YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyayı şaşırtan Ermeni çıkışı
Dünyayı şaşırtan Ermeni çıkışı
02 Aralık 2011 07:39
ABD Dış İlişkiler Komitesi’nin yeni Başkanı Ros-Lehtinen, Ermeni iddiaları için kesin tavrını açıkladı.

Önceki başkanların aksine “Bu bizim işimiz değil” dedi. ABD Dış İlişkiler Komitesi’nin yeni Başkanı Ros-Lehtinen, Ermeni iddiaları için kesin tavrını açıkladı. Önceki başkanların aksine “Bu bizim işimiz değil” dedi.

Turki Amerikan Birliği (TAA) ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) işbirliğiyle Washington’da gerçekleşen toplantılarda ve ardından yapılan galada iki ülke arasında önemli köprüler kuruldu. ABD’nin 35 eyaletindeki Türk girişimciler, Amerikalı karar vericiler ve işadamlarının katıldığı toplantılarda önemli mesajlar verildi. ABD’de 220 dernek ve 6 federasyonu çatısı altında toplayan TAA ve TUSKON’un ortaklaşa düzenlediğiWashington’daki yıllık konferansa 7 Amerikalı senatör ve 57 kongre üyesi ile Türkiye’den 8 milletvekili katıldı. Konuşmacılar, Arap dünyasında Türkiye ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın popülaritesi karşısında ABD’nin bölgedeki nüfuzunun zayıf kaldığına dikkat çekerek, bölgede ABD için en iyimüttefikin Türkiye olduğunu dile getirdiler.

Türkiye yükselişte İran düşüşte

Konuşmacılardan Arap Amerikan Enstitüsü Başkanı Dr. James Zogby, özellikle Arap ayaklanmaları çerçevesinden Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendirerek, “ABD’nin Arap dünyasıyla ilişkilerinde hayal kırıklığı yaşanıyor. Türkiye ise Arap dünyasındaki en popüler ülke. Özellikle 2008 yılından sonra grafiği hızla yükselişe geçti. Aynı dönem İran’ın popülaritesi giderek azaldı” diye konuştu. ABD’nin Arap halkının taleplerini anlayamadığını ifade eden Zogby, “Ortadoğu’da ABD yanlış, Türkiye doğru yaptı” dedi.

ABD Türkiye’ye daha çok destek vermeli

ABD Kongresi’nin eski üyelerinden Mike McMahon, Ortadoğu’ya barışın getirilmesinde Türkiye’nin yaptıklarına ABD’nin daha fazla destek vermesi gerektiğini kaydetti. Eski Kongre üyesi RobertWexler de, Türkiye’nin Mavi Marmara olayından sonra Gazze’ye yönelik taleplerinde İsrail’e karşı kazanç, hatta “zafer’’ kazandığını ama özür ve tazminata odaklanarak bunu kullanamadığını savundu. Center for American Progress adlı düşünce kuruluşunun uzmanı Rudy DeLeon ise, Türkiye’nin ekonomik gelişimine değinerek, “Türkiye için yükselme zamanı’’ dedi.

1915 olayları ABD Kongresi’nin işi değil

Toplantıda konuşan ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ileana Ros-Lehtinen, 1915 olaylarının nasıl tanımlanacağını belirlemenin ABD Kongresi’nin işi olmadığını söyledi. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde meydana gelen şiddet olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımlama çabalarının kaygı verici olduğunu vurgulayan

Ros-Lehtinen şunları söyledi:

Türkiye-Ermenistan ele almalı

“Vuku bulan bu şiddet olayları büyük bir trajediydi, ancak bu katliamlara düzgün bir tarihsel tanımlama getirilmesi çok hassas bir konu. Bu tanımlamayı Kongre’nin belirlemeye çalışmasının uygun olmadığını düşünüyorum. Bunun yerine, bu mesele en iyi şekilde doğrudan Türkiye ve Ermenistan tarafından ele alınabilir. Türk ve Ermeni tarihçilerin, işbirliğini içeren ve olumlu bir süreç üzerinden bu trajik olayları gözden geçirmesi yönündeki teklifi kuvvetle destekliyorum.” Ros-Lehtinen, Türkiye ile ABD arasındaki bağların kalıcı değerinin güçlü bir destekçisi olduğunu yineleyerek, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin başkanı olarak, bu önemli bağı güçlendirmek ve nesiller boyunca da güçlü kılmak için çalışacağını vurguladı.

NATO’ya katkıyı övdü

Ekonomik açıdan bu zorlu dönemde birçokmüttefikin transatlantik savunma alanındaki yatırımlarını düşürmesine karşın, Türkiye’nin bu dönemde bile NATO ittifakına katkılarını muhafaza ettiğini, hatta artırdığını kaydeden Ros-Lehtinen, Türkiye’nin Afganistan, Bosna ve Kosova’daki NATO misyonlarına katkılarına değindi.

Robert Menendez oradaydı

Bu arada toplantıda dikkat çeken bir diğer isim ise, hemen her toplantıda Türkiye’yi eleştiren ve 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını güçlü biçimde destekleyen Robert Menendez oldu. Menendez, “ Burada olmaktan çok mutluyum” dedi.

KİMLER NE DEDİ?

Peter King (New York Milletvekili): Türk liderleri demokrat olsun cumhuriyetçi olsun tüm partilerden, etnik gruplardan ve dinlerden insanları bir araya getiriyor.

Bob Casey (Pennsylvania Senatörü): ABD ile Türkiye arasındaki ilişkinin geleceği adına çok iyimserim. Terörle mücadele, ticaret, Suriye konusu olsun, Türk hükümetiyle çalışabiliriz.

David Vitter (Louisiana Senatörü): Bu toplantı Washington’daki en özel etkinliklerden. Eşimle Türkiye’yi ziyaret etmeye bayılıyoruz. Sivestre Reyes (Texas Milletvekili): Türkiye’ye her zaman güvenebiliriz ve Türkiye her zaman bize güvenebilir.

Keith Ellison (Minnesota Milletvekili): Bu salonda yüksek sayıda Kongre üyesinin hazır bulunması, Amerikan Kongresi’nde Türkiye’ye ne denli saygı duyulduğunun göstergesi. Dan Coats (Indiana Senatörü): Ben de bir göçmen çocuğuyum. Kültürünüz ve kattıklarınız için teşekkür ederiz. Gregory Meeks (New York Milletvekili): ABD’yi daha yaşanır bir ülke yaptınız. Sizsiz barışçıl bir dünya olmaz. Andre Carson (Indiana Milletvekili): Kongre’de bir Türk milletvekiline ihtiyaç var.

Güçlerimizi birleştirelim

TAA ve TUSKON tarafından ortaklaşa düzenlenen “Yeni zorluklar ve fırsatlar” başlıklı yıllık konferansta konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ve ABD’nin sadece stratejik ortaklar değil, aynı zamanda da doğal bir müttefik olduğunu söyledi.

İstanbul merkez olsun

Şimşek, Türkiye’nin yakın çevresi ve Ortadoğu ile giderek artan ekonomik ve siyasi bağlarının artık daha fazla ilgiyle izlendiğini belirterek, ‘’ABD ve diğer yerlerdeki bazıları, Türkiye’nin bölgeye yönelik giderek artan ekonomik ve siyasi etkisini bir tehdit olarak gördü. Ancak son dönemde olanlar gösterdi ki Türkiye’nin çevresinde artan rolü aslında hem kendisi hem müttefikleri hem de bölge halkı için bir fırsat ve değer teşkil ediyor” ifadesini kullandı. Bakan Şimşek, “Eğer güçlerimizi birleştirebilirsek sadece ABD’deki değil Türkiye’deki var olan fırsatlardan da istifade etmiş olacağız. ABD’deki firmaların bölgeye hizmette İstanbul’u merkez olarak kullanımı arttı” dedi.

IMF’nin başında bir Türk olmalı

Brookings Enstitüsü Başkan Yardımcısı Kemal Derviş de dünyadaki krizin aşılabilmesi için IMF’nin kilit rol oynamasının gerektiğini belirtti. Derviş, ”Avrupa’nın durumu AB’ye göre daha iyi ama ortada bir liderlik göremiyoruz. Ciddi bir krizle karşı karşıyayız. Türkiye’deki finansal yapı krizin odak noktası ülkelere göre çok daha sağlam. Bu açıdan IMF’nin başında bir Türk olmalı” diye konuştu.

Parlayan bir örnek

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın yerine seçilen New York Senatörü Kirsten Gillibrand, toplantıda yaptığı konuşmada, son dönemde Ortadoğu’da meydana gelen olayları değerlendirerek, Türkiye’deki demokrasinin gelişimini övdü. Gillibrand, “Arap uyanışının vuku bulduğu bu dönemde Türk demokrasisi, temel özgürlükler ve demokrasiyle kazanılan gücün parlayan bir örneğini oluşturuyor” dedi.

İflas etmemiş bir dostumuz var

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, galanın yapıldığı salona girerken bir Kongre üyesinin, kendisine, “İflas etmemiş bir dostumuzun olması güzel” dediğini anlattı ve “Amerikalı ve Türk girişimcilerin Türkiye, ABD, AB, Orta Asya, Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika’daki fırsatlara daha yakından bakmalarının zamanı geldi” dedi.

Herkes oradaydı

Toplantıya katılımın çok yüksek olduğunu belirten TAA Başkanı Faruk Taban, Amerika’da özellikle Ermeni, Rum ve Yahudi diasporalarının çok etkili olduğunu belirterek, “Artık biz de varız. Türk diasporası ekonomik ve siyasi olarak taarruza geçmiştir” dedi. TUSKON Başkan Yardımcısı Ahmet Ciğer de “ABD ile ticari ilişkimizi güçlendirmenin ve diğer tüm alanlarda da her iki tarafa faydalı ilişkiler tesis etmenin önemine inanıyoruz. Bu toplantıların bunun yolunu açacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler