YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Düşen uçatan kötü haber var
İzmir'de düşen eğitim uçağı ile ilgili Valilik'ten açıklama geldi.
Düşen uçatan kötü haber var
14 Temmuz 2011 / 15:14 Güncelleme: 14 Temmuz 2011 / 16:10

İzmir'de askeri bir eğitim uçağı denize düştü. Uçağın düşmeden önce sahildeki binalara çarpmamak için yön değiştirdiği ortaya çıktı. Güzelbahçe yakınlarında denize düşen uçakta bulunan 2 pilot şehit oldu.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez Komutanlığı'ndan havalanan T-37 tipi eğitim uçağı, Güzelbahçe ilçesinin Altınoluk mevkisi açıklarında saat 12.10 sıralarında denize düştü. Kaza yapan uçağa ulaşılması için Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı ile İzmir Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Müdürlüğü'nden görevli dalgıçlar arama başlattı.

Uçağın denize düştüğü Mithatpaşa Caddesi'ne giderek incelemelerde bulunan Vali Cahit Kıraç Ege Ordu Komutanlığı, Sahil Güvenlik ve arama kurtarma ekipleri yetkililerinden bilgi aldı. Ardından da basına mensuplarına bir açıklama yaptı.

Çiğli 2. Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez Komutanlığı'ndan kalkan bir uçağın, saat 12.00 civarında denize düştüğünü belirten Vali Kıraç, denize düşen eğitim uçağında bulunan Yüzbaşı Hasan Öztürk ile Teğmen Erol Er'in enkaz içerisindeki cesetlerine ulaşıldığını bildirildi.

Görgü şahitlerinden Melih Başer isimli vatandaş ise şunları anlattı: "Uçak, düşmeden önce sahildeki binalara çarpma tehlikesi atlattı. Son anda yön değiştirerek denize çakıldı. Düştükten sonra çok büyük bir patlama oldu."

VALİ KIRAÇ: ENKAZ PARÇALARI GÖRÜLÜYOR AMA ANA PARÇAYA ULAŞILAMADI

İzmir Valisi Cahit Kıraç, Çiğli 2. Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez Komutanlığı'ndan havalandıktan sonra Güzelbahçe ilçesi açıklarında denize düşen eğitim uçağının enkazına ait parçalarını görülebildiğini, ancak henüz ana parçaya ulaşılamadığını bildirdi.

Vali Kıraç, düşen eğitim uçağının arama çalışmalarının yapıldığı Güzelbahçe'ye gelerek, incelemelerde bulundu. Çalışmaları hakkında Tümgeneral Hasan Küçükakyüz'den bilgi alan Kıraç, gazetecilere yaptığı açıklamada, büyük üzüntü içerisinde olduklarını ifade etti.

Çiğli 2. Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez Komutanlığı'ndan havalanan bir eğitim uçağının Güzelbahçe açıklarında denize düşerek kaybolduğunu ifade eden Kıraç, bölgede Sahil Güvenlik, deniz polisi ile Afet ve Acil Durum Müdürlüğü dalgıç ekiplerinin katılımıyla başlatılan aramaların sürdüğünü bildirdi.

Kıraç, uçakta öğretmen yüzbaşı ve öğrenci teğmenin bulunduğunu belirterek, ''Aramalarda enkaz parçaları görülüyor ama ana parçaya ulaşılamadı. Üzüntümüz büyük, kayıp olursa daha da artacak. Uçakta bir yüzbaşı bir de teğmen vardı. Enkaza en kısa sürede ulaşacağımızı düşünüyoruz'' dedi.

AA muhabirinin görüştüğü bazı görgü tanıkları da alçalan uçağın bir anda evlerin üzerine düşeceğini sandıklarını belirterek, ''Uçak oldukça alçalmıştı. Bir kere kendi etrafında döndü, dengesini kaybetmişti. Pilot herhalde son çabayla uçağın yönünü denize çevirdi. Uçak adeta denize çakıldı'' dedi.

VALİ KIRAÇ: ŞEHİT PİLOTLARA ULAŞILDI

İzmir'in Güzelbahçe ilçesinde düşen T-37 tipi iki kişilik askerî eğitim uçağının enkazına ve şehit pilotlara ulaşıldı.

Uçağın denize düştüğü bölgede arama çalışmalarını takip eden Vali Cahit Kıraç, kazada hayatını kaybeden pilotların Yüzbaşı Hasan Öztürk, Teğmen Erol Er olduğunu açıkladı.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler