YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Duruşmaya Hayrettin Ertekin dışında tüm tutuklu sanıklar katıldı
Duruşmaya Hayrettin Ertekin dışında tüm tutuklu sanıklar katıldı
Duruşmaya Hayrettin Ertekin dışında tüm tutuklu sanıklar katıldı
20 Kasım 2008 / 15:15 Güncelleme: 20 Kasım 2008 / 00:00

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu Kampüsü'nde görülen Ergenekon davasına devam ediliyor. Duruşmanın öğleden önceki oturumunda tutuklu sanık Gazi Ergüder'in savunması alındı.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden duruşmaya, tutuklu sanık Hayrettin Ertekin ve başka suçtan tutuklu Semih Tufan Günaltay dışında tüm tutuklu sanıklar katıldı.


Duruşma, tutuklu sanık Gazi Ergüder'in savunmasıyla başladı. Ergüder, ev ve işyerinde yapılan aramalarda suç unsuru taşıdığı iddia edilen belgelerden hiçbirisinin bulunmadığını, 18 aydır tutuklu bulunması nedeniyle şirketinin kapanma noktasına geldiğini söyledi. Askerlikte kurmay olarak kalmakla ticaret hayatına atılmak arasında tercih yaparak kendi isteğiyle ayrıldığını belirten Ergüder, yurt dışında bilgisiyar yazılımı konusunda yüksek master eğitimi aldığını belirterek, bir yazılım geliştirme şirketi kurduğunu ifade etti. Bu şirketin kurulumundan sonra Ulusal Köy Kütüphanesi Projesi'ni geliştirdiğini söyleyen Ergüder, bu yolla 547 köye kütüphane kurduğunu belirtti. Ergüder, çalışmalarında Ayşe Asuman Öztürk ve Kuddusi Okkır'ın kendisine destek verdiğini söyledi. Ergüder, kişisel verileri kaydedip sakladığına ilişkin iddiaya, "Ben böyle birşey yapmadım. Kişişel karekterime ve ahlakıma da aykırıdır." dedi.


Kendisine gelen örgütsel içerikli e-mail'lerle bir irtibatının olup olmadığı yönündeki soruya Ergüder, e-mail'leri gönderen kişileri tanımadığını, maillerle bir ilgisinin bulunmadığını ifade etti. Bu sırada Cumhuriyet Savcı'sı, "Madem ilgin yok, e-mail'leri niçin Kuddusi Okkır'a yönlendirdin?" diye sordu. Ergüder, mailleri yönlendirmesinin örgütle bir alakasının olmadığını savundu. Duruşmada, Ergüder'in bilgisayarından alınan verilerin emniyette değiştirilip değiştirilmediği yönündeki iddialar tartışmalara neden oldu. Tutuklu sanık Halil Behiç Gürcihan, emniyet yetkililerinin bilgisayara el konulmasından sonra verilerin imaj dosyasına kaydedildiğini, 'hec' olarak kaydedilmesinden sonra yapılan değişikliğin belli olacağğını söyledi.


Bunun üzerine tutuksuz sanık Kemal Alemdaroğlu, bilgisayarına el konulduktan sonra bu kayıt işlemi gerçekleşene kadar bilgisayarına herhangi bir dosyanın ilave edilip edilemeyeceğini sordu. Gazi Ergüder ise, bunun kolaylıkla yapılabileceğini iddia etti.


Öte yandan, savcının Ergüder'e, "Türkan Saylan'ın cinsel hayatıyla ilgili maili neden gönderdiniz?" şeklindeki sorusu üzerine Ergüder, mailin okunmasını istedi. Savcı da, "Kişinin cinsel hayatına ilişkin olduğu için okuyamayız." dedi. Ergüder ise, "Asuman hanım yolladı. Gittiği tatili, gezip tozmasını anlatan bir maildir. Öyle aşırı cinsel içerik taşımıyor." cevabını verdi.


Maillerde M.Ö ve M.T kısaltmalarının kullanıldığı, bu kısaltmaların da Mehmet Zekeriya Öztürk ve Muzaffer Tekin anlamına geldiğinin belirlendiğinin hatırlatılması üzerine Ergüder, bu konuya ilişkin herhangi bir bilgisinin olmadığını söyledi.


Gazi Ergüder'den sonra tutuklu sanık Halil Behiç Gürcihan'ın savunmasına geçildi. Duruşma devam ediyor.GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler