YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dursun Çiçek: Ergenekon terör örgütü yoktur, şimdi FETÖ'yle hesap zamanı
'İrticayla Mücadele Eylem Planı' başlıklı belgede imzası bulunduğu iddiasıyla tutuklanan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan CHP İstanbul Milletvekili ve emekli albay Dursun Çiçek, Yargıtay'ın Ergenekon kararını bozmasını değerlendirdi.
Dursun Çiçek: Ergenekon terör örgütü yoktur, şimdi FETÖ'yle hesap zamanı
21 Nisan 2016 / 13:10 Güncelleme: 22 Nisan 2016 / 10:13

2009 yılında Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınıp sorgulanan ve tutuklanan, Ergenekon Davası neticesinde de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan CHP İstanbul Milletvekili ve emekli albay Dursun Çiçek Yargıtay'ın Ergenekon davasını bozmasını Kanal A'da değerlendirdi.

Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu Kanal A Haber Bültenine telefonla katılan Çiçek, "Kumpas davaları içindeki esas dava milletimizin de bildiği gibi Ergenekon davasıydı. Hayali örgüt yarattılar ve yüzlerce aydını cezaevlerinde manevi işkenceye tabi tuttular. Verilen kararda şahsım için söylüyorum ağırlaştırılmış müebbet hapisti. Geçmişteki ceza kanununa göre idam cezasıydı.

Sadece taklit bir imza yüzünden Yargıtay'da bugün vurguladı ki bu mahkeme hukuken ve yasal olarak geçersiz bir süreçle masum insanların hayatlarını ve özgürlüklerini hedef aldı. Bizim bunları söylediğimiz zaman hakaret olan cümleler Yargıtay'ın bozma kararında aynen yer aldı. Dolayısıyla biz yıllardır yargılanmadık. Sadece bu örgütün liderlerinin verdiği infaz kararlarının icra edildiği bir süreci, bir eziyeti yaşadık. Bu bugün Yargıtay kararıyla tescillenmiş oldu" dedi.

ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜ YOKTUR

Çiçek, Yargıtay kararında, "Mahkeme başkanın da vurguladığı, Genelkurmay'ın, MİT'in, Emniyet'in haberi olmadığı bir örgüt kurulmuş, bütün terör örgütlerini yönetiyormuş... Ergenekon'da görev alan, polis, asker, savcı ve hakimlerin Türkiye Cumhuriyetinin polis, asker, savcı ve hakimlerinin olmadığını ortaya koyan bir karar, bunlar örgüt adına bugün yargılamaları başlanan Fetullah Terör Örgütünün, Paralel Devlet Yapılanması denilen örgüt adına hareket ettikleri bu Yargıtay kararıyla da netleşti" diye konuştu.

HUKUK ÖNÜNDE HESAPLAŞACAĞIZ

Çiçek sözlerine şöyle devam etti:

Şimdi iki bölüm var. Birincisi bu süreçte görev alanların örgüt üyeliği ve suç işlediği, insanlık suçu işledikleri bu Yargıtay kararıyla ortaya çıktı. İkincisi de mahkemenin verdiği hükmün, yasa dışı olduğu, hukuk dışı olduğu ortaya çıktı. Bu kumpasta görev alanlar şimdi hesap vermeye ve yargılanmaya başlayacak. biz de en kısa sürede beraat ederek haklarımızı, yıllardır çalınan özgürlüklerimizi tekrar geri alacağız. Tabi bu süreç hukuk önünde hesaplaşma süreci önümüzdeki dönemde yoğun bir şekilde devam edecek.

YARGITAY NEDEN USUL YÖNÜNDEN BOZDU?

Yargıtay'ın Ergenekon Davasını usul yönünde bozmasını değerlendiren Çiçek şunları söyledi:

Yargıtay'ın usul yönünden bozmasını biraz farklı yorumluyorum. Esasa da girdi. Örgüt tanımını, örgüt nerede kuruldu, kimler üye oldu, nasıl üye oldu, bunlar esasa yönelik şeylerdir. Ergenekon Terör Örgütü yoktur demek davanın esastan çökmesi ve bozulması demektir. Böyle bir suç yoktur diyor ve suç olsun diye bu davayı kirletmek için taşınan Danıştay cinayeti, Cumhuriyet'e atılan bombalar gibi bazı eylemlerin de bu davayla ilişkisi olmadığını, ayrılması gerektiğini vurguladı. Dolayısıyla bu bozma kararı hem usulden hem de esastandır. Çünkü mahkeme hem delil değerlendirmelerinde, hem dijital verilerin değerlendirmelerinde hem dinleme kararlarında hukuka ve yasaya aykırı davranıldığını, dolayısıyla hükme esas ve esas alınan kararların hukuken yok hükmünde olduğunu en somut ifadelerle ortaya koydu. 

Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü;

ŞİKE DAVASI GİBİ KARŞI DAVA AÇILABİLİR Mİ?

Şimdi bir eksik konu oldu. Bu kurguda görev alan polisler, savcılar, hakimler hakkında daha önceki davalarda suç duyurusunda bulunulmuştu. Yargıtay'ın bunu net bir şekilde ifade etmediğini görüyoruz ancak ortaya koyduğu ilkeler, hukuksuzluklar, haksızlıklar, aynı şeyi tespit ediyor. Tabi bunu biz suç duyurularımızla, hukuk ve adalet mücadelemizde bu kumpasta görev alan örgüt militanlarının adalet önünde hesap vermesini sağlayacağız. Bu görev bize düşüyor.

İLKER BAŞBUĞ'A YÜCE DİVAN KARARI VERİLMESİ

Muhtemelen asker sanıkların hepsi, tabi bağlantılı olduğu için Yüce Divanda yargılanacak. Muhtemelen bizim dosya da aynı dosyayla beraber Yüce Divanda yeniden yargılama konusu olacak.

KARARDA PARALEL BAĞLANTISI VAR MI?

Hukuk okumuş, hukuk fakültesi bitirmiş, Adalet Akademisinde okumuş bir hakim savcının veya bir polisin bu kadar usulsüzlüklere, bu kadar yasaya aykırı işlemleri sehven yapması mümkün değil. Dolayısıyla bunlar örgüt üyesi olduğu için, tabi bunun tespitini şu an devam eden soruşturmalarla Türk yargı sistemi ortaya çıkarıyor. İddianameler hazırlandı, yargılamalar başladı, sorgulamalar devam ediyor. Bu kadar da bu süreçlere katkı sağlayacak ve onları hızlandıracak.

KANALAHABER.COM / BURAK ÜNVERDİ

fıkra
 // cumali
ilkokulda oynadığımız bir piyes geldi aklıma. yarım ekmeği almak için iki beyinsiz kişi birbiriyle kavga ederken fırsatçının biri gelip ekmeği gözlerinin önünde alıp gidiyor. bu olaya uyarlayın bakalım fırsatçılar kim beyinsizler kim....
21 Nisan 2016 20:38
 // Metinadem
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu . Önce bi bulunduğun yere bak ondansonra konuş. Hadi ordan derler adama. İçinde bulunduğun parti tamamen o yapının kontrolüne girmiş tabiri caizse esiri olmuş . Senin söylediklerine bak....
21 Nisan 2016 18:21
 // Osmanlı ruhu
Etö yoktur feto vardır söyleminize canı gönülden katılıyorum. Ama şu an mensubu bulunduğunuz partideki genel başkan ve birçok kişi tamamıyla o yapının kontrolüne girmiş durumda. Sorgulamak bana düşmez belki , bu durumda sizin orada bulunmanızın çok ciddi bi tezat olduğunu düşünüyorum....
21 Nisan 2016 17:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler