YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Duruşma 5 Nisan'da
Duruşma 5 Nisan'da
20 Mart 2010 09:22
İkinci Ergenekon davasının bir sonraki duruşması 5 Nisan'da yapılacak...

İkinci ''Ergenekon'' davasının bir sonraki duruşması 5 Nisan Pazartesi günü yapılacak.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, mahkeme heyeti tarafından alınan kararlar, Üye Hakim Sedat Sami Haşıloğlu tarafından açıklandı.

Buna göre, mahkeme heyeti, tutuklu sanık Hasan Atilla Uğur'un kendisine verilmesini istediği Türk Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Yönergesi'nin içeriği dikkate alınarak, bu talebin reddine karar verdi. Uğur'un, ilgili yönergede incelenmesini istediği hususları bildirmesi halinde, mahkeme tarafından yönerge üzerinde inceleme yapılmasına hükmedildi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun avukatının talebiyle ilgili olarak, hastanede tedavi altında olan Hilmioğlu'na savunmasını hazırlayabilmesi için bilgisayar temini konusunda cezaevi idaresine yazı yazılmasını kararlaştırdı.

Avukatlarının talebi üzerine, hastanede bulunan tutuklu sanık Mehmet Haberal'ın savunmasının alınması amacıyla video konferans yapılabilmesi ve görüntü ile seslerin tutanağa geçirilmesi konusunda, duruşma salonundaki ses sisteminin teknik ekip tarafından henüz denenmediğini belirten mahkeme heyeti, bu işlem tamamlandıktan sonra savunmanın öne alınmasıyla ilgili karar verilmesine hükmetti.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Mehmet Koral'ın Adli Tıp Kurumuna sevk edilerek, cezaevinde kalmasının hayati tehlike teşkil edip etmeyeceği konusunda rapor alınmasını kararlaştırdı.

Karargah Evleri ile ilgili MİT raporunda söz edilen ve bu bilgilerin elde edildiği belirtilen hassas kaynak hakkında, kimlik bilgileri bu aşamada belirtilmemek suretiyle ayrıntılı bilginin verilmemesine, bu kaynağın ne şekilde bu bilgilere vakıf olduğunun kontrollü olarak bildirilmesinin istenmesine karar verildi.

Mahkeme heyeti, sanık Gürbüz Çapan'ın emniyet sorgusunda kendisine okunan Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının istihbari nitelikteki bilgi notunun dayanaklarıyla birlikte gönderilmesinin istenmesini kararlaştırdı.

Mahkeme, sanık Mesut Özcan hakkındaki adli kontrol uygulamasının kaldırılması yönündeki talebin, sanığın savunması tespit edilmediğinden bu aşamada reddini kararlaştırırken Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün, tanınmış bir doktor olan Özcan'ın yurt dışında kongrelere katılmasının ülke yönünden yararlı olacağı dikkate alınıp, hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması yönünde oy kullandığı görüldü.

Tutuklu sanık Mustafa Koç'un tahliyesine, diğer 40 sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 5 Nisan Pazartesi günü saat 09.00'a erteledi.

Bu arada, Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 19 tutuklu sanığın tahliye edilmesi yönünde oy kullandığı görüldü.

Başkan Şengün, bazı sanıkların resmi görevli olmasını tahliye gerekçeleri arasında gösterdi.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler