YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dursun Çiçek, hakimden şikayetçi oldu
Dursun Çiçek, hakimden şikayetçi oldu
04 Aralık 2014 14:25
Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na avukatı İrem Çiçek ile gelen Dursun Çiçek, kapatılan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Ali Efendi Peksak ile ilgili HSYK başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa'ya ''müşteki'' sıfatıyla ifade verdi.

Ergenekon davasında ağırlaştırılmış müebbet, Balyoz Planı davasında ise 16 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Albay Dursun Çiçek, hiçbir soruşturma olmadığı dönemde ''Ergenekon'' kapsamında kendisi hakkında dinleme kararı verdiği gerekçesiyle hakim Ali Efendi Peksak'tan şikayetçi oldu.

İfade işlemlerinin ardından adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Dursun Çiçek, 2 Mart 2009'da "yasa dışı dinleme kararı" veren hakim Peksak hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Dursun Çiçek, ''Önceki HSYK, malum nedenlerden bu suç duyurusunu işleme koymamıştı. Adalet Bakanı, işleme koyulmayan kararları yeniden incelemiş, Ali Efendi Peksak hakkında suç duyurusunun işleme konulması için HSYK müfettişlerine talimat vermişti. Bu kapsamda başmüfettiş ile görüştük. Kendisine delilleri sunduk ve soruşturmanın sonuçlandırılmasını, HSYK 3. Dairesi'ne sunulmasını bekliyoruz'' dedi.

Suçun somut olduğunu çünkü hakkındaki soruşturmanın ''ıslak imzalı'' denilen ''İrtica ile Mücadele Eylem Sahte Planı"nın 12 Haziran'da bir gazetede yayımlanmasıyla başladığını ifade eden Dursun Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Dolayısıyla bu tarihten 3 ay önce (2 Mart 2009) hakkımda dinleme ve teknik takip kararı alınması, bu kumpasçıların hakkımda medyada yapacakları karalama kampanyası için bilgi toplamak amacıyla yasa dışı dinleme kararı aldığını somut olarak ortaya koymaktadır.

Dinlenen kişi Dursun Çiçek ancak Ankara'da oturan bir işçi. Biliyorsunuz 7 tane Dursun Çiçek yanlışlıkla dinlendi. Kararda 6 tane isim var. 5'i albay, biri işçi Dursun Çiçek. Soruşturma olmayan bir dönemde Dursun Çiçek neden dinlenir? Çünkü müteakip dönemde yapılacak operasyon için hakkında bilgi toplanacak, ihbar mektuplarına yazılmak için bilgi toplanacak. Bu maksatla dinleme kararının alındığını ve yasa dışı olduğunu bir kez daha vurguluyorum.''

Çiçek, bir gazetecinin, ''Savcılığa suç duyurusunda bulunmuştunuz. Islak imzalı ile ilgili, Adli Tıp'a yeniden gönderilmesiyle ilgili talebiniz vardı. Bu konuda bir gelişme var mı? sorusuna, ''O konuda başsavcıvekili inceleme yapıyor. Bir üniversite veya Adli Tıp konusunda henüz karar verilmedi. İnceleme yapılıyor, karar verildiğinde imza incelemesi yapılacak'' cevabını verdi.

Dursun Çiçek'in HSYK başmüfettişine verdiği ifadede, hakkında hiçbir soruşturma olmadığı dönemde dinleme ve teknik takip kararı verdiği gerekçesiyle hakim Ali Efendi Peksak'tan şikayetçi ve davacı olduğu, hakim hakkında soruşturma yapılmasını talep ettiği kaydedildi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler