik'te de saygıyla anıldı

Ulu önder Atatürk, Selanik'te doğduğu evin bahçesinde yapılan törenle anıldı. Yağmura rağmen Atatürk'ün evine ziyaretçiler akın etti. Törende okunan şiirler ve marşların ardından Atatürk'ün gümüş kaplı olarak hazırlanmış nüfus kağıdı Atatürk Evi Müzesi'ne konulmak üzere takdim edildi.

Tören, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sanatçılarının "Ankara'dan Selanik'e 2007" projesi kapsamında hazırladıkları Atatürk Oratoryosu'nu sunmalarıyla sona erdi.

Atatürk Kazakistan'da da anıldı

Büyük önder Atatürk, Türkiye'nin Almatı Büyükelçiliği'nde düzenlenen törenle anıldı. Kazakistan'daki tören yerel saatle 09.05'te Atatürk'ün anısına saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Almatı Büyükelçisi Taner Seben, büyük önder Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 69'uncu yıldönümünde saygı ve rahmetle andığımızı söyledi.
Almatı'da görevli Türk öğretmenler adına Atatürk'ün seçkin kişiliği, Türk ulusu için anlamı ve devrimlerinin önemini anlatan bir konuşmanın yapıldığı törende, Atatürk konulu sinevizyon gösterisi sunuldu.

Atatürk'ü anma haftası programı

Ankara'da, "10 Kasım Atatürk'ü Anma Haftası" kapsamında, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nca saat 10.00'da, kurum konferans salonunda "Okunuşunun 80'inci Yılında Büyük Nutuk'un Değeri" konulu anma toplantısı ve açık oturum düzenlenecek. Toplantının açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın yapacak.

Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı, Atatürk Araştırma Merkezi Başkan Vekili Prof. Dr. Sadık Tural'ın yöneteceği açık oturumda, eski Atatürk Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Utkan Kocatürk, Başkent Üniversitesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın konuşmacı olarak yer alacak. Altındağ Belediyesi'nce gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Türk sanat müziği korosu, Yunus Emre Kültür Merkezi'nde saat 16.00'da Atatürk'ün sevdiği şarkıların seslendirileceği bir konser verilecek. Çankaya Belediyesi'nce de Çağdaş Sanatlar Merkezi Konferans Salonu'nda Atatürk fotoğrafları sergisi açılacak. Atatürk hakkında 10-20 Kasım 1938 tarihleri arasında Türk basınında yer alan yazı ve fotoğraflardan oluşan sergi de aynı yerde gerçekleştirilecek.

Sergi ve film gösterimleri

Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce düzenlenen Atatürk konulu kitaplar ve süreli yayınlar sergisi ise OR-AN ve Cebeci Halk Kütüphaneleri ile Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi ve Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi'nde 10-16 Kasım tarihleri arasında görülebilecek. Anıtkabir Komutanlığı da Mehmetçik Kulesi Sinevizyon Salonu'nda "Güneşin Adı" konulu Atatürk belgeselini aynı tarihler arasında gösterecek. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi, Cebeci Halk Kütüphanesi, Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi ve OR-AN Halk Kütüphanesi'nde "Kurtuluş" ve "Sarı Zeybek" adlı filmleri gösterecek. TCDD İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün Ankara Garı giriş holünde açacağı "Mustafa Kemal'in Askerleri" adlı fotoğraf sergisi de 10-19 Kasım tarihleri arasında gezilebilecek.

6'ncı Uluslararası Atatürk Kongresi

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na bağlı Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı'nca 12-16 Kasım tarihleri arasında Ankara'da 239 bilimadamının katılımıyla "6'ncı Uluslararası Atatürk Kongresi" düzenlenecek. Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'ndaki kongre açılış töreninde Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Aydın ve Kurum Başkanı Prof. Dr. Tural konuşma yapacak. Atatürk üzerine çalışmalarıyla tanınmış Andrew Mango, Salahi R. Sonyel, Utkan Kocatürk ve Bilal Şimşir'e açılış töreninde "hizmet ödülü" verilecek.

Prof. Dr. Utkan Kocatürk'ün yöneteceği açılış oturumunda ise "Milli ve Evrensel Yönleriyle Atatürk Devrimi" konulu panel düzenlenecek. Panele, Prof. Dr. Hale Şıvgın, Prof. Dr. Ahmet Mumcu, Yrd. Doç. Dr. Şaduman Halıcı ve Prof. Dr. Salahi R. Sonyel konuşmacı olarak katılacak.
Kongre çalışmaları ise Başkent Öğretmen Evi'nde 4 ayrı salonda gerçekleştirilecek.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler