YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyayı titretecek gelişme! İslam ordu gücü geliyor
Suudi Arabistan'ın öncülüğünde, aralarında Türkiye'nin de olduğu 35 Müslüman ülkenin katılımıyla askeri ittifak kurulacak. İran ise ittifaka dahil edilmedi.
Dünyayı titretecek gelişme! İslam ordu gücü geliyor
15 Aralık 2015 / 23:46 Güncelleme: 16 Aralık 2015 / 07:28

Suudi Arabistan'ın öncülüğünde, aralarında Türkiye'nin de olduğu 35 Müslüman ülkenin katılımıyla terörle mücadele için askeri ittifak kurulacağı ve merkezinin başkent Riyad olacağı bildirildi.

Aralarında Türkiye, Mısır, Pakistan ve Malezya'nın da bulunduğu 35 Müslüman devletin katılımıyla kurulmasına karar verilen İslam Ordu Gücü'ne İran dahil edilmedi.

d1-002.jpgSuudi Arabistan Haber Ajansı (SPA)'da yer alan haberde, ittifakın, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)'ye üye ülkelerin terörle mücadele ilkeleri, hedefleri ve şartlarına göre yapıldığı, ülkelerin bu konudaki gayretlerinin birleştirilmesi amacı taşıdığı belirtildi.

Şİİ BLOKU DAHİL EDİLMEDİ

İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) üye ülkelerden oluşan birlikte başta Suudi Arabistan olmak üzere Türkiye, Mısır, Pakistan, Malezya, Bengladeş, Katar, Tunus, Ürdün ve Fas askeri güce katılmayı ilk onaylayan ülkeler arasında gösterildi. Riyad merkezli oluşturulan İslam Ordu Gücü'ne İslam devletleri arasında Şii bloku olarak bilinen İran, Irak ve Suriye'nin dahil edilmemesi ise dikkat çekti.

 // esref tas
Seytanla yürüyenler bu ittifaka katilmasi Dogru olmaz di zaten !!!...
23 Aralık 2015 01:15
 // Serkan akıncı
Cok doğru not şey .hatta geç nıle kalındı .tabı nu arada kimseye guvenmemeöız lazım....
16 Aralık 2015 20:38
 // Mikail
Mısır ve sudi arabistan nı silin...
16 Aralık 2015 12:00
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler