YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Düşen jetimizin sırrını bunlar çözecek
Düşen jetimizin sırrını bunlar çözecek
06 Temmuz 2012 07:11
Suriye tarafından düşürülen o jetten ve pilotlarımızdan geriye kalan eşyalardan ilk kareler yayınlandı ancak kafalardaki sorular cevapsız kaldı

Vurulan Türk jeti, Suriye sahilinden 8.6 deniz mili mesafede bulundu. Titanik’i bulan Nautilus arama gemisinin ulaştığı enkazdan pilotlarımızın naaşları ve 30 kalem malzeme çıkarıldı. Genelkurmay Başkanlığı’nın fotoğraflarını yayınladığı malzemeler, uçağın füzeyle mi yoksa uçaksavarla mı vurulduğunu da aydınlatacak.

FOTO GALERİ İÇİN TIKALYIN... (Fotoğraflar birazdan)

TSK, Suriye tarafından düşürülen ve 1260 metre derinlikte olan uçakta şehit olan 2 pilotun naaşının çıkarıldığını açıkladı. Düşürülen uçağın parçaları ve pilotların kask ve postal fotoğraflarına da yer verilen açıklamada, Suriye sahilinden 8,6 deniz mili mesafede bulunan pilotların naaşlarının dün denizden çıkarılarak Malatya’ya intikal ettirildiği bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden, “Uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülen uçağımızı ve pilotlarımızı arama kurtarma faaliyetleri” başlığı altında şu açıklama yapıldı:

ARAMA KURTARMA BAŞLATILDI: 22 Haziran 2012 tarihinde, Doğu Akdeniz’de, uluslararası hava sahasında, Suriye tarafından düşürülen Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza ait RF-4 uçağı ile temasın kesilmesini müteakip derhal başlatılan arama kurtarma faaliyetleri günlük olarak Genelkurmay internet sitesinde yayımlanmış, 28 Haziran 2012 tarihinde yapılan açıklama ile ayrıca kamuoyu bilgilendirilmiştir.

YOĞUN OLARAK ARANDI: 22-26 Haziran 2012 tarihleri arasında; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı koordinatörlüğünde, 1 firkateyn, 1 hücümbot, 1 karakol gemisi, 2 sahil güvenlik botu, bir uçak, dört arama kurtarma helikopteri ile yüzey araması şeklinde icra edilen arama kurtarma faaliyetlerinde; uçağın düştüğü bilinen bölgedeki hakim akıntı ve rüzgar durumu da dikkate alınarak, su üstü ve hava unsurlarının katılımıyla, toplam 70x23 mil karelik saha sistematik/ yoğun olarak aranmıştır.

30 KALEM MALZEME: Aramalar neticesinde, uçağa ait olduğu değerlendirilen 30 kalem malzeme su yüzeyinden toplanmıştır.

YÜZEY ARAMASI 26 HAZİRAN’DA SONLANDIRILDI: 26 Haziran 2012 tarihinden itibaren yüzey araması sonlandırılarak, bölgeye intikal ettirilen ve yandan taramalı sonar kabiliyetine sahip, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ait TCG Çeşme hidrografi gemisi, Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı’nın uzman personelinin de iştiraki ile deniz dibinde enkaz arama faaliyeti icra etmiştir.

DENİZ DİBİNDE SEKİZ AYRI PARÇA TESPİT EDİLDİ: Uçağımızın düştüğü ve uçağımıza ait olduğu değerlendirilen malzemelerin bulunduğu bölgede yoğunlaşarak yapılan dip taramasında, ortalama 1260 metre derinlikte, toplam 17 hat üzerinde, 8 gün, 5 saat (toplam 197 saat) arama görevi icra edilmiş ve deniz dibinde sekiz ayrı parça tespit edilmiştir.

NAUTILUS DİP ARAMASI YAPTI: 3 Temmuz 2012 tarihinde R/V Nautilus araştırma gemisi ve 3 bin metre derinlikten su üstüne çıkarma teçhizatına sahip Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ait TCG İnebolu gemisi bölgeye intikal ettirilmiştir. R/V Nautilus araştırma gemisi, TCG Çeşme tarafından sonar ile koordinatları belirlenen mevkilerde 3-4 Temmuz 2012 tarihlerinde doğrudan belirlenmiş noktalarda görüntülü dip araması icra etmiş ve uçağa ait bazı parçalara ve pilotlarımızın naaşlarına ulaşılmıştır.

NAAŞLAR MALATYA’DA: Pilotlarımızın naaşları, 5 Temmuz 2012 tarihinde denizden çıkarılarak Malatya’ya intikal ettirilmiştir.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR: R/V Nautilus araştırma gemisi ve TCG İnebolu gemisi vasıtasıyla uçağa ait parçaların denizden çıkarılması çalışmalarına koordineli bir şekilde devam edilmektedir.

BUGÜN UĞURLUYORUZ: Şehit pilotlar için bugün ‘Uğurlama Töreni’ yapılacak. Bodrum’da olan Başbakan Erdoğan da tatilini yarıda keserek cenaze törenlerine katılacak.

Şehit Pilot Aksoy’un kepi

Açıklamanın ekinde bulunan “Su üstünde bulunanlar” başlığı altında, pilotlara ait kasklar, postallar ve kep ile uçağa ait parçaların fotoğraflarına yer verildi. Deniz dibinen çıkarılanlar ve deniz dibinde tespit edilenler başlıkları altında da kokpitteki gösterge panelleri, kanat, kuyruk parçaları, tekerlek ve diğer birçok uçak parçasının fotoğrafı yayımlandı. Yayımlanan fotoğraflardaki kask ve postalların parçalanmamış bir durumda olmaları dikkat çekti. Ayrıca, fotoğrafı yayımlanan kepin Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan’la birlikte şehit düşen Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’a ait olduğu anlaşıldı. Kepin içerisinde şehit pilotun soyadının yazdığı görülüyor.

YENİ TARTIŞMA BAŞLADI

Kask ve botlar nasıl sağlam kaldı?

Suriye tarafından uluslararası sularda düşürülen keşif uçağının enkazına ulaşıldı. Uçağın enkazı içerisinde bulunan şehit pilotların naaşları da denizin dibinden çıkartıldı. Ancak bazı uzmanlar pilotların daha önce kaskları ve botlarının bulunduğuna dikkat çekerek pilotlar çıkarmadıkça kask ve botların çıkmasının çok güç olduğunu belirtti. Uzmanların bazıları ise böyle büyük bir patlama ve çarpmanın etkisiyle bu durumun mümkün olduğunu savundu.

Botlar ayaktan çıkmaz

- Emekli F5 uçağı pilotu Binbaşı Celal Cingöz: Uçağın vurulmasının ardından suya temas esnasında ne gibi bir durum oldu bunu bilmek gerekir. Yani uçak nasıl bir açıyla ve hangi hızla suya çakıldı. Önce bunu anlamak lazım. Ancak tüm bunların yayında kask ve botların pilotların vücudu parçalanmadan çıkması ve su üstünde bulunması ihtimali zor. Kask belki çarpmanın etkisiyle çıkabilir ama botlar çıkamaz. Kask suya vuruş esnasında sert vuruş yaptıysa çıkmış olabilir. Botların kendiliğinden çıkabileceğini düşünmüyorum.

Uzuvları koptu mu?

- Emekli Savaş Pilotu Faruk Sayılır: Savaş ve keşif jetlerinde kokpitin içinde bulunan ve oldukça ağır metalden yapılan koltuğa, pilotlar ciddi olarak bağlıdırlar. Diyelim ki uçak bir yara aldı ve havada infilak etti. Uçağın büyük parçaları da suyun dibine gömüldü. Pilotlar eğer patlama öncesi roket sistemiyle fırlatma yapmadıysa, uçaktan çıkma ihtimalleri yok. Burada havada bu işler yapılmadan suya çakılmışlar maalesef. Çarpma anında vücutlarından parçalar kopabilir. Kask ve botlar da bu esnada kokpitten ayrılmış olabilir. Ancak pilotların vücut bütünlüğünün korunup korunmadığının kontrol edilmesi lazım. Yani botlar pilotların bir uzvu ile mi vücuttan ayrıldı yoksa sadece botlar mı vücuttan ayrıldı. Bu belirlenmeli.

Kask fırlamış olabilir

- Emekli F4 Pilotu Gürcan Mantı: Füze atılma sistemini gösteren bir cihaz yok bu uçaklarda. Yani uçağı vuran füzenin nereden geldiğini bile görememişlerdir. Dolayısıyla manevra yapma veya kurtulma şansları olmamış hiç. Böyle bir patlamanın etkisiyle her şey olabilir. Kask da fırlar, bot da...

Füzeyle vurulmuş

- Hava pilot emekli Tümgeneral AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal: “Deniz dibinde sekiz ayrı parçanın bulunması bu uçağın başından beri söylediğimiz gibi füze ile vurulduğunun göstergesidir. Bu şekilde bir tahribat uçaksavarla değil füze ile olur. Şehitlerimizin naaşlarının Suriye sahilinden 8,6 deniz mili mesafede bulunması da Dışişleri’nin bu konudaki açıklamalarındaki haklılığını gösteriyor. Uçak uluslararası karasularda füze ile vurulmuş ve Suriye karasuları içinde düşmüştür.”

Enkaz 8.6 mil uzaklıkta bulundu

Suriye’nin kendi karasularında vurduğunu iddia ettiği jetin bulunduğu nokta, Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayınlanan bir haritada detaylarıyla anlatıldı. TSK’dan yapılan açıklamada, “Pilotlarımızın naaşlarının; TCG Çeşme’nin dip araması neticesinde tespit ettiği enkazın bulunduğu mevki civarında, Suriye sahilinden 8.6 deniz mili mesafede, 35 48.3079 Kuzey, 35 37.9357 Doğu ve 35 48.2877 Kuzey, 35 37.9274 Doğu koordinatlarında bulunduğu tespit edilmiştir” denildi. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler