YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Duyar cinayetinde Ertosun şaibesi
HSYK'yı kilitleyen Ertosun'un, Sabancı suikastı tetikçisi Mustafa Duyar'ın'her şeyi anlatacağı' röportaja engellediği ortaya çıktı
Duyar cinayetinde Ertosun şaibesi
24 Temmuz 2009 / 08:32 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ergenekon ve faili meçhul cinayetleri soruşturan savcılar ile bu davalara bakan hakimlerin görev yerlerinin değiştirilmesi için korsan liste hazırlayarak HSYK'nın çalışmasını engelleyen Ali Suat Ertosun'un adı Sabancı suikastı sanığı DHKP-C'li Mustafa Duyar'ın öldürülmesine de karıştı. Gazeteci Can Dündar, Sabancı suikastinin perde arkasını anlatmak için kendisiyle görüşmeyi kabul eden Duyar'la röportaj yapmasına dönemin Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü, Ertosun'un engel olduğunu açıkladı.

SUİKASTİ ANLATACAKTI

Milliyet yazarı Can Dündar dünkü yazısında Sabah'ta yazdığı dönemde kendisine “Bu iş (Sabancı suikasti) karanlık... Duyar biliyor. Konuşmak istiyor” şeklinde bir bilgi geldiğini belirterek “Gerçekten de cinayetin tetikçisi olarak bilinen Mustafa Duyar, bildiklerini anlatmak için “itirafçı” olmak istemiş; ama bu talebi, 'geç kaldığı' gerekçesiyle reddedilmişti” dedi. Dündar, Duyar'ın itirafta bulunacağı duyumu üzerine Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu'na röportaj için başvurduğunu yazdı.

DUYAR DA GÖRÜŞMEK İSTEDİ

Dündar, Denizkurdu'nun uyarısı üzerine Duyar'dan da yazılı izin alındığını, ardından Bakanlık'tan da resmi iznin çıktığını söyledi. Dündar bakanlıktan izin çıkmasının ardından yaşananları şöyle anlattı: “Kamerayı kapıp Afyon Cezaevi'ne gitmek üzereydik ki, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun'a takıldık. Bakan'ın iznine rağmen röportaja olur vermiyor, mevzuata aykırı olacağını söylüyordu. Gidemedik."

CEZAEVİNE ŞAİBELİ NAKİL

1996'daki Sabancı suikastından bir yıl sonra kendiliğinden teslim olan tetikçi Mustafa Duyar'la röportajın Ertosun tarafından engellenmesinden kısa bir süre kamuoyunda Kara Gümrük Çetesi olarak bilinen Nuri ve Vedat Ergin kardeşler adamlarıyla birlikte Afyon Cezaevi'ne nakledildi. Kısa bir süre sonra 15 Şubat'ta cezaevinde çıkan isyanda Duyar, Ergin kardeşler tarafından kafasına 3 kurşun sıkılarak öldürüldü. Ergin kardeşlerin cezaevine nakledilmesiyle dönemin Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun'un bizzat ilgilendiği ileri sürüldü. HSYK'yı korsan listeyle kilitleyen Ertosun, 19 Aralık 2000'de 32 kişinin öldüğü cezaevlerine yapılan Hayata Dönüş Operasyonu'nun da mimarıydı.


İzni ben verdim ama Duyar para istemiş


Dönemin Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu ise, Can Dündar'a Mustafa Duyar'la görüşmesi için izni kendisinin verdiğini doğrularken, Ertosun'un engel olduğu iddialarına ise karşı çıktı. Denizkurdu şöyle konuştu: "Can Dündar izni aldı ama ağır kaldığını duyduk. Ben kendisine,'Can niye böyle oldu, niye görüşmedin' diye sordum. Bana Mustafa Duyar'ın yüklü bir para istediğini söyledi." Denizkurdu, kendisinin izin verdiği bir konuda hiçbir bürokratın engel çıkaramayacağını belirterek Duyar cinayetinde Ertosun'un komplo kurduğuna inanmadığını söyledi.


Devlet öldürttü, Savcı Ertosun'a baksın...


Uşak Cezaevi'nde 2000'deki isyan ve hükümlü Nizamettin Dal'ın öldürülmesiyle ilgili yeniden görülen davanın duruşmasında Mustafa Duyar'ı öldüren 'Karagümrük Çetesi'nin lideri Nuri Ergin, olayla ilgili, dönemin Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun'u işaret etti.

BİZİ DE ÖLDÜRECEKLERDİ

Davanın ikinci duruşmasında ifade veren Nuri Ergin, “(Ergenekon soruşturmasını yürüten) Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, Sabancı suikastıyla ilgili bir şeyler ortaya çıkarmak istiyorsa Ali Suat Ertosun'un neden Mustafa Duyar'a yakınlık gösterdiğini sorgulasın” dedi. Duyar'ın öldürülmesinden sonra kendisini ve kardeşini ortadan kaldırtmak isteyen kişilerin bu amaçla Uşak Cezaevine kendilerinin naklini yaptırdığını öne süren Vedat Ergin, bundan da Ertosun'un sorumlu olduğunu söyledi.

VELİ KÜÇÜK'E SORUN

Nuriş kardeşler, 'bizi öldüreceklerdi' diyerek Uşak Cezaevi'nde çıkardığı isyanda da emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün ismini verdi. İsyanda cezaevi peneceresinden Nuri Ergin'in “Bu devlet bana Mustafa Duyar'ı öldürttü” Vedat Ergin'in ise “Veli Küçük'ü arayın; beni sorun. Başka da bir şey demiyorum” diye bağırdığı görüntüler Ergenekon soruşturmasında ortaya çıktı.


HSYK'da 87 hakime atama


Ergenekon ve faili meçhul cinayetleri soruşturan savcılar ile bu davalara bakan hakimlerin görevden alınmasını isteyen Ali Suat Ertosun ve bazı üyelerin krize neden olduğu Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu toplantısında dün 87 idari hakimin ataması yapıldı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin başkanlığında yapılan ve 178 adli ve idari hakim ile savcının atamasının ele alındığı HSYK toplantısının 8 saat süren ilk bölümünde 87 idari hakimin ataması tamamlandı. İkinci bölümde bazı hakim ve savcıların ataması yapılırken HSYK bugün saat 14.00'te tekrar toplanacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler