YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Düzmece bir operasyon...
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'tan KCK operasyonlarına sert tepki!
Düzmece bir operasyon...
16 Ocak 2012 / 15:53 Güncelleme: 16 Ocak 2012 / 15:54

Terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan 38 kişinin sevk edildiği Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine gelen Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ve BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen ile bir süre görüştü.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen ile bir süre görüşen Kışanak ve Buldan, bu görüşmelerinin ardından aldıkları özel izinle adliyeye sevk edilen eski BDP Milletvekili Fatma Kurtulan ve eski DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan'ın da aralarında olduğu şüphelileri ziyaret ederek, bir süre onlarla konuştu.

Ziyaretin ardından adliye kapısında bekleyen basın mensuplarına bir açıklama yapan Kışanak, ''BDP'ye yönelik, KCK adı altında yürütülen operasyonların 3 yıldır aralıksız olarak devam ettiğini ve son olarak örgütlenmeden sorumlu eş başkan yardımcıları Fatma Kurtulan ile geçmişte genel başkanlık yapmış Tuncer Bakırhan'ın da aralarında bulunduğu arkadaşlarının düzmece bir operasyonla gözaltına alındıklarını'' iddia etti.

Bu operasyonların bizzat AK Parti hükümeti tarafından organize edilerek yürütüldüğünü, son gözaltılar vesilesiyle bir kez daha açıkça gördüklerini aktaran Kışanak, ''Şu anda savcılık ifade alma işlemlerini yürütüyor. Ama hepimiz biliyoruz ki bunlar tamamen formalite, tamamen usul yerini bulsun diye yapılan soruşturmalar'' dedi.

Arkadaşlarının, yasalara, hukuka, adalete aykırı hiçbir davranışları olmadığını savunan Kışanak, ''Umut ediyoruz ki, arkadaşlarımız serbest bırakılacaklar, görevlerinin başına dönecekler. Hep beraber, bu ülkede demokrasinin ve barışın köklü bir şekilde yerleşmesi için mücadele edeceğiz'' dedi.

Kışanak, Başsavcı vekili Fikret Seçen ile soruşturmanın teknik detaylarını görüştüklerini de sözlerine ekledi.

Açıklamanın ardından Kışanak, adliye önünde bekleyenlere yönelik de bir konuşma yaptı. Daha sonra adliyeye gelen BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel ile Ayla Akat Ata da, şüphelilerle görüşmek için savcılığın olduğu bölüme geçti. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler