YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dünyayı kıskandıran proje yarın başlıyor!
Tüm dünyaya parmak ısırtacak Türkiye'nin en önemli projelerinden biri olan İstanbul'daki üçüncü havalimanının inşasına yarın başlanıyor.
Dünyayı kıskandıran proje yarın başlıyor!
06 Haziran 2014 / 10:32 Güncelleme: 06 Haziran 2014 / 10:37

Havalimanının temeli yarın Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından atılacak. Dünyanın en büyük havalimanı olacak projenin maliyeti 10 milyar 247 milyon euro olarak açıklandı. Yaklaşık 79 milyon metrekarelik alana kurulacak havalimanının 2018'de tamamlanması hedefleniyor.

Çalışmaları yerinde görmek için gittiğimiz tören alanında, konuştuğumuz işçiler, askerler ve mühendisler, "Türkiye'nin en büyük yatırımlarından biri olan inşaatın hazırlıklarında yer almaktan mutluyuz. Bu anı ölümsüzleştirmek için resimler çekiyoruz. Bu bizim şansımız" diyerek mutluluklarını dile getirdi.

İsmini Başbakan açıklayacak

Havalimanının isminin Başbakan Erdoğan tarafından yarın yapılacak törende açıklanması bekleniyor. İnşaat çalışmalarının 24 saat esasına göre yapılacağı yeni havalimanının ismi şimdilik İstanbul Grand Airport (Büyük Havaalanı) olarak geçiyor.

Ancak edinilen bilgilere göre havalimanına verilecek ismin Türkiye tarihinin önemli pilotu olarak yer alan Vecihi Hürkuş veya Mevlana olacağı belirtiliyor. 

Atatürk Havalimanı kapatılacak

Öte yandan üçüncü havalimanının tamamlanmasıyla birlikte 2021 yılında Atatürk Havalimanı'nın kapatılması da planlanıyor.

150 milyon yolcu kapasiteli

Havalimanı inşaatı sona erdiğinde yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. İnşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin tona, alüminyum malzemenin 10 bin tona, camın ise 415 bin metrekareye ulaşması beklenen proje, 4 etapta tamamlanacak.

Yeni havalimanı tamamlandığında 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden oluşacak.

Kolin, Cengiz, Limak, Kalyon ve Mapa konsorsiyumunun kazandığı ihalenin ardından bölgede çalışmalar büyük bir hızla yürütüldü. Havalimanı arazisi içerisinde kalan tapulu arazilerin kamulaştırma çalışmaları tamamlandı. Projenin hayata geçmesiyle Türkiye, Avrupa'nın en önemli ulaşım merkezlerinden biri olacak. Başta istihdam olmak üzere yaratacağı önemli ekonomik katkının yanı sıra birçok boyutu ile değer yaratacak bu proje Türkiye'nin gözesi olacak. 

İlklerin projesi

Yatırım kapsamında 25 bin araç kapasiteli otopark, Avrupa'nın en büyük havalimanı otoparkı olma özelliğine de sahip olacaktır. Bununla birlikte, geliştirilecek havalimanı şehri kapsamında oteller, hastaneler, ibadethaneler ve diğer karma yapılar yer alacak.

Havalimanına ulaşım, eş zamanlı projelerle sorun olmaktan çıkarılacak. Bölgeye ulaşım, metro hatları ve duble yollarla kolaylaşacak. 2018'e kadar projeyle birlikte tamamlanacak olan metro bağlantısı, Kuzey Marmara Otoyolu ve hızlı tren projeleri ile birlikte havalimanına ulaşım kolaylaşacak. Bu dev proje aynı zamanda İstanbul'un 'Global hava köprüsü' olacak.

150 bin kişi istihdam edilecek

150 bin kişiye iş imkanı sağlayacak olan havalimanının ilk etabı 2016'da tamamlanacak. Proje, Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, metro hatları, Yüksek Hızlı Trenlerle entegre olacak. 

ÖNCELİKLE,,,
 // YOKKİ.....
Planlayandan,emeği hizmeti geçenlerden Yüce rabbim razı olsun,,vatana millete hayırlı olsun,,böylesi hayırlı işlerin önüne set çekmek isteyenleri mevlam helak etsin inşallah,,neden iki isim arasında tercih yapılacak anlamadım,neden ULUSLAR ARASI - İSTANBUL MEVLANA CELALEDDİN RUMİ - VECİHİ HÜRKUŞ - HAVA LİMANI - olmuyor,,bence bu öneri ilgililere götürülmeli,,tekrar tekrar vatana millete hayırlı uğurlu olsun.....
06 Haziran 2014 Cuma 19:08
bir şey yapılmıyor diyenlere kapak olsun.
 // alemci
türkiye dünyanın 17.ekonomisi sıradışılıktan elitler katagorisine binlerce büyük küçük yatırımlar dış güçler ve onların uşaklarının bin türlü engellemelerine karşı birleşmiş milletlerin patron ülkelerine yüzlerine karşı sizin adaletiniz yok demek siyonistlere one munite çekmek avrupa ve büyük devletler ekonomik krizlerle uğraşırken türkiye imparatorluğunun doğuşunu seyretmek ne güzel ya muhalefet ne istiyor batılı patronlarına eski konumundaki türkiyeyi sunmak peşkeş çekmek için her fırsat kollu...
06 Haziran 2014 Cuma 11:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler