YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Düzenleme bugün Çankaya Köşküne gönderilecek
Düzenleme bugün Çankaya Köşküne gönderilecek
Düzenleme bugün Çankaya Köşküne gönderilecek
11 Şubat 2008 / 21:19 Güncelleme: 12 Şubat 2008 / 00:00


Başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa değişikliğine ilişkin kanun, Çankaya Köşkü'ne bugün gönderileceği netlik kazandı.


TBMM Genel Kurulunda, 9 Şubat Cumartesi günü yapılan ikinci turda 103 ret oyuna karşılık 411 oyla kabul edilen Kanuna, Kanunlar ve Kararlar Dairesi Başkanlığınca ''5735'' sayısı verildikten sonra, TBMM Başkanı Toptan'ın imzasına sunuldu. Toptan'ın, ''programları nedeniyle'' kanunu incelemeyi tamamlayamadığı, bu nedenle düzenlemeyi yarın Çankaya Köşküne gönderileceği öğrenildi. Kanun, Anayasanın 10 ve 42. maddelerinde değişiklik yapıyor. Anayasanın, ''Kanun önünde eşitlik'' başlıklı 10. maddesinin son fıkrasına, ''... ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında'' ibaresi eklendi. Bu değişiklikle madde, ''Devlet organları ve idari makamları, bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır'' haline geldi.


Anayasanın, ''Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi'' başlıklı 42. maddesine ise ''Kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yüksek öğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez. Bu hakkın kullanımının sınırları kanunla belirlenir'' şeklinde yeni bir fıkra eklendi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler