YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Durumdam vazife çıkarıldı"
"Durumdam vazife çıkarıldı"
24 Şubat 2010 09:34
Tarımcıoğlu: HSYK kurumsal dahi olsa hakim ve savcılardan kararlar konusunda bilgi alamaz

Emekli Askerî Hakim Faik Tarımcıoğlu, Özbek'in arama yapan savcıyı aramasının yargıya baskı olduğunu belirterek, "HSYK, hakim ve savcılardan kararları konusunda kurumsal olsa bile bilgi alamaz." dedi.

Tarımcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Müdahale gibi algılanacak şekilde olaya taraf olamaz. HSYK Başkan Vekili'nin telefonunu açan savcının nasıl algıladığı önemlidir. 'Sicil numaranı ver' sözü trafik polislerini Doğu'ya sürmek için söylenen bir sözdür. HSYK Başkan Vekili bu sözü söylediyse bu yargıya baskıdır. Ne de olsa savcıların özlük dosyaları HSYK'nın elindedir. Onlar da insandır yükselmek isterler, terfi ve tayin isterler. Bu anlamda oradan gelecek her telefon 'eko' yapabilir. Bu anlamda teselsül halinde bir ihsas-ı rey var. Kast-ı mahsusa ile bir ihsas-ı rey var. Örtülemeyecek şekilde görülüyor."

Özbek'in savcıyla konuşurken sicilini sormasa dahi sesinin tonunun bile çok önemli olduğuna dikkat çeken Tarımcıoğlu, "Kelimelere yaptığı vurgu önemlidir. Asıl algılamayı telefonla konuşan savcı yapacaktır. O da durumu tutanakla tespit ettiyse yargı görevi yapanı etkileme suçudur. Yargıya telkin, tavsiye ve tehdidin cezası vardır. Zaten anayasal bir suçtur. Anayasa'nın 138. maddesinde 'Hiç kimse hakim ve savcılara yönlendirmede bulunamaz' diyor. Buna HSYK da dahildir. HSYK alelacele apar topar bir karar aldı. Bu direkt ihsas-ı reydir, yetki aşımıdır. Hiçbir kanun ve anayasa maddesi bu hakkı vermemektedir. Durumdan vazife çıkartıp olaya müdahale ettiler. Görev devam ederken yetkilerini aldılar." şeklinde konuştu.

Zaman

şunların telaşına bir bakın...
 // ibrahim çelikoğlu
Yerel mahkemelerde haksızlık yakamızı bırakmadı.HSYK'ya gittik.
Başımıza gelmeyen kaza,bela kalmadı.Sokak magandaları,yalan,iftira,linç girişimleri,tımarhane işkenceleri,gasp,talan,çimonto torbalarına dahi tenezzül edilip çalındı..Hey gidi Dünya..Bu nasıl bir iş?Kimin ne yaptığı belirsiz.
Hak yok. Hukuk yok.Aradınmı?başın belada.Hele ABD,AB destek veriyorsa,yandın.O zaman herşeyi unut.Umutlanma, ümit etme...
Kurtuluş imkansız....
24 Şubat 2010 11:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler