YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Düşen Tekirdağ uçağındaki laptopları FBI almış
Laptoplarda radar sistemleriyle ilgili çok gizli askeri bilgiler vardı
Düşen Tekirdağ uçağındaki laptopları FBI almış
11 Nisan 2009 / 09:23 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

De Telegraf gazetesi, İstanbul-Amsterdam seferini yaparken düşen Tekirdağ uçağı ile ilginç bir iddiada bulundu. Gazeteye göre uçakta bulunan Amerikalı teknisyenlerin laptoplarında radar sistemleriyle ilgili çok gizli askeri bilgiler vardı. Uçak düşünce CIA uyardı, Lahey'-deki ABD elçiliği bilgisayarları alıp Frankfurt'tan özel uçakla gelen FBI ekibine teslim etti.


Hollanda'da yayımlanan De Telegraaf gazetesi, THY'nin İstanbul-Amsterdam seferini yaparken 25 Şubat günü Schiphol Havaalanı'na inişe geçtiği sırada düşen uçağında bulunan Amerikalı teknisyenlerin askeri sırlar içeren bilgisayarlarının Amerikalı yetkililer tarafından derhal kurtarıldığını iddia etti.


Gazetenin haberine göre, uçakta bulunan Amerikalı Boeing teknisyenlerinin yanlarında taşıdıkları dizüstü bilgisayarlarda radar sistemleriyle ilgili askeri sırlar bulunuyordu ve ABD yetkilileri uçağın düşmesinden kısa bir süre sonra hızla harekete geçerek bu bilgisayarların istenmeyen kişilerin eline geçmesini önledi.


PENTAGON GÖREVLİLERİ


Haberde, Türkiye'den ABD'nin Seattle kentine gitmekte olan teknisyenlerin, Amerikan Savunma Bakanlığı'nın görevlendirmesiyle, Türk Hava Kuvvetleri için alınan özel erken uyarı sistemiyle donatılmış uçak için çalışmalarda bulundular ve bu sistemlerle ilgili en geniş ve yeni teknolojik bilgileri yanlarında taşıyorlardı.


CIA BÜYÜKELÇİLİĞİ UYARDI


Uçağın düşmesinden kısa bir süre sonra Amerikan gizli servisinin Lahey'deki büyükelçiliği uyarması üzerine çok gizli bilgilerin yer aldığı belirtilen bilgisayarların güvenliğinin sağlandığı ifade edilen haberde, Frankfurt'tan özel bir uçakla Amsterdam'a hareket eden Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) görevlilerinin bilgisayarları alarak ABD'ye ulaştırdıkları kaydedildi.


SAVCILIK OPERASYONU DOĞRULADI


Bu arada, Haarlem Savcılığı, askeri sırların bulunduğu bilgisayarların aynı gün ABD yetkililerine teslim edildiğini doğruladı. THY uçağında Boeing teknisyeni olduğu bildirilen 8 ABD vatandaşı yolcu bulunuyordu ve bu teknisyenlerden dördü kazada yaşamını yitirmişti. Kazada, bu teknisyenlerle birlikte dördü mürettebat biri Türk yolcu, toplam 9 kişi ölmüştü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler