YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Durak, mal varlığını açıkladı
Durak, mal varlığını açıkladı
14 Mart 2010 08:28
"Servetim 40 milyon TL'den biraz fazla"

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile Belediye Meclis Başkanvekili ve 40 yıllık arkadaşı Mustafa Tuncel arasındaki ‘hesaplaşma’ Türkiye’nin gündemine girdi. Rüşvet ve yolsuzlukla 2 milyar dolarlık servet edindiği iddiaları üzerine İstanbul’da açıklama yapan Durak, servetinin “40 milyon TL’den biraz fazla” olduğunu söyledi.

Adana, ‘rüşvet’ iddiaları ile çalkalanırken Aytaç Durak, konuyla ilgili ilk basın toplantısını Adana’dan 939 km öteden yapmayı tercih etti. Hakkında basında yer alan iddiaların ‘iftira’ olduğunu savunan Durak, 40 milyon lira olarak açıklanan servetinin bu rakamdan biraz daha fazla olduğunu söyledi ama tam rakamı açıklamadı.

EŞİMİN BABASINDAN MİRAS KALDI

Kuzey Adana’daki arsaları belediye başkanı olmadan önce aldığını savunan Durak, mal varlığının büyük bölümünün 1984 yılında başkan olmadan önce yaptığını iddia ederek şunları söyledi: ‘Belediye başkanı olduktan sonra orası şehir oldu, arsalarımın değeri arttı. 10 milyon metrekare araziyi o tarihte belediyeme satın aldım. Ayrıca sahip olduğum arsaların yaklaşık 1 milyon 400 bin metrekaresi eşimin babasından miras olarak kaldı. Diğerleri de benim, Durak inşaat şirketinin.’’

KENDİ ARSASINA İMAR İZNİ VERMİŞ

Durak tamamı kensine ait olan arsaya imar izni verilmesi ile iglili olarak da ‘’Hepsinde imar değişikliği olabilir. Yeni bir şehir kuruldu. Ancak parsel bazında imar planına müsaade etmedim, etmem de” cevabını verdi. Aytaç Durak, satılan okul arazisinin de İmar’da konut alanı olarak görüldüğünü ancak istemesine rağmen Okul olarak Meclis’ten geçiremediğini ileri sürdü.

‘Elimde Durak’ın 12 dosyası var’

Durak’ın açıkladığı rüşvet kasedinde ismi geçen CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Esendemir partisi tarafından disiplin kuruluna sevk edildi. star’a konuşan Esendemir, Durak’ın yolsuzluklarının üzerine gittiği için komploya uğradığını savundu. Esendemir, “Elimde 12 dosya var rahatım. Ekmek satış, arazi satış ihalesi, hülle kooperatifler, imar planlarındaki uygulamalar... 3 metrelik yere 36 metre yapıyor. Vali yıkım kararı verince iskele yaparak kamufle etmeye çalışıyor” diye konuştu.

Sizinle beraber hapis yatarım

Tartışma MHP’li Belediye Başkanı Aytaç Durak’ın pazartesi günü “Aramızda çürükler varsa ayıklamak görevimiz” diyerek kendine ulaştırıldığını belirttiği ‘rüşvet görüşmelerinin’ geçtiği ses kaydını Belediye Meclisi’nde dinletmesiyle başlamıştı. Rüşvet skandalına MHP ve CHP’li 7 meclis üyesinin adının karıştığı öne sürülmüştü. Rüşvet skandalına adı karıştığı iddia edilenlerden MHP’li Mustafa Tuncel, Başkan Durak’ı bildiklerini açıklamakla tehdit etti. Tuncel, “Sizinle beraber hapis yatmaya razıyım” şeklinde konuştu.
Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler