YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Düpedüz iftira
Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Greenpeace'in Türkiye’de üretilen sebze ve meyvelerle ilgili raporuna tepki gösterdi.
Düpedüz iftira
28 Mart 2012 / 15:06 Güncelleme: 28 Mart 2012 / 15:10

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Greenpeace'in Türkiye'de üretilen biber, armut ve üzümün en tehlikeli ürünler olduğunu iddia ettiği raporu ile ilgili olarak konuştu. Kimsenin insanları yedikleri ve içtikleri ile sorunlu hale getirmeye hakkı olmadığını belirten Eker, "Düpedüz iftira. Kasıt var." dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği'nin 12. bahar toplantısına katıldı. Eker çıkışta gazetecilerin Greenpeace'nin raporu ili ilgili sorularını cevapladı.

Dün yazılı açıklama yaptıklarını belirten Eker, açıklama yaptıkları hususun arkasında oldukların söyledi.

‘O bütünüyle gerçek dışı itham ve iddialar oluşturuyor." diyen Bakan Eker, "Raporda 'üzümle ilgili 24 tane kimyasal madde' diyor. Bağcılıkta kullanılabilen kimyasal madde sayısı en fazla dörttür. Onların bile hepsi kullanılmıyor." dedi.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında gıda güvenliği konusunda hızlı alarm sisteminin bulunduğunu belirten Eker, " Üzümle ilgili bir tek tane bildirim şikayet almış değiliz. Bu tür kuruluşların kime hangi çevrelere, hangi uluslararası ticari kuruluşlara bilerek veya bilmeyerek hizmet ettiklerini dikkatinize sunmak istiyorum " şeklinde konuştu. CİHAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler