YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Düşürülen Suriye uçağıyla ilgili ilginç ayrıntı
Türk F-16'larının Hatay'da sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle dört ikazın ardından düşürdüğü Suriye MIG 23 uçağının kendi hava kuvvetleri tarafından da uyarıldığı ortaya çıktı.
Düşürülen Suriye uçağıyla ilgili ilginç ayrıntı
26 Mart 2014 / 06:33 Güncelleme: 26 Mart 2014 / 06:45

Hatay'ın Yayladağı ilçesi Keseb Sınır Kapısı yakınlarında Türk hava sahasını taciz eden Rus yapımı MIG-23 tipi Suriye uçağının Genelkurmay tarafından 4 kez uyarıldıktan sonra düşürülmesine ilişkin ayrıntılar netleşiyor.

Türkiye'nin tam 4 kez ilettiği 'ihlal' uyarısının dışında MIG-23 uçağını Suriye Hava Kuvvetleri'nin de uyardığı ortaya çıktı. Suriyeli yetkililerle pilot arasında gerçekleşen konuşmalarda, yer birimlerinin 'Hava ihlali yapıyorsun geri dön' çağrısı geçtiği, ancak Suriyeli pilotun buna uymadığı tespit edildi.

'Geri dön' talimatını dinlemeyen pilotun, Türk hava sahasını 1,5 km ihlal etmesi üzerine MIG-23 uçağı, Türk F-16 jetlerince atılan füze ile düşürüldü. Uçaktan paraşütle atladığı iddia edilen pilotun akıbeti ise henüz netleşmedi.

Esed rejimince görüntüleri yayınlanan pilotun isim ve rütbesinin belirtilmeyişi, gerçek pilotun ölüp ölmediğine ilişkin soru işaretlerini daha da artırdı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler