YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dursun Çiçek tutuklandı
Dursun Çiçek tutuklandı
12 Kasım 2009 00:15
'İrtica ile eylem planı'nda 'Islak İmza'sı bulunduğuna ilişkin iddialar üzerine ifadesi alınan Kurmay Albay Dursun Çiçek tutuklanma kararından sonra Hasdal Askeri Cezaevi'ne gönderildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifadesi alınan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek, tutuklanma istemiyle mahkemeye sevkedilmişti. 5 asker sorgularının ardından bırakılırken Çiçek için tutuklama kararı çıktı.

İŞTE DURSUN ÇİÇEK'İ TUTUKLAMAYA GÖTÜREN SÜREÇ

 "İrtica ile Mücadele Eylem Planı” hayatımıza Taraf Gazetesi'nin 12 Haziran 2009 tarihli haberiyle girdi.

Gazetenin manşetten verdiği haberde, Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi tarafından hazırlandığı öne sürülen Albay Dursun Çiçek imzalı bir andıç vardı. Habere göre andıçta, AKP ve Fethullah Gülen cemaatini bitirmeye yönelik planlar vardı. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde “irtica ile mücadele birimi” oluşturulduğu iddiası da haberde yer alıyordu.

Taraf gazetesinde yayımlanan haber üzerine, Genelkurmay Başkanlığı'nca soruşturma emri verildi. Elde belgenin sadece fotokopisi bulunduğu için, öncelikle belgenin gerçekliği üzerine tartışmalar yürütülüyordu. Aynı gün Askeri Savcılık tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Askeri Savcılık, soruşturmada, ''şu ana kadar elde edilen deliller değerlendirildiğinde, ele geçirildiği iddia edilen belgenin, Genelkurmay Başkanlığının herhangi bir biriminde hazırlanmadığına ilişkin bir kanaate varıldığını'' bildirdi ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.
Haberin devamı ↓reklam

BAŞBUĞ "KAĞIT PARÇASI" DEDİ
Askeri Savcılık, belgenin aslı mevcut olmadığı için, belgenin hangi amaçla kim veya kimler tarafından üretildiği, üretenlerin amaçları hakkında adliye mahkemelerinin görevli ve yetkili olduğunu bildirerek, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığının görevsizliğine, soruşturma dosyasının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ise belge için “kâğıt parçası” dedi ve belgeyi hazırlayanların bulunmasını istedi.

ÇİÇEK'İN AVUKATI KONUŞTU

''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' başlıklı belgede ıslak imzası bulunduğu öne sürülen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in avukatı Mustafa Çevik, tutuklama kararına itiraz ettiklerini bildirdi.

Mahkemenin Dursun Çiçek hakkında verdiği tutuklama kararının ardından Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde AA muhabirine açıklama yapan Çevik, çağrı üzerine müvekkiliyle birlikte Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na geldiklerini söyledi.

Çevik, yaklaşık 3.5 saat süren savcılık sorgusunda öncelikle Anayasa'nın 145. maddesine göre savcılığın müvekkilini sorgulama yetkisi bulunmadığını bildirdiklerini, ancak İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın, kendisini yetkili görerek soruşturmasına devam ettiğini kaydetti.

Bu sırada savcılıktan, müvekkili Dursun Çiçek'in lehine olacak delillerin de toplanması ve bu manada söz konusu belgenin uzman referans laboratuvarlarına gönderilerek rapor alınmasının talep edildiğini anlatan Çevik, ancak savcılıkça bu taleplerinin de kabul edilmediğini aktardı.

Çevik, ''hukuki dayanaktan yoksun tutuklama talebiyle'' müvekkili Çiçek'in Nöbetçi İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildiğini belirterek, nöbetçi hakim İdris Asan'ın, müvekkili ve kendisinin yaptığı savunmayı CMK'nın öngördüğü şekilde tutanaklara geçirmediğini öne sürdü.

Avukat Çevik, şöyle devam etti:

''Nöbetçi hakim Asan, konuya ilişkin itirazımız üzerine, 'her şeyi yazmak zorunda olmadığını, özetleme yaptığını' bildirmiştir. İtirazlarımızda ısrar etmemiz üzerine, karar vereceğini belirtip, müvekkilimle beni dışarı çıkarmış, bir müddet sonra tekrar huzura çağırarak müvekkilimin tutuklandığını tebliğ etmiştir. Müvekkilim ve benden, bize ait olmayan tutanakları imzalamamızı istemiş, ancak tutanaklar tarafımızdan imzalanmamıştır. CMK'nın 268. maddesi çerçevesinde zabıt katibine tutuklamaya ilişkin itiraz beyanlarımız yapılmak istenmiş, ancak hakim 'yarın yazın, getirin' şeklinde tepki göstererek, zabıt katibi marifetiyle itiraz hakkımızın kullanılmasını engellemiştir. Tüm engellemelere rağmen adliyenin zor koşullarında yazdığımız itiraz dilekçesi, havale etmesi için hakim İdris Asan'a götürülmüş, ancak hakim, dilekçeyi bugün değil, yarın inceledikten sonra havale edeceğini bildirmiştir. Nöbetçi savcıyla irtibat kurularak, hakimin dilekçemizi havale etmek zorunda olduğu belirtilmiş, adliye servisinde savcının yanında uzun tartışmalar sonucu dilekçenin havale edilmesi sağlanmıştır.''

Avukat Çevik, tüm bu gelişmelerin, ''müvekkili hakkında yargısız infaz yapıldığının emareleri olduğunu'' öne sürerek, ''Kaldı ki, daha savcılık sorgusu sırasında ifadeler tamamlanmadan televizyonda müvekkilimin tutuklanma talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildiği haberi yer almış, savcılarla birlikte bu haber müvekkilim ve tarafımdan izlenmiştir. Müvekkilimin yorumu, 'sanki bir yerlerden talimat alıyorlar' şeklinde olmuştur'' diye konuştu.

Bu gelişmeler sonucu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin müktesebatına, kazanımlarına, hukuk kurallarına, ceza muhakemesinin temel kurallarına aykırı olarak müvekkilinin tutuklanmasına karar verildiğini savunan Çevik, ''Müvekkilim Genelkurmay'da, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargahında kurmay albay olarak görev yapmaktadır. Çağdaş ceza hukukunda tutuklama kararları istisnai kararlardır. Müvekkilim, hakkında tecelli eden hukuk dışı tutuklama kararıyla adeta cezalandırılmıştır'' şeklinde konuştu.

''SUÇLAMA; TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYE OLMAK''
         
Avukat Çevik, müvekkilinin ''terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklandığını ifade etti.

Savcılık ve mahkemedeki sorguda müvekkiline, belgedeki imzanın kendisine ait olup olmadığının sorulduğunu kaydeden Çevik, Dursun Çiçek'in de imzanın kendisine ait olmadığını ve belgenin TÜBİTAK ve ODTÜ ile yurt dışı referans laboratuvarlarında incelenmesini talep ettiğini aktardı.

Avukat Çevik, belgeyle ilgili olarak da Çiçek'in, belgenin fotokopi olduğunu, siyah mürekkep kullanıldığı intibası veren bir belge olduğunu söylediğini kaydetti.

Bugüne kadar 16 hukuk davası açtıklarını, 3 de suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Çevik, bundan sonra da yasal haklarını kullanmaya devam edeceklerini ve itirazlarını bugün itibariyle yaptıklarını söyledi.

Çevik, ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten 4 savcıyı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na şikayet ettiklerini ve müfettişlerin inceleme yaptığını belirterek, ''Müvekkilimin sorgusunun şikayet ettiği savcılarca yapılması da ayrı bir hukuki şikayet konusudur'' dedi.
        
ÇİÇEK İLE ADLİYEYE GETİRİLEN ASKERİ PERSONEL
         
Öte yandan, dün gündüz saatlerinde Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek ile Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen biri emekli 5 askeri personelin, savcılık sorgularının ardından İstanbul Nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildiği, burada hakim karşısına çıkan bu kişilerden bir yarbayın tutuklandığı, biri emekli 4 askeri personelin ise haklarında adli kontrol hükümleri uygulanmasına karar verilerek serbest bırakıldığı öğrenildi.

Bu kişilerin tamamının, ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten savcılarca sürdürülen başka bir soruşturma kapsamında Karadeniz Ereğlisi'nden getirildikleri kaydedildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler